Přikrývky, polštáře používáme každý den, a tak si zaslouží naši péči.
Odborníci radí prát je alespoň jednou za rok, pokud se ale třeba více potíte, raději častěji. Než se k tomu odhodláte, pořádně si je prohlédněte. Zjistěte, jestli dobře drží švy, zda není někde díra.
Ta může zejména u péřových přikrývek při protrhnutí způsobit doslova spoušť jak v pračce, tak v bytě. Podívejte se, jak vypadá sypek. Je-li flekatý, bude potřeba ho vyměnit, to už ovšem vyžaduje profesionály.
U hodně zašpiněných přikrývek z umělého vlákna zvažte, zda se vůbec vyplatí je prát. Možná bude lepší koupit úplně nové. Jejich životnost totiž není nekonečná a nebývají drahé.
Záleží na materiálu
Každý vyžaduje jinou péči. Nějaké informace zjistíte na cedulce od výrobce, ale když chybí, budete si muset poradit sami.
Ovčí rouno
Přikrývky z tohoto materiálu jsou populární hlavně proto, že v zimě hřejí a v létě chladí. Navíc mají antialergenní vlastnosti díky lanolinu, který zabraňuje množení roztočů.
Právě proto bychom je neměli prát v obyčejných pracích prostředcích, ale v těch, které lanolin obsahují a jsou na ovčí rouno určeny. Přikrývky bývají dvojího druhu. Buď je merino zatkávané do bavlny, nebo je uvnitř prošívané přikrývky. Obojí se perou stejně a možnosti jsou dvě.
V pračce – perte vždy jen jeden kus, více vaše pračka pravděpodobně neunese a také by přikrývku nemusela dostatečně vymáchat. Zvolte program na 30 °C. Nikdy nepoužívejte aviváž.
Ručně – tady budete potřebovat vanu. Přikrývky nejdřív nechte odmočit ve vodě s pracím prostředkem s teplotou okolo 30 °C. Po hodině přikrývku částečně vyždímejte a vodu vypusťte.
Napusťte si novou lázeň s pracím prostředkem a tentokrát přikrývku přeperte. Nesmíte ji třít, ale jen jemně stlačovat. Nakonec ji dobře vymáchejte v několika lázních a jemně vyždímejte. Opět spíš stlačováním, nikoliv kroucením, a nechte dobře vyschnout.
Můžete použít sušičku nastavenou na vlažný program nebo ji vyvěste ven, ale rozhodně ne na přímé slunce.
Peří
Péřové deky mají své příznivce i odpůrce, ale ten, kdo je používá, si je většinou nemůže vynachválit. Peřina při dobré péči vydrží mnoho let. V nových výrobcích bývá peří ošetřené proti roztočům, ve starých nikoliv, ale i s těmi si poradíte.
Peřinu můžete samozřejmě dát do čistírny. Ale pokud máte dostatečně velkou pračku, dá se i vyprat.
Jak na to?
Do pračky vložte vždycky jen jeden kus, protože peří potřebuje dost místa a také nasákne hodně vody. Použijte speciální prací prostředek na peří.
Pokud ho nedostanete v drogerii, kupte v prodejnách sportovních potřeb prostředek na péřové bundy a spací pytle a vynechte aviváž, která by peříčka slepila. Ideální je zvolit speciální program na peří. Pokud ho vaše pračka nemá, pak na vlnu.
Před ždímáním přidejte jedno máchání. Ždímání nastavte na nízké otáčky, aby se peří nepolámalo. Můžete je ještě jednou zopakovat.
Sušení
Když peřinu vytáhnete, bude se zdát, že se všechno peří slepilo, nelekejte se. Při sušení se vše napraví. Ideální je ovšem sušit v sušičce. Načechrání pomůže, když tam současně přidáte dva tenisové míčky.
V teplém počasí můžete sušit i na šňůře, ale bude to trvat velmi dlouho a musíte peří stále protřepávat, aby se oddělilo. I tak vzniká riziko plísní.
Syntetika
Je na údržbu nejjednodušší. Polštáře a přikrývky naplněné syntetickými vlákny vyperete snadno v pračce. Měli byste ji ovšem zaplnit jen z 60 %, protože vlákno hodně nasákne vodu. Použít můžete běžný prací prášek, ale dejte ho méně než při běžném praní.
Pokud výrobce nedoporučuje jinak, perte na 60 °C. Nastavte menší intenzitu ždímání a nemělo by trvat déle než jednu minutu.
Sušení
I to je u syntetických vláken jednodušší. Sušičku jen musíte nastavit na nižší teplotu, ale přikrývky a polštáře dobře uschnou i jen tak na vzduchu. Jen je nedávejte na přímé slunce, spíš někam, kde proudí vzduch a můžete je občas protřepat.
Paměťová pěna
Bývají z ní vyrobeny různé anatomické polštářky, které se používají zejména proti bolestem krční páteře. Většinu z nich vyprat klidně můžete. V žádném případě je ale nedávejte do pračky. Paměťová pěna je velmi citlivá a v pračce byste ji poničili.
Některé, zejména dražší polštáře mají povlak na zip, ten musíte sundat a vyprat zvlášť.
Perte ručně
Nejlépe ve vaně a použijte tekutý prací prostředek. Napusťte tolik teplé vody, abyste mohli při praní polštář ponořit, přidejte odměrku prostředku a důkladně ho ve vodě promíchejte. Dejte do vody polštář a nechte nasáknout.
Poté ho rukama mačkejte, aby se nečistoty uvolnily. Důležité je polštář pořádně vymáchat. Nejlépe se vám to podaří pod tekoucí vodou a chce to věnovat máchání delší čas. Snažte se, abyste vypláchli všechen saponát a aby odtékala jen čistá voda.
Sušení
Do sušičky ho dát nemůžete, protože stejně jako pračka by poničila paměťovou pěnu. Vytlačte z něj rukama co nejvíce vody a položte ho na čistou utěrku. Nejlépe uschne venku na vzduchu, ale nedávejte ho na přímé slunce.
Než ho začnete znovu používat, přesvědčte se, že je opravdu úplně suchý. Ve vlhkém by se totiž mohla tvořit plíseň.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock