Také každoročně propadnete kouzlu vánočních františků a purpury a litujete, když je po svátcích? Nemusíte, přírodními vůněni z vykuřovadel se dá domov zvelebovat po celý rok.
Asi vás to překvapí, ale k dostání je obrovské množství rozmanitých vonných pryskyřic určených k vykuřování, ať už pro rituály nebo k provonění domova. Rozmanité jsou nejen svým původem, tedy z jaké rostliny se získávají, ale také vůní.
Některé jsou vábivě sladké a připomínají závan z cukrárny, což je ovšem jejich přirozené aroma, jiné voní po sušeném ovoci nebo obsahují rozličné dřevité a specificky zemité esence.
Často se ale v jedné pryskyřici kombinuje vícero různých aromat, díky svému přírodnímu původu jsou oproti bytovým parfémům skutečně komplexní a překvapivě mnohovrstevné.
Pro dobrou náladu i zdraví
Že se vykuřovací pryskyřice a podobné rostlinné materiály posunuly z rituálních účelů k běžnému využití v domácnosti, se dá snadno vysvětlit – jednoduše se s nimi pracuje, jsou velmi příjemné a intenzivně navozují pocit pohody a vnitřního klidu.
Na rozdíl od bytových parfémů také neobsahují škodlivé chemické látky. Ale pozor, to neznamená, že nemohou dráždit, alergii může teoreticky způsobit jakákoli látka, proto při jejich zkoušení postupujte opatrně. Ale zpět k jejich blahodárnému vlivu:
Kromě zlepšování nálady, působení proti úzkosti a neklidu byly u určitých druhů pryskyřic, především u kadidla, prokázany příznivé účinky na zdraví. Obsahuje totiž látky, které dokážou ničit mikroby a roztoče.
Tuto schopnost, prokázanou laboratorně, potvrzují i prastaré tradice v pouštních podmínkách africké Namibie. Vykuřování těla se tam stalo náhradním způsobem udržování hygieny, kdy účinek pryskyřic nahrazuje nedostatek vody.
Jak je používat?
Pro některé pryskyřice vám stačí běžná aromalampa s čajovou svíčkou. Týká se to druhů, které se snadno taví. Pryskyřice se dává do misky na vrchu lampy, kde horkem taje a pak uvolňuje aroma. Zbytek pak můžete slít, nechat ztuhnout a znovu použít.
Jiné pryskyřice, ale také vonné dřeviny vyžadují skutečně pálení. K tomu účelu se používá žhavý uhlík, který se prodává rovněž v prodejnách s vykuřovadly. Uhlík s zapálí a kleštičkami se zastrčí do hromádky jemného čištěného písku v žáruvzdorné misce.
Počkejte, až bude uhlík jen doutnat a nasypejte na něj malé množství pryskyřice nebo jiného rostlinného materiálu, bylin či dřev. Doutnání vydrží několik desítek minut, potom je nutné uhlík uhasit ponořením do vody.
Co vyzkoušet?
* Benzoe
Pokud vás nalákala zmínka o pryskyřicích připomínajících závan z cukrárny, tak to je ona. Prodávají se dva druhy, benzoe siamská a sumaterská, ale jejich vůně jsou si velmi podobné, vanilkově sladké, máslově krémové, s nádechem čokolády.
Mimochodem, z tohoto důvodu si benzoi oblíbili také parfuméři, takže se stala běžnou ingrediencí při výrobě sladce vonících parfémů.
* Elemi
Vůní připomíná tradiční kadidlo, pokud byste do něj vmíchali citrusové aroma. Výsledek je velice příjemný a pocitově osvěžující. Doporučuje se při únavě, protože má dodávat energii.
* Galbanum
Nemusí být každému příjemné, ale když si tuto pryskyřici oblíbíte, budete se k ní vracet. Má specifické bylinně-zemité aroma s nádechem mechu a dřeva. Vyvolává touhu po divoké přírodě.
* Kadidlo
Této pryskyřici se říká také olibanum, a to proto, že se výraz kadidlo současně používá pro směs na vykuřování v kadidelnici. Vlastní kadidlo je pryskyřice zskáváaná z několika druhů stromu boswellia.
Vydává velmi harmonickou a komplexní vůni, v níž se propojují svěží a ovocná aromata s dřevitými, sladce minerálními a kořeněnými.
U některých druhů je právě ovocná, převážně citrusová část velmi výrazná, jinde je tlumenější a více vynikají složky dřevité, balzamické mebo zemité. Silně působí na psychiku, povzbuzuje a rozhání úzkosti.
* Labdanum
Další ze skupiny sladkých pryskyřic, tentokrát s aromaty nektaru květin a sušeného ovoce, jemně obalených pudrovými a mechovými tóny.
* Myrha
Pryskyřice z myrhovníku patří mezi nejstarší používaná vykuřovadala a má typickou harmonicky balzamickou vůni s minerální sladkou štiplavostí. Přesto že jde vždy o pryskyřici ze stejného druhu stromu, její charakter ovlivňuje místo pěstování. Může v ní být výraznější zemitost a hořkost, jindy zase kořeněná sladkost.
* Opopanax
Pokud si budete chtít objednat pryskyřice bez zkoušení, pak s opopanaxem neuděláte chybu. Je to přívětivá a trochu starosvětská vůně vyvovávající představu dřevěné světnice nebo staré knihovny, kde je klid a útulno. Dřevité aroma je nasládlé a jemně kořeněné. Doporučuje se při neklidu a přepracovanosti.
* Styrax
Tato pryskyřice se získává ze stromu s českým názvem ambroň, který je k vidění i v mnoha tuzemských zahradách.
Pryskyřice má úchvatné aroma navozující slavnostní až velebný dojem, charakterem je její vůně směsí sladce dřevitých, balzamických a líbezně květinových tónů.
* Tolu balzám
Sladce balzamická pryskyřice s nádechem vanilky, velmi příjemná a vhodná i pro první seznámení s vykuřovadly. Má uklidňovat a zlepšovat spánek.
Foto: Shutterstock