Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření?
To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete.
Kde bude?
Místo pro budoucí altán vybírejte pečlivě. Ať už totiž zvolíte jakýkoliv, musí zahradu zdobit a pohled na něj by měl být příjemný jak pro vás, tak pro kolemjdoucí. Nestavte ho v těsné blízkosti sousedů, které by mohl rušit případný hluk.
Ani vám by nebylo příjemné, kdyby slyšeli každé vaše slovo. Podívejte se, kdy na vámi zvolené místo svítí slunce, nemělo by to být celý den, aby vám nebylo horko. Ale ani přílišné zastínění okolní vegetací není nejvhodnější.
A pozor dejte i na to, aby nebyl příliš vystaven větru. Místo, kde budete stavět, vybírejte co nejrovnější, protože vyrovnání plochy se prodraží.
U domu nebo raději dál?
Možná se domníváte, že by altán měl být umístěn někde na kraji pozemku, s krásným výhledem do okolí, dál od domu. To platí, pokud plánujete v altánu především odpočívat s knihou u kávy.
Pokud ovšem počítáte s častým posezením s rodinou či hosty, nemusí to být dobrý nápad. I když plánujete jen jednoduchou stavbu, měli byste počítat s tím, bude potřeba dovést sem elektřinu, večerní posezení je přece nejpříjemnější.
Navíc se může ukázat, že se hodí i přívod vody, v případě stavby s letní kuchyní i odvod do kanalizace.
Je také pravděpodobné, že i když si altán vybavíte vším možným, stejně budete přinášet z domu občerstvení nebo nějaké nádobí a tak bude velká vzdálenost spíš na překážku.
Jak velký?
Mohlo by se zdát, že čím větší, tím lepší, ale hodně záleží na velikosti zahrady. Máte-li zahrádku jako dlaň, velký altán se tam prostě nevejde a ani by to nebylo hezké.
Obecně se dá říct, že pro čtyřčlennou rodinu by měly stačit 3×3 m, pro více lidí 3x 6 metrů. Jiná je situace, pokud míníte do altánu umístit krb, gril nebo rovnou celou kuchyň.
To už budete potřebovat hodně prostoru a vyplatí se vše předem nakreslit, případně pozvat na pomoc odborníka.
Z jakého materiálu?
Dřevo je nejčastěji používaným materiálem a také nejhezčím. Může být smrkové, ale používá se i borovice. Nejjednodušším řešením je altán koupit a na místě smontovat. Tak máte záruku, že je dřevo dobře proschlé a zdravé.
Většinou si můžete vybrat i mezi vzhledem přírodním nebo nátěrem. Pokud ale máte doma šikovného kutila, zvládne jistě stavbu třeba za přispění kamarádů sám.
To může být výhodné jak kvůli nižší ceně, tak proto, že si můžete vymyslet jakoukoliv, třeba i netradiční podobu i tvar. Dřevo se dá také skvěle kombinovat s jakýmkoliv materiálem, třeba s kamenem nebo cihlou.
Další možnou variantou jsou samozřejmě i altány s kovovou konstrukcí s pevnou střechou nebo kovové konstrukce překryté plachtou.
Ty jsou spíš dočasným řešením, ale pokud se pro ně rozhodnete, dbejte o to, aby konstrukce byla pevná a dobře zakotvená, protože jinak by nemusela vydržet nápor větru. Plachta musí být samozřejmě nepromokavá.
Jaký tvar?
Možností je několik. Nejjednodušší jsou čtvercové a obdélníkové. Ale možná by právě vaší zahradě slušel šesti nebo osmiboký. Jeho konstrukce je sice složitější, ale zase bude krásně a originálně vypadat.
Otevřený nebo uzavřený?
Tady se otevírají široké možnosti. Otevřený altán vám bude sloužit k posezení zejména v létě za hezkého počasí a umožní vám výhled do všech stran. Může být zcela beze stěn nebo s dřevěným mřížovím.
Když k některé ze stran vysadíte popínavé růže, budou působit jako zelená stěna a z altánku udělají voňavé a romantické místo. Pokud ale chcete v altánu trávit čas i za chladnějších dnů, vyplatí se uvažovat o více či méně uzavřeném.
Boční stěny mohou být částečně plné a částečně zasklené. Výhodné je použít okna, která se dají za hezkého počasí otevřít, sklopit, případně úplně vysadit.
Podlaha je důležitá
A i tady máte několik možností. Důležité je, aby byla odolná proti povětrnostním vlivům, dobře se udržovala a samozřejmě se hodila k celkovému vzhledu. Použít můžete venkovní keramické dlaždice, ale i cihly nebo dlažbu z kamenných kvádrů.
Na podlahu se hodí i dřevoplastová prkna, která jsou vyrobena z dřevní hmoty a speciálního polymeru a často se dávají na terasy nebo k bazénům.
Střecha korunuje dílo
A dotváří styl. Může být jednoduchá, ale ozdobit ji můžete například větracím okénkem, nad kterým je věžička. A z jakého materiálu? Základ bude jistě dřevěný, a pokud chcete ušetřit, pokryjte ho asfaltovou pískovanou lepenkou nebo asfaltovým šindelem.
Vyrábí se v různých barvách, ale jeho nevýhodou je, že ho budete muset časem vyměnit. Nákladnějším řešením jsou keramické tašky, které ovšem vydrží téměř neomezeně, styl podtrhnou dřevěné šindele.
S letní kuchyní
Patříte-li mezi ty, kteří rádi hostí přátele a vaří s radostí, uvažujte o altánu s letní kuchyní. Bude muset být prostorný a stavba bude daleko nákladnější, ale přinese vám spoustu radosti od jara do podzimu.
Pokud nemáte dostatek financí, stačí, když s budoucí kuchyní budete počítat při samotné stavbě altánu a pak si ji v klidu zařizovat postupně. Jaká bude, je na vás. Můžete v ní nejen grilovat, ale postavit krb, pec, oceníte třeba i udírnu.
Chybět by vám neměl dřez s tekoucí vodou. A samozřejmě dostatečná pracovní plocha a nějaké skříňky na důležité nádobí. Pokud se vám vejde i menší lednička, bude to skvělé.
Je potřeba povolení?
Většinou není potřeba, pokud nebudete zastavovat více jak 25 m2 plochy, výška nepřesáhne 5 m a nebudou v ní místnosti k bdlení, či vytápění. Jen musíte dodržet vzdálenost od sousedů 2 metry.
Přesto doporučujeme, abyste se na stavební úřad vypravili. Jednak, abyste se seznámili s případnými místními podmínkami, ale také s například s ochrannými pásmy, do nichž by vaše zahradní stavba mohla zasahovat.
Foto: archiv firem