Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku.
Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji.
Co se v kvasnicích skrývá
Především jsou to vitaminy typu B:
* Vitamin B1 (thiamin) pozitivně ovlivňuje činnost srdeční a nervové soustavy.
* Vitamin B2 (riboflavin) má vliv na zdravou pokožku, dobrý zrak a správné fungování trávicího ústrojí.
* Vitamin B3 (niacin) pomáhá udržovat zdravou pokožku, příznivě ovlivňuje trávicí ústrojí a nervový systém.
Víte, že niacin a riboflavin podporují produkci serotoninu, kterému se říká hormon dobré nálady? Kromě vitaminů B obsahuje pekařské droždí ještě bílkoviny a minerální látky (zvláště chrom).
Kulinářská vychytávka
Jak na polévku, tak i na knedlíčky a pomazánku existuje celá řada receptů. Jsou si velmi podobné, rozhodnout se musíte jen pro to, jaký použijete tuk. Sáhnout můžete po sádle, másle nebo oleji. Nebudeme radit, který je zdravější nebo vhodnější.
Každý ale dodá pokrmu trochu jinou chuť. Experimentujte a vyzkoušejte postupně klidně všechny, pak se teprve rozhodněte, který vašim chuťovým pohárkům nejvíce vyhovuje.
Lahůdková polévka
Základem je zelenina, ale můžete si připravit polévku i bez ní, jen s droždím.
1 lžíce oleje * 1 střední cibule * čerstvá nebo mražená zelenina do polévky * 2 kostky droždí * 2-3 vejce * vývar * koření a bylinky dle chuti (sůl, pepř, případně libeček, zelená petrželka, špetka kari, muškátový oříšek, a pokud chcete mít polévku ostřejší, i špetku chilli)
1) Na oleji zpěňte nadrobno nakrájenou cibulku a přidejte zeleninu, kterou orestujte.
2) Pak vložte čerstvé rozdrobené droždí. Až se rozpustí a rozvoní, rozklepněte postupně všechna vejce a promíchejte. Vytvoří se vám vaječno-drožďové hrudky.
3) Zalijte vše vývarem (nejlépe zeleninovým), osolte a okořeňte dle chuti. Povařte asi 10 minut.
4) Na talíři podávejte s čerstvou nasekanou petrželkou a dle chuti můžete dozdobit lžicí zakysané smetany (ale nemusí být).
Knedlíčky do polévky
Můžete je dát do drožďové polévky, ale i do klasického vývaru (kuřecího, hovězího, zeleninového).
1 lžíce sádla * 1 menší cibule * 3 stroužky česneku * 2 kostky droždí *1 vejce * strouhanka dle potřeby * sůl * pepř * majoránka dle chuti * případně trochu mléka
1) Na rozpáleném sádle zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli a pokrájený oloupaný česnek.
2) Přidejte čerstvé rozdrobené droždí a nechte rozpustit a rozvonět. Pak stáhněte z plotny a nechte vychladnout.
3) Do vychladlé hmoty přidejte syrové vejce, okořeňte a přisypte dle potřeby strouhanku. Bude-li hmota příliš tuhá, můžete ji zředit trochou mléka. Aby zůstaly knedlíčky vláčné, nedávejte žádnou mouku.
4) Osolte, opepřete a dejte majoránku, prolisovanou v dlani. Tvořte knedlíčky velikosti vlašského ořechu, které pokládejte na tác nebo prkénko. Nechte asi 2 minuty „odpočinout“ a pak je vkládejte do vroucí polévky. Zlehka promíchejte.
Až knedlíčky vyplavou na povrch, vypněte sporák a nechte je „dojít“. Mezitím můžete servírovat talíře a posléze polévku podávat.
Tip Paní domu: Do hmoty na knedlíčky můžete dle chuti přidat najemno nasekanou čerstvou zelenou petrželku nebo pažitku.
Pomazánka
Jedna kostka droždí vystačí asi na 2 krajíčky chleba.
1 lžíce másla * 1 menší cibulka * na 1 kostku droždí 2 vejce * sůl * špetka pepře
1) Na másle zpěňte nadrobno nakrájenou cibulku, přidejte rozdrobené čerstvé droždí a nechte ho rozpustit a rozvonět. Za stálého míchání přidejte vejce. Osolte, opepřete.
2) Nechte vychladnout a podávejte. Mažte na čerstvé pečivo, dozdobte plátkem rajčete, kouskem papriky nebo posypte nakrájeným pórkem.
Tip Paní domu: Drožďovou pomazánku můžete různě nastavit. Třeba na nudličky nastrouhanou čerstvou mrkví, kyselou okurkou, šunkou,… Nebo ji můžete ochutit utřeným česnekem.
Rámeček
Když si kupujete droždí, s největší pravděpodobností je to droždí pekařské. Může být čerstvé nebo sušené a jsou to živé kvasinky schopné způsobit kynutí těst. Existuje ale také droždí pivovarské, tzv. pivovarské kvasnice.
Jsou to pouze jiné kmeny stejného druhu droždí. V sušené podobě se dnes doporučují k dochucování pokrmů. Další formou je lahůdkové droždí. Jedná se o sušené vločky droždí s výtažkem sladu.
Nepoužívají se ke kynutí, ale pouze k ochucování pokrmů, polévek, omáček i tepelně upravené zeleniny. Stejně jako u kvasinek pivovarských se jedná o jedlé droždí.
Zdroj: drozdi.cz
Foto: Shutterstock