Domů     Když vás něco štípne
Když vás něco štípne
24.8.2023

Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz.

Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí jed a právě ten způsobuje alergické reakce.

Ohrožení jsou nejen alergici, ale také lidé trpící jinými chorobami, jako například astmatem, onemocněním srdce nebo vysokým tlakem.

Braňte se

Ono se to řekne, ale jak? Na některý hmyz platí repelenty, ale neúčinkují stoprocentně a musíte je používat opakovaně.

Snad každý ví, že včely, vosy a sršně lákají sladké potraviny a nápoje a pestré barvy, ale možná už netušíte, že jim voní i parfémovaná kosmetika.

Pisklavý nepřítel

Věděli jste, že, že komára láká oxid uhličitý, který vydechujeme, a také pach našeho potu? Ten se složením individuálně liší, což je důvod, proč komáři někoho nechají být a na dalším si smlsnou.

Jak se bránit?

Na komáry platí repelenty. Ty většinou maskují právě pach potu, který je láká. Na stejném principu fungují i různé svíčky proti hmyzu nebo lampy na éterický olej. Tyto pomůcky můžeme používat uvnitř, ale i při posezení venku, na balkoně nebo na terase.

V místnosti, kde potřebujeme větrat, se nejvíce osvědčují sítě do oken a do dveří. Můžete si je nechat odborně nainstalovat, ale vyrábějí se i sítě do oken, které zvládnete připevnit sami.

Mají suchý zip, který se nalepí na rám okna a na něj se připevní síťka, kterou si předem upravíte na patřičný rozměr. Tak můžete okno otvírat a zavírat podle libosti a na zimu síťku sundat.

Lidové tipy:

– Pomáhat mají i muškáty nebo afrikány v truhlících na oknech.

– Komáry prý také odpuzuje pach česneku a vitaminu B, který po konzumaci vylučujete potem.

Domácí repelent

Možností, jak si doma udělat účinný repelent, je spousta. Dělá se například z hřebíčku, ale i z citrusů a různých bylinek.

Levandulový repelent

Budete potřebovat: 20 ml mandlového oleje, 25 kapek levandulového esenciálního oleje, 200 ml vody

– Do lahve s rozprašovačem nalijte olej, přidejte 25 kapek esenciálního oleje a převařenou vodu.

– Důkladně protřepejte a nechte 24 hodin v chladu rozležet.

Citrus s hřebíčkem

Pomeranč nebo citron rozkrojte (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapíchejte několik hřebíčků. Položte je na parapet. Vůně citrusu a hřebíčku komáry odpuzuje.

Co pomáhá?

• Od svědění uleví jedlá soda. Smíchejte ji s malým množstvím teplé vody, aby vznikla bílá kašička. Tu naneste přímo na postižené místo a nechte působit.

• Použít můžete i petrželku. Listy nasekejte nadrobno, podrťte a vzniklou kašičku naneste na postižené místo. Stejné účinky má jitrocel.

• Můžete zkusit štípance potřít citronem nebo rozkrojeným rajčetem.

Včely

Obvykle samy neútočí, i když včelaři říkají, že v létě jsou o hodně aktivnější. Včela bodne, pokud se cítí ohrožena, což se stává, když se jí nechtěně dotkneme, třeba při trhání ovoce nebo při práci na zahradě, případně na ni šlápneme.

Když musíte projít kolem včelích úlů, obejděte je zezadu z větší vzdálenosti, a pokud se za vámi nějaká včelka rozletí, není to útok. Možná ji jen přilákalo vaše barevné oblečení nebo světlé vlasy. Většinou sama odletí.

Když dostanete žihadlo

Včelí bodnutí dost bolí, pálí a rychle oteče. Naštěstí včela většinou dokáže bodnout jen jednou a potom umírá. Ale pozor, není to úplně pravidlo. Někdy dokáže zabodnuté žihadlo znovu vysunout.

Velmi nebezpečné je bodnutí včely pro alergiky, kterým hrozí i anafylaktický šok. Ti, kteří o své alergii vědí, bývají na takovou situaci připraveni, horší je to, když tak tělo zareaguje poprvé.

– Snažte se okamžitě žihadlo, pokud zůstalo v ráně, vyndat. Udělejte to ale opatrně, abyste je nezmáčkli, protože pak do rány vnikne jed z jedového váčku.

– Pokud se nebudete cítit dobře, bude se vám špatně dýchat, nebo vám bude na omdlení, neváhejte a volejte záchranku.

– Okamžitá lékařská pomoc je třeba také v případě, že žihadlo dostanete do krku nebo do úst. Otok se může rozšířit nejen na povrchu těchto partií, ale i dovnitř a mohlo by hrozit udušení.

Proto do příjezdu lékaře místo nejen chlaďte, ale do úst si zároveň dejte kostku ledu.

Co pomáhá?

• Ránu okamžitě ochlaďte ledovým obkladem. Ten přikládejte opakovaně.

• Svědění a otok pomohou snížit volně prodejné přípravky proti alergiím – antihistaminika.

• Pomáhá zásaditý roztok z jedlé sody.

• Radí se potřít místo vpichu rozkrojenou cibulí, která také zabrání většímu otékání.

Vosy

Jsou daleko agresivnější než včely a mohou vás napadnout zdánlivě bez důvodu. Dokážou bodat opakovaně a útočit v hejnu, zvlášť když brání hnízdo. Navíc vosa je opravdu rychlá a těžko jí uniknete.

Jak se bránit?

Nesnažte se sami likvidovat hnízdo. A pokud už se k tomu rozhodnete, vhodně se oblečte a zvolte chladné počasí. Vosy se rády slétávají na sladké, ale nepohrdnou ani grilovaným masem či zeleninovým salátem. Při konzumaci jídla buďte vždycky ostražití.

Pozor na otevřené tmavé láhve nebo plechovky s nápoji. V nich totiž vosu neuvidíte.

Co pomáhá?

• Místo vpichu chlaďte. Použít můžete jak studenou vodu, tak třeba jogurt nebo tvaroh z ledničky. Obklad vyměňujte.

• Potřete syrovou cibulí nebo octem.

• Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.

• Pomůže i nastrouhaný brambor přiložený jako obklad.

• Totéž zvládne i čerstvá banánová slupka, jejíž vnitřní stranou potřete štípance.

Sršni

Budí respekt už svou velikostí a temným bzučením, které vydávají. O to složitější je zachovat klid a sršně nedráždit. Za normálních okolností totiž nemají v úmyslu útočit.

Problémem se stávají, když se usadí u vašeho domu, protože si postupně postaví obrovské hnízdo. Nikdy se je nesnažte sami likvidovat. Stačí, když budete udržovat uctivou vzdálenost, a nebudou si vás všímat.

S koncem sezony sršni hnízdo opouštějí a na stejné místo se většinou už nevracejí.

Když už žihadlo sršně dostanete, je hodně bolestivé. Přitom neobsahuje zdaleka tolik jedu jako včelí nebo vosí. Samozřejmě je nebezpečné, když dostanete žihadel víc. Pak volejte záchranku.

Co pomáhá?

• Zásadní je chladit ránu ledem nebo přikládat studené obklady.

• Hodí se gel z aloe nebo masti s obsahem antihistaminik.

Čmeláci

O bodnutí včelím medvídkem, jak se mu podle jednoho večerníčku říká, se moc nemluví. Je to proto, že k němu dojde zřídkakdy. Jeho jed navíc není silný. Ale prý zase dokáže kousnout, protože má poměrně silná kusadla. A dost to bolí.

Bránit se můžete tak, že na čmeláka nebudete sahat. A pokud byste ho chtěli zachraňovat třeba z vody, prostě ho neberte do ruky, ale použijte větvičku.

Co pomáhá?

• První pomoc je stejná jako u žihadla včelího.

Když jdete do lesa

Použijte repelent. Ať už kupovaný nebo doma vyrobený. Ten druhý je obvykle potřeba aplikovat častěji, proto můžete vzít malou lahvičku s sebou.

Pokud by se objevilo po jeho použití zarudnutí či vyrážka, můžete být na daný přípravek alergičtí. V tom případě už ho nepoužívejte a omyjte se vodou a mýdlem.

Neměli byste ho stříkat na odřenou, spálenou či jakkoliv poraněnou pokožku ani na obličej.

Pokud se rozhodnete obličej a krk také chránit, naneste repelent opatrně rukama.

Po příchodu domů byste se měli osprchovat. Jednak proto, abyste smyli repelent, a také proto, abyste se podívali, jestli se vás přece jen nechytilo klíště. Samozřejmě vždycky prohlédněte děti.

Cizí zvířata nehlaďte

Toto pravidlo zní jednoduše a také je dodržujeme. Tedy – většinou. Přesto nejsou úrazy nijak výjimečné. Takže tomu pokušení odolejte. Nesahejte na cizí domácí zvířata a už vůbec ne na ta divoká. Už to, že jsou krotká, může signalizovat, že jsou nemocná. Může to být infekční choroba a v nejhorším případě vzteklina.

Co dělat při úrazu?

Pokud zvíře někoho kousne, ránu vydezinfikujte a na místo přiložte sterilní obvaz. Ihned byste měli vyhledat lékaře, nikdy to nenechávejte na druhý den nebo na dobu, kdy se stav rány zhorší.

Pokud jde o psa, je potřeba najít majitele, aby se zjistilo, zda je pes očkovaný.

Když je zvíře neznámé

Budete muset na infekčním oddělení podstoupit stejnou léčbu, jako kdyby zvíře bylo infikované. Jde o sérii speciálních injekcí proti vzteklině.

Pozor had!

Jediným jedovatým hadem v našich končinách je zmije, která je velmi plachá. Uštkne jen v sebeobraně, když ji vyrušíme. Její kousnutí je nebezpečné zejména pro děti a starší osoby s oslabenou imunitou a samozřejmě alergiky.

Může se dostavit nevolnost, pocit na zvracení, poruchy vidění, rychlý puls, obtížné dýchání, případně mdloba.

Co dělat?

Vzhledem k tomu, že nevíte, jak tělo postiženého bude reagovat, zavolejte záchranku.

• Snažte se, aby se co nejméně hýbal.

• Přiložte chladný obklad. Ten zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok.

• Pokud máte po ruce dezinfekci, použijte ji a místo překryjte čistým kapesníkem či šátkem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale