Také vás najednou začaly nesnesitelně tlačit boty, které jste ještě nedávno běžně nosila? Máte po chůzi otlačený a nateklý kloub palce a ostatní prsty hyzdí bolavé mozoly a kuří oka?
Pokud nemůžete pro samou bolest v noci ani spát, pak se u vás nejspíš vyvinul tzv. vbočený palec. Mají na tom zásluhu dámské střevíčky, jejichž těsná fazona a příliš vysoké podpatky často dají do pohybu problém, ke kterému se schylovalo už delší dobu.
Vbočený palec neboli hallux valgus je patrně nejčastější deformace dolní končetiny, se kterou se na ortopeda pacienti obrací. Často už ale bývá pozdě a je nutná operace.
Zdeformovaná chodidla
Ke vzniku haluxů dochází postupně.
* V chodidle začnou ochabovat svaly a vazivo.
* Následkem je pak pokles podélné i příčné nožní klenby.
* Vnitřní část chodidla je přetížená a svalstvo mezi prsty se uvolní.
* Postupně se začne špička chodidla rozšiřovat.
* Svaly a šlachy se víc a víc napínají a táhnou palec do strany. Dochází k otlakům kůže na kloubech, mozolům a k zhrubnutí kosti.
Hrozí mladým i starým
Pokud si myslíte, že vám podobná lapálie nehrozí a že vás vbočený palec může postihnout až v seniorském věku, jste na omylu.
Obdobou onemocnění je juvenilní hallux valgus, který – jako nepříjemné dědictví – vzniká na nohou mnohem dřív, často dokonce už v dětství. Častěji jím onemocní dívky než chlapci, stejně tak i v pozdějším věku – spíš ženy než muži.
Utrpení na cestách
Haluxy se projevují hlavně bolestivou chůzí. Kloub palce stlačeného v botě naběhne, kůže je červená a horká, v místě zduření vznikne váček a hrozí jeho zanícení.
Takto postižené nohy se brzy unaví a jsou bolestivé na dotek i po přezutí do pohodlné měkké domácí obuvi.
Zdeformovaný palec se začne mačkat na druhý prst a často může začít křížit i ostatní prsty. Bolest se zvyšuje. Postupně vznikají na základním kloubu palce degenerativní (nevratné) změny.
Léčba a prevence
V lehčích případech lze k vbočenému palci přikládat tzv. korektory běžně dostupné v lékárnách či v obchodech s ortopedickými pomůckami, které udržují palec ve správné poloze.
Je třeba též chránit místo bolestivého zduření, většinou se k tomu používají plstěné kroužky, speciální náplasti a další chrániče. Velmi často lékař předepíše ortopedickou obuv nebo speciální ortopedické vložky. Bohužel dříve nebo později je však stejně nutné přistoupit k operačnímu řešení.
Rozlučte se s lodičkami!
Hlavním předpokladem prevence i léčby vbočeného palce je nošení pohodlné, vyhovující obuvi. Měla by mít pružnou podrážku, nízký podpatek a dostatek prostoru pro prsty. Rozhodně se rozlučte s moderní obuví s ultravysokým podpatkem a úzkou špičkou!
Operace bývá nutná
Nejběžnější operací je tzv. resekční artroplastika, kterou podstupují i pacienti s těžkou artrózou. Provádí se v případě, že jsou nevratně poškozeny vazy, které nohu stabilizují, a na rentgenu je už patrný i posun kůstek. Během zákroku se chirurgicky pomocí odstraní část základního článku palce.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock