Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo.
Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy často vyvolává přetížení, pobyt v nevětraném prostoru nebo dlouhé sezení.
Tím se zhoršuje prokrvení, v mozku se hromadí škodliviny a odpadní látky metabolismu, naopak vázne dodávání kyslíku. Když se vydáte na procházku, hlava se skutečně „provětrá“, krevní oběh se zintenzivní, odplaví škodliviny a bolest ustoupí.
Co ještě uleví hlavě
* Éterické oleje: Možná si vzpomínáte na někdejší hit proti bolestem hlavy – tygří mast. Podstatou jejího účinku byl chladivý větrový efekt mentolu.
Podomácku stačí vmíchat trochu mátového esenciálního oleje do pleťového krému a natřít na spánky nebo čelo. Pokud jste vybaveni vícerými éterickými oleji, pak můžete přidat pár kapek eukalyptového, hřebíčkového, borového nebo kafrovníkového.
Bolest by měla po 15 až 30 minutách povolit. Když se nezmírní, zkuste jiný prostředek.
* Koupel chodidel: Pokud bolesti předcházelo duševní vypětí nebo stres, může ulevit koupel chodidel se stupňující se teplotou.
Začněte vlažnou vodou a pomatu přidávejte horkou, až bude mít koupel asi 45 °C. Tato metoda má šetrně povzbudit prokrvení a uvolnit napětí.
Ani kloubům klid nesvědčí
Trochu jinak než při bolestech hlavy to funguje u kloubů. Příčinou bývají revmatické záněty nebo poškození kloubní chrupavky a kostní výrůstky při artróze, což jsou ostatně potíže, které jdou často ruku v ruce, jedna podporuje vznik druhé a naopak.
V obou případech, jak při revmatismu, tak artróze, pak pochopitelně míváme sklon nemocné klouby šetřit. Jenže tím narůstá jejich ztuhlost i bolestivost. Naopak cílené procvičování podpoří produkci kloubní tekutiny, která se tvoří právě při pohybu.
Kloubní tekutina kloub „promaže“, tím zmírní tření poškozených částí a jejich bolestivost. Vhodné cviky by měl doporučit fyzioterapeut a vždy je třeba je provádět po předchozím prohřátí, například koupelí.
Pomoc při artróze
* Kapustový obklad: Z hlávky kapusty vykrojte košťál a silná žebra. Šťavnaté listy z vnitřní části pak rozdrťte válečkem na těsto. Pak je rozložte na bolavý kloub a oviňte pružným obinadlem.
O účinek se postarají látky, které působí protizánětlivě, snižují otok a podporují prokrvení. Podobně pomáhá i bílé zelí.
Obklad je užitečný zejména při artróze kolene, které je anatomicky pro toto ošetření nejlépe přístupné. Lze ho nechat působit několik hodin, klidně i přes noc.
Účinnost kapustového nebo zelného obkladu není pověra, prokázal ji už i výzkum na toto téma, kdy se zjistilo, že efekt je srovnatelný s analgetickými gely nebo krémy.
Na prohřátí kloubu
* Obklad z pískavice: Udělá dobře ztuhlým artritickým kloubům a při klidové fázi revmatického zánětu. Semena pískavice rozemelte a rozmíchejte s horkou vodou na hustou pastu.
Tu naneste pružné obinadlo, dalším dílem obinadla překryjte a přiložte na bolestivý kloub. Nechte působit maximálně dvě hodiny. Pískavice prohřívá a povzbudí prokrvení, kromě toho má protizánětlivé účinky.
Při horkosti a otoku v kloubu
* Tvarohový obklad: Chladí a odvádí horkost, čímž mírní bolesti v akutní fázi revmatického artritidy nebo dny.
Není to jen schopností dlouhodobě udržet chlad, tvaroh obsahuje skutečně i látky, které pomáhají snižovat bolestivost a tlumit zánět, kasein a kyselinu mléčnou.
* Vrbová kůra: Obsahuje látku příbuznou s kyselinou acetylsalicylovou a podobně také působí. Koncentrovaný vývar můžete použít k obkladům na zanícené klouby, účinější je při vnitřním užívání, kdy mírní bolest a tlumí zánět.
Bohužel však stejně jako syntetická léková varianta dráždí žaludek, takže se nechodí pro lidi se sklonem k žaludečním zánětům nebo vředům.
Když bolí záda
Obvyklou příčinou bolestí zad je dlouhé vysedávání, chybné držení těla nebo nepřirozená pozice při práci. Některé zádové svaly jsou pak povolené, jiné přetížené a stažené v křeči, která zhorší prokrvení a oběh lymfy. Vznikne otok a bolest. Pak pomůže tato koupel:
Napusťte si do vany příjemně teplou, nikoli horkou vodu a vsypejte 4 kg soli. Rozmíchejte,aby se rozpustila. Do koupele se ponořte asi 20 minut, poté sůl ještě nesplachujte, ale zabalte se do osuška na další hodinu. Teprve pak sůl smyjte.
Bolest by měla pominout.
Jako prevence: Pomůže pravidelné plavání a posilování zádových svalů.
Něco na zuby
Než se dostanete do ordinace, můžete při akutní bolesti zkusit tradiční lidové prostředky, jsou překvapivě účinné.
* Hřebíčkový olej: Nakapejte ho na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Snažte se olej nepolykat.
* Kapustový obklad: Postup je stejný jako při obkladu na bolavé klouby. Válečkem rozmačkejte šťavnaté listy a přiložte je jako obklad na tvář. Asi za půl hodiny by se měl dostavit pocit úlevy.
Byliny pro úlevu
Pomáhají hlavně druhy, které vyvolávají pocit horka a povzbuzují prokrvení, což dokážou i některé druhy koření.
Arnika
Používá se mast nebo tinktura. Arnika obsahuje látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Hodí se hlavně při revmatických bolestech, ale i při pohmožděninách nebo výronech. Nikdy ji ale nedávejte na poraněnou kůži, hrozí akutní zánět. Opatrní by měli být také alergici, často u nich vyvolává potíže.
Prosévané luční seno
Mělo by obsahovat jen klásky a jemné části listů a stonků travin. Ty jsou bohaté na aromatické silice a další účinné látky, které podpoří lepší prokrvení a tiší bolesti zejména při revmatismu a artróze. Seno se dá použít navlhčené k obkladům nebo přidat do koupele.
Topol
Kůra a listí účinkují podobně jako kůra vrbová. Používají se vnitřně v čaji, kdy tiší bolesti vzniklé zánětem.
Rozmarýn
Čerstvé listí ulevuje v koupelích od revmatických bolestí. Hrst listí nasekejte nebo nahrubo rozmixujte, přelijte 0,5 l vroucí vody a po vylouhování vlijte do koupele.
Harpagofyt ležatý
Tato rostlinka původem z jižní Afriky se u nás dá sehnat častěji pod názvem harpago nebo čertův dráp. Využívá se kořen bohatý na složky intenzivně tišící záněty a bolest.
Jeho účinky jsou tak zajímavé, že se jimi už zabývaly farmaceutické výzkumy a opravdu potvrdily mimořádné schopnosti této rostliny při tišení bolestí.
Pomáhá nejen při revmatismu a artróze, ale také při neuralgických bolestech, bolestech hlavy nebo potížích s ploténkami. Používá se čaj z kořene nebo přípravky vytvořené z tinktury.
Kostival
Užitečný je u akutních bolestí vzniklých při úrazu, tedy při pohmožděninách nebo výronu. Používají se masti, v sezóně ale můžete zkusit i čerstvý nastrouhaný kořen nebo vylisovanou šřávu z listů.
Předností kostivalu je jeho mimořádná schopnost potírat bakteriální záněty, takže se nemusíte bát ani aplikace na kůži s oděrkami.
Hořčičné semeno
Jemně mletá semena se zalijí vroucí vodou na kaše, nechají vychladnout na příjemnou teplotu a pak se přikládají na bolestivá místa. Intenzivně prohřívají a hodí se na artrózu a na ztuhlé svaly a klouby v klidové fázi revmatoidní artritidy.
Rozhodně ho nepoužívejte při akutním vzplanutí revmatického zánětu, pak jsou nutné naopak chladivé obklady, například tvarohový.
Chilli paprika
Obsahuje látku capsaicin, jejíž účinek už farmaceutický průmysl nejen potvrdil, ale také využívá. Capsaicin ulevuje při velmi nepříjemných bolestech neuralgického původu jako pásový opar nebo tenisový loket, ale hodí se i při diabetickém postižení nervů.
Prohřívající éterické oleje
Obsahují různé látky, které vedou k podobnému efektu – intenzivně podpoří prokrvení, tím se daná tělesná partie prohřeje a povolí křečovité stažení a ztuhlost spojená s bolestí.
U jiných olejů naopak zabírá chladivý efekt, který sice není reálný, ale působí na místní nervy vedoucí do mozku signály bolesti.
Smrkový
Olej ze smrkového jehličí podporuje prokrvení pokožky, používá se v mastích nebo jako přísada do koupele proti bolestem svalů a nervů.
Borový
Má velmi podobný účinek i využití jako smrkový olej, kromě toho se ale hodí proti bolestem hlavy při nachlazení, neboť uvolňuje ucpaný nos.
Mátový
Je ideálním domácím prostředkem proti bolestem hlavy, stačí to přidat do kapky kosmetického nebo kuchyňského oleje a natřít na spánky.
Kafrovníkový
Má chladivý efekt na nervy a současně podporuje prokrvení. Výborně se hodí k tišení bolestí svalů a při revmatických nemocech.
Foto: Shutterstock