Ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny orgánem, na který bychom se měli zaměřit v únoru. V tuto dobu jsou nejvíce oslabené. Emocí, která s ledvinami úzce souvisí, je strach.
Máme v těle dvě a mají tvar fazole. Přestože nejsou moc velké (u dospělého člověka jsou dlouhé asi 10–12 cm), prokazují nám obrovskou službu. Jsou účinnými čističkami. V klidu jimi proteče až 1,2 litrů krve.
Tu přefiltrují, vyčistí a odpad, který do těla nepatří, vyloučí ven. Podle tradiční čínské medicíny jsou sídlem naší prazákladní životní energie, pramenem života a jeho duchovním zrcadlem. Proto si rozhodně naši péči zaslouží. A popravdě – většinou se jim jí od nás moc nedostává.
Jak poznáte, že je máte oslabené?
Špatnou zprávou je, že když ledviny onemocní, většinou to vůbec nepoznáte. Alespoň zpočátku. Přitom onemocněním ledvin trpí podle odhadů každý desátý z nás a tento počet neustále narůstá.
Tou dobrou zprávou je, že když rozpoznáte včas, že se s vašimi ledvinami něco děje, máte obrovskou šanci na úplné zotavení. Dejte si proto závazek, že si začnete těch svých všímat a naslouchat jejich signálům, že něco není v pořádku. Jaké to jsou?
* Časté močení: To je jeden z nejčastějších projevů oslabených ledvin. Nutkání přichází hlavně v noci.
* Bolesti kolenou: Pod vlivem ledvin jsou také klouby, páteř a nohy. Proto se problémy v ledvinách mohou projevit také bolestí kolen nebo palců u nohou.
* Bolesti a tlaky v bederní oblasti: Vypadá to, jak když vás bolí páteř, ale zbystřete. To ledviny se ozývají a volají o pomoc.
* Pískání v uších: Zdá se to neobvyklé? Uši jsou párovým orgánem ledvin a problémy s nimi mohou signalizovat, že ledviny mají problém.
* Kruhy pod očima, otoky, váčky, tmavé zbarvení kůže: Ano, i za tímto problémem mohou být – a většinou bývají – naše ledviny. Než se ráno nalíčíte, prohlédněte si svůj obličej v zrcadle a vyčtěte z něj, zda i vaše ledviny netrpí.
7 tipů na jejich podporu
1. Ledvinám nesvědčí stres
Zejména ten dlouhodobý. A také uspěchanost. Mluví se o tom stále dokola, přesto z bludného kruhu mnozí z nás neumějí vystoupit. Podvědomě moc dobře víme, co je špatně. Máme ale svých tisíc „ale“, která nám brání situaci změnit. A přitom je to tak snadné.
Mimochodem – bolí vás bedra? Je to nejen signál, že ledviny trpí, ale také pokyn k zastavení. Nenaložili jste si na ně náhodou víc, než unesou? A jsou všechny ty náklady opravdu vaše? Není čas něco odložit, zbavit se přítěží?
2. Potřebují suché teplo
A to se v únoru dost špatně zajišťuje. Naši předkové byli moudří, a tak možná pamatujete na rady babičky, která vás neustále pobízela, abyste se teple oblékali. Tělo potřebuje prohřát. Proto zapomeňte na krátké svetříky a holá záda.
Když jdete ven, vrstvěte oblečení a přidejte k němu vestu. Pamatujte na teplé ponožky a vhodnou zimní obuv (nejlépe s beránkem). Ale také doma pečujte o to, aby bylo tělo v teple.
Pořiďte si ledvinový pás (ne nadarmo se tak nazývá), ledvinám uleví, když jim čas od času dopřejete suché obklady.
3. Žádají si dostatek tekutin
Hodně pijte. To je první věta, kterou vám řekne lékař, když k němu přijdete (či spíše, když vás přiveze záchranka) s ledvinovou atakou. A věřte, že taková příhoda není nic příjemného. Je velmi bolestivá.
Heslo vypít tři litry tekutiny denně už je ale překonané. Každý si musí najít svoji vlastní míru tak, aby bylo tekutin tak akorát, ani málo, ale ani moc. To se zase ledviny zbytečně přetěžují.
Někdy se doporučuje vypít 8 sklenic vody za den, a to teplé nebo alespoň o pokojové teplotě. Jejich počet si ale přizpůsobte sobě na míru. Úplně vynechejte sycené nápoje a přeslazené limonády.
Vhodné je propláchnout ledviny i bylinkami, nejjednodušší je koupit si hotovou ledvinovou čajovou směs. Nabízí se v různých variacích a chutná dobře.
4. Prosí o zdravou stravu
Dostatek zeleniny je základem, k tomu přidejte kysané zelí, pohanku, rýži a také fazole (ne nadarmo se svým tvarem fazolím ledviny podobají). Smlsněte si na brusinkách, ale pozor, aby nebyly moc přeslazené. Skvělou volbou je petržel v každé své podobě.
Můžete si koupit i petrželový olej a dávat si lžičku denně. Z bylinek se zmiňuje kopřiva. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Z jídelníčku úplně vyřaďte vše, co obsahuje glutamát. Zakažte si ostrá jídla a omezte koření.
Vynechejte fast foody, uzeniny a brambůrky či jiné slané chipsy. Místo smaženým dejte přednost jídlům vařeným (nejlépe v páře), pečeným nebo dušeným.
5. Odmítají alkohol, cigarety a drogy
Ale také přílišné množství cukru a soli, velké množství masa, hlavně toho tučného, a dokonce i přemíru ovoce. Věděli jste, že po alkoholovém mejdanu se ledviny dávají do pořádku až tři týdny?
A jestli znáte rčení, že pivo ledvinám prospívá, pak je to, bohužel, mýtus. Neznamená to nutně, že musíte být zapřísáhlým abstinentem, jen prostě omezte pití vína a piva na minimum. Tvrdý alkohol ale nejlépe vyřaďte úplně.
6. Oslabuje je strach
Je to silná energie a mocná emoce. Už to, že ledviny jsou párovým orgánem, naznačuje, že z pohledu ezoteriky jsou ovlivněny kvalitou partnerských vztahů. Máte neustálý strach a obavy, že váš vztah něco ohrožuje?
Neděláte nic jiného, než že oslabujete své ledviny. Uvědomte si, že strach existuje pouze ve vaší mysli. A je jen na vás, jak s ním naložíte. S trochou trpělivosti a snahy ho můžete, když ne zcela vytlačit, tak alespoň dostat pod svou kontrolu.
A ještě jedna zajímavost: Věděli jste, že spolu úzce souvisejí nemoci ledvin a nemoci srdce?
7. Posílí je cvičení
Začněte dlouhou procházkou na čerstvém vzduchu, pak joggingem. Vyberte si aktivity, které se vám líbí a jsou vám příjemné. A ještě jedna rada: Pamatujte, že i spánek je zázračným lékem. Vyzkoušejte tento cvik:
Sedněte si na zem, nohy natažené, chodidlo rovně (tak, aby s kotníkem svíralo úhel 90 stupňů). Záda jsou rovná. Natáhněte ruce před sebe. Nádech. Při výdechu se lehce předkloňte, rukama se dotkněte spodní části prstů a v této poloze vydržte 5 sekund. Při nádechu se vraťte do výchozí polohy.
Své ledviny si chraňte
Kromě toho, že filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají, pomáhají také regulovat vodu v těle i krevní tlak a hladinu minerálů. Ovlivňují krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek). A také tvoří vitamin D, který je důležitý pro naši imunitu i pro silné kosti.
Foto: Shutterstock