Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát do roka vezmete na zahradě do ruky nůžky? Určitě hodně často.
A možná máte víc druhů. Některé na silnější větve, jiné na keře či tvarování buxusu, další na trávy nebo květiny. Když ovšem začnou stříhat špatně, je načase je vyměnit za nové. A v obchodech je výběr obrovský.
S jedním nebo se dvěma břity?
Na trhu jsou obojí a ještě k tomu existují nůžky univerzální. Takže které?
Jednobřité
Také se jim říká jednočepelové nebo také kovadlinkové. Mají ostrý vrchní břit a dole je místo břitu tupá kovadlinka, o kterou se stříhaná větev opírá.
Protože čepel často nekrájí úplně čistě, zvlášť když se trochu ztupí, je lepší tyto nůžky používat na odstřihávání suchých větví nebo trav. Živým rostlinám byste mohli ublížit.
Dvoubřité
Víc se hodí k univerzálnímu použití. Uděláte s nimi čisté řezy a na rozdíl od kovadlinkových nůžek nedrtí stonky ani větve. Hodí se tedy jak ke stříhání květin, tak zelených větví. Dokážete jimi i krásně rovně zastřihnout větev těsně u kmenu.
Šikovné jsou nůžky s ráčnovým mechanismem. Jde vlastně o jakýsi utahovací mechanismus, který se nastaví na průměr větve, takže stříháte postupně a nemusíte vyvíjet tolik síly.
Jednoruční, nebo dvojruční?
Jednoruční používá většina lidí nejčastěji, protože jsou všestranné. Ustříhnete jimi jak trávy, tak větve do průměru 2,5 centimetru. Je důležité, aby vám nůžky dobře padly do ruky. A to doslova.
Protože příliš velké nebo příliš malé způsobí, že bude práce namáhavá. Soustřeďte se také na tvar rukojetí a jejich zpracování. Ideální je ergonomická rukojeť, měla by být měkká a nejlépe s protiskluzovou úpravou.
Někteří výrobci nabízejí až 3 různé velikosti značené S, M, L, takže můžete vybírat podle velikosti dlaně.
Dvouruční budete potřebovat ke stříhání větví vzrostlých stromů nebo přerostlých křovin. Jak z názvu vyplývá, ovládají se oběma rukama. Mohou být jednočepelové i dvoučepelové a opět dejte pozor na to, jak se vám drží v rukou.
Některé mají i převody, které vám práci ulehčí. A velmi důležitá je také jejich váha. To platí zejména tehdy, pokud s nimi bude pracovat žena. Už při koupi si zkuste, jak by se vám s nimi manipulovalo s rukama nataženýma směrem vzhůru nebo nad hlavou.
Na co se ještě soustředit?
Materiál ostří – dobré nůžky se vyrábějí z kvalitní oceli a bývají potaženy teflonovou vrstvou, která snižuje odpor při stříhání a chrání čepel před korozí.
Bezpečnostní uzávěr – drží nůžky uzavřené a měl by jít snadno ovládat jednou rukou.
Průměr stříhaného materiálu – na každých nůžkách je napsán maximální rozsah. Vy ale vybírejte tak, aby průměr větví, které nejčastěji stříháte, byl někde uprostřed.
Občasné stříhání silnějších větví nůžky sice většinou zvládnou, ale bude to pro vás namáhavé.
Pro leváky nebo pro praváky – dají se koupit jak speciální nůžky pro leváky, tak univerzální.
Nezanedbávejte péči
O nůžky se musíte starat, aby vám dlouho sloužily. Po každé práci je dobře očistěte, neboť zbytky zahradního materiálu ničí ostří. Nejlépe to půjde, když je postříkáte olejem a otřete hadříkem. Pokud je na nich pryskyřice, očistěte je benzinem.
Zkontrolujte také stav pružiny. Když už nefunguje, jak má, budete ji muset vyměnit. Někdy je třeba přitáhnout středovou matku. S uvolněnou nůžky stříhají nekvalitně a ničí se. Před uložením na delší čas natřete olejem jak čepele, tak spoje a pružinu.
Toužíte po elektrických?
Proč ne. Ušetří vám práci, i když nakonec zjistíte, že stejně budete muset ještě tu a tam něco poopravit těmi ručními.
Nejčastěji se používají na zastřihávání živého plotu, ale existují i akumulátorové nůžky na silnější větve, a dokonce takové, které prostou výměnou břitu budou tvarovat dřeviny i stříhat trávu na hůře přístupných místech.
Foto: Shutterstock, obi.cz, zavlahari-eshop.cz, grandic.cz, rawa.cz, fieldmann.cz, bosch.cz