Domů     Když vás něco štípne
Když vás něco štípne
24.8.2023

Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz.

Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí jed a právě ten způsobuje alergické reakce.

Ohrožení jsou nejen alergici, ale také lidé trpící jinými chorobami, jako například astmatem, onemocněním srdce nebo vysokým tlakem.

Braňte se

Ono se to řekne, ale jak? Na některý hmyz platí repelenty, ale neúčinkují stoprocentně a musíte je používat opakovaně.

Snad každý ví, že včely, vosy a sršně lákají sladké potraviny a nápoje a pestré barvy, ale možná už netušíte, že jim voní i parfémovaná kosmetika.

Pisklavý nepřítel

Věděli jste, že, že komára láká oxid uhličitý, který vydechujeme, a také pach našeho potu? Ten se složením individuálně liší, což je důvod, proč komáři někoho nechají být a na dalším si smlsnou.

Jak se bránit?

Na komáry platí repelenty. Ty většinou maskují právě pach potu, který je láká. Na stejném principu fungují i různé svíčky proti hmyzu nebo lampy na éterický olej. Tyto pomůcky můžeme používat uvnitř, ale i při posezení venku, na balkoně nebo na terase.

V místnosti, kde potřebujeme větrat, se nejvíce osvědčují sítě do oken a do dveří. Můžete si je nechat odborně nainstalovat, ale vyrábějí se i sítě do oken, které zvládnete připevnit sami.

Mají suchý zip, který se nalepí na rám okna a na něj se připevní síťka, kterou si předem upravíte na patřičný rozměr. Tak můžete okno otvírat a zavírat podle libosti a na zimu síťku sundat.

Lidové tipy:

– Pomáhat mají i muškáty nebo afrikány v truhlících na oknech.

– Komáry prý také odpuzuje pach česneku a vitaminu B, který po konzumaci vylučujete potem.

Domácí repelent

Možností, jak si doma udělat účinný repelent, je spousta. Dělá se například z hřebíčku, ale i z citrusů a různých bylinek.

Levandulový repelent

Budete potřebovat: 20 ml mandlového oleje, 25 kapek levandulového esenciálního oleje, 200 ml vody

– Do lahve s rozprašovačem nalijte olej, přidejte 25 kapek esenciálního oleje a převařenou vodu.

– Důkladně protřepejte a nechte 24 hodin v chladu rozležet.

Citrus s hřebíčkem

Pomeranč nebo citron rozkrojte (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapíchejte několik hřebíčků. Položte je na parapet. Vůně citrusu a hřebíčku komáry odpuzuje.

Co pomáhá?

• Od svědění uleví jedlá soda. Smíchejte ji s malým množstvím teplé vody, aby vznikla bílá kašička. Tu naneste přímo na postižené místo a nechte působit.

• Použít můžete i petrželku. Listy nasekejte nadrobno, podrťte a vzniklou kašičku naneste na postižené místo. Stejné účinky má jitrocel.

• Můžete zkusit štípance potřít citronem nebo rozkrojeným rajčetem.

Včely

Obvykle samy neútočí, i když včelaři říkají, že v létě jsou o hodně aktivnější. Včela bodne, pokud se cítí ohrožena, což se stává, když se jí nechtěně dotkneme, třeba při trhání ovoce nebo při práci na zahradě, případně na ni šlápneme.

Když musíte projít kolem včelích úlů, obejděte je zezadu z větší vzdálenosti, a pokud se za vámi nějaká včelka rozletí, není to útok. Možná ji jen přilákalo vaše barevné oblečení nebo světlé vlasy. Většinou sama odletí.

Když dostanete žihadlo

Včelí bodnutí dost bolí, pálí a rychle oteče. Naštěstí včela většinou dokáže bodnout jen jednou a potom umírá. Ale pozor, není to úplně pravidlo. Někdy dokáže zabodnuté žihadlo znovu vysunout.

Velmi nebezpečné je bodnutí včely pro alergiky, kterým hrozí i anafylaktický šok. Ti, kteří o své alergii vědí, bývají na takovou situaci připraveni, horší je to, když tak tělo zareaguje poprvé.

– Snažte se okamžitě žihadlo, pokud zůstalo v ráně, vyndat. Udělejte to ale opatrně, abyste je nezmáčkli, protože pak do rány vnikne jed z jedového váčku.

– Pokud se nebudete cítit dobře, bude se vám špatně dýchat, nebo vám bude na omdlení, neváhejte a volejte záchranku.

– Okamžitá lékařská pomoc je třeba také v případě, že žihadlo dostanete do krku nebo do úst. Otok se může rozšířit nejen na povrchu těchto partií, ale i dovnitř a mohlo by hrozit udušení.

Proto do příjezdu lékaře místo nejen chlaďte, ale do úst si zároveň dejte kostku ledu.

Co pomáhá?

• Ránu okamžitě ochlaďte ledovým obkladem. Ten přikládejte opakovaně.

• Svědění a otok pomohou snížit volně prodejné přípravky proti alergiím – antihistaminika.

• Pomáhá zásaditý roztok z jedlé sody.

• Radí se potřít místo vpichu rozkrojenou cibulí, která také zabrání většímu otékání.

Vosy

Jsou daleko agresivnější než včely a mohou vás napadnout zdánlivě bez důvodu. Dokážou bodat opakovaně a útočit v hejnu, zvlášť když brání hnízdo. Navíc vosa je opravdu rychlá a těžko jí uniknete.

Jak se bránit?

Nesnažte se sami likvidovat hnízdo. A pokud už se k tomu rozhodnete, vhodně se oblečte a zvolte chladné počasí. Vosy se rády slétávají na sladké, ale nepohrdnou ani grilovaným masem či zeleninovým salátem. Při konzumaci jídla buďte vždycky ostražití.

Pozor na otevřené tmavé láhve nebo plechovky s nápoji. V nich totiž vosu neuvidíte.

Co pomáhá?

• Místo vpichu chlaďte. Použít můžete jak studenou vodu, tak třeba jogurt nebo tvaroh z ledničky. Obklad vyměňujte.

• Potřete syrovou cibulí nebo octem.

• Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.

• Pomůže i nastrouhaný brambor přiložený jako obklad.

• Totéž zvládne i čerstvá banánová slupka, jejíž vnitřní stranou potřete štípance.

Sršni

Budí respekt už svou velikostí a temným bzučením, které vydávají. O to složitější je zachovat klid a sršně nedráždit. Za normálních okolností totiž nemají v úmyslu útočit.

Problémem se stávají, když se usadí u vašeho domu, protože si postupně postaví obrovské hnízdo. Nikdy se je nesnažte sami likvidovat. Stačí, když budete udržovat uctivou vzdálenost, a nebudou si vás všímat.

S koncem sezony sršni hnízdo opouštějí a na stejné místo se většinou už nevracejí.

Když už žihadlo sršně dostanete, je hodně bolestivé. Přitom neobsahuje zdaleka tolik jedu jako včelí nebo vosí. Samozřejmě je nebezpečné, když dostanete žihadel víc. Pak volejte záchranku.

Co pomáhá?

• Zásadní je chladit ránu ledem nebo přikládat studené obklady.

• Hodí se gel z aloe nebo masti s obsahem antihistaminik.

Čmeláci

O bodnutí včelím medvídkem, jak se mu podle jednoho večerníčku říká, se moc nemluví. Je to proto, že k němu dojde zřídkakdy. Jeho jed navíc není silný. Ale prý zase dokáže kousnout, protože má poměrně silná kusadla. A dost to bolí.

Bránit se můžete tak, že na čmeláka nebudete sahat. A pokud byste ho chtěli zachraňovat třeba z vody, prostě ho neberte do ruky, ale použijte větvičku.

Co pomáhá?

• První pomoc je stejná jako u žihadla včelího.

Když jdete do lesa

Použijte repelent. Ať už kupovaný nebo doma vyrobený. Ten druhý je obvykle potřeba aplikovat častěji, proto můžete vzít malou lahvičku s sebou.

Pokud by se objevilo po jeho použití zarudnutí či vyrážka, můžete být na daný přípravek alergičtí. V tom případě už ho nepoužívejte a omyjte se vodou a mýdlem.

Neměli byste ho stříkat na odřenou, spálenou či jakkoliv poraněnou pokožku ani na obličej.

Pokud se rozhodnete obličej a krk také chránit, naneste repelent opatrně rukama.

Po příchodu domů byste se měli osprchovat. Jednak proto, abyste smyli repelent, a také proto, abyste se podívali, jestli se vás přece jen nechytilo klíště. Samozřejmě vždycky prohlédněte děti.

Cizí zvířata nehlaďte

Toto pravidlo zní jednoduše a také je dodržujeme. Tedy – většinou. Přesto nejsou úrazy nijak výjimečné. Takže tomu pokušení odolejte. Nesahejte na cizí domácí zvířata a už vůbec ne na ta divoká. Už to, že jsou krotká, může signalizovat, že jsou nemocná. Může to být infekční choroba a v nejhorším případě vzteklina.

Co dělat při úrazu?

Pokud zvíře někoho kousne, ránu vydezinfikujte a na místo přiložte sterilní obvaz. Ihned byste měli vyhledat lékaře, nikdy to nenechávejte na druhý den nebo na dobu, kdy se stav rány zhorší.

Pokud jde o psa, je potřeba najít majitele, aby se zjistilo, zda je pes očkovaný.

Když je zvíře neznámé

Budete muset na infekčním oddělení podstoupit stejnou léčbu, jako kdyby zvíře bylo infikované. Jde o sérii speciálních injekcí proti vzteklině.

Pozor had!

Jediným jedovatým hadem v našich končinách je zmije, která je velmi plachá. Uštkne jen v sebeobraně, když ji vyrušíme. Její kousnutí je nebezpečné zejména pro děti a starší osoby s oslabenou imunitou a samozřejmě alergiky.

Může se dostavit nevolnost, pocit na zvracení, poruchy vidění, rychlý puls, obtížné dýchání, případně mdloba.

Co dělat?

Vzhledem k tomu, že nevíte, jak tělo postiženého bude reagovat, zavolejte záchranku.

• Snažte se, aby se co nejméně hýbal.

• Přiložte chladný obklad. Ten zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok.

• Pokud máte po ruce dezinfekci, použijte ji a místo překryjte čistým kapesníkem či šátkem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované