Aby nám nespálilo kůži, neoslňovalo při čtení, nerušilo při siestě v houpací síti… Zkrátka důvodů, proč si pořídit zahradní slunečník, je vícero.
Až se budete v obchodě rozhodovat, který vzít, zvažte hlavně dva nejdůležitější body výběru: Prakticky vždy se vyplatí koupit ten dražší kousek, neboť právě u slunečníků cena poměrně přesně odráží kvalitu použitých materiálů.
Druhým neméně důležitým hlediskem pro výběr by měla být konkrétní představa o ploše, kterou má slunečník zastínit. Ne vždy je totiž kruhová, takže je rozumné zauvažovat i o dalších nabízených tvarech.
Prostory na míru
Slunečníky z dílků, které se skládají v kruh nebo mnohoúhelník, jsou sice klasikou, ale pro posezení na terase nebo u zahradního bazénu nebývají nejpraktičtějším řešením už jen proto, že tyto prostory mívají obdélníkový půdorys.
A pro ten jsou šikovnější hranaté stříšky slunečníků.
– Obdélníkový slunečník dokáže optimálně zastínit balkony a terasy odpovídajících tvarů. Pro posezení na zahradě se hodí méně, leda byste jím chtěli zastínit podlouhlý zahradní stůl. Kromě toho ho využijete u zahradních bazénů.
– Čtvercové slunečníky díky své symetričnosti dobře ladí s architektonickými liniemi, takže z estetického hlediska budou dobrým doplňkem přímo u domu.
– Kulaté se doporučují hlavně k umístění do zeleně, neboť mezi stromy působí elegantněji než ostré geometrické tvary.
– Dvojité slunečníky jsou propojením dvou stříšek, tvarově a funkčně tak odpovídají obdélníkovým typům. U některých jsou tyto stříšky nezávislé a s každou se dá zvlášť manipulovat a naklánět ji.
Jak velký: Pro zastínění dvou lehátek nebo běžného stolu je třeba slunečník o průměru od 3 m výše.
Zásadní je konstrukce
Materiál a typ nosné části rozhoduje o odolnosti a praktičnosti slunečníku. Konstrukce i její spojovací prvky by měly působit bytelně už při prohlížení v obchodě.
Stejně tak je třeba si vyzkoušet ovládání a zjistit, jak snadno se dá slunečník rozevřít a zase složit. U malých slunečníků to nebývá problém, obtížnější to může být u rozměrných typů, které mají ovládání přes kličku nebo lankový systém s kladkou a závažím.
Konstrukce se vyrábějí z kovu nebo ze dřeva, přičemž mezi těmito dvěma kategoriemi není zásadní rozdíl. O bytelnosti nebo slabší stabilitě slunečníku rozhoduje spíš kvalita použitého materiálu, což obvykle odráží cena.
Výkyvný bývá praktičtější
Vedle materiálu hraje roli i umístění nosné tyče konstrukce a tady rozhodování nebývá snadné. Tradiční slunečníky se středovou tyčí jsou stabilnější a cenově výhodnější.
Boční tyč má zase jiné přednosti – už tím, že je umístěná mimo stínící plochu, šetří místo, neboť takový slunečník lehce postavíte až těsně ke stolu nebo k zahradním lehátkům.
Další výhodou je snadné posouvání stínící plochy podle pohybu slunce, neboť se dá otáčet kolem boční osy, aniž by bylo třeba slunečník přenášet. Ovládací prvky umožňují i naklápění stříšky, ale tuhle schopnost mají i statické slunečníky se středovou tyčí.
Potah raději světlejší
Tmavší barvy totiž snáze podléhají rozpadu pigmentu vlivem slunečního záření, jinak řečeno, rychleji blednou než světlé. Výrobci se tomu snaží úpravou materiálu zabránit, což udávají tzv. stupněm stálobarevnosti.
Vyplatí se vybírat z těch nejvyšších, označených 7 až 8. Tmavé barvy mají také další nepříjemnou vlastnost – přirozeně pohlcují více tepla ze slunečního záření a pak hřejí.
Pro intenzivnější zastínění je proto lepší spoléhat na hutnost tkaniny, což vyjadřuje její gramáž. Čím je vyšší, tím méně slunečních paprsků propouští.
Další vlastnosti jako voděodolnost a ochrana proti pronikání UV paprsků už dnes patří ke standardním úpravám potahů.
Kam ho usadit?
A tím se dostáváme ke stojanu. Ani na něm není záhodno šetřit, protože právě stojan podstatně rozhoduje o stabilitě slunečníků při jeho naklápění a otáčení, ale i při náporech větru.
Stojan musí konstrukci bez potíží udržet, proto se u slunečníku udává, jakou minimální zátěž v kilogramech by měl stojan vytvářet.
Orientačně je třeba pro malý slunečník o průměru 180 cm stojan o váze minimálně 25 kg, pro větší třímetrový aspoň 50 kg, u slunečníku s průměrem 4 m už počítejte s váhou podstavce 90 kg.
Tato váha je navíc skutečně minimum, pro bezpečné užívání se doporučuje spíš 1,5násobek této hodnoty.
Módní je beton
Beton je momentálně vysoce v trendu pro různé užití v interiéru i na zahradě, proto nepřekvapí, že je módním materiálem i pro podstavce slunečníků. Prodávají se v přírodní i barvené variantě.
Pokud chcete stojan nadčasové krásy a nevadí vám vyšší investice, pak zvolte leštěný kámen. Méně líbivý, ale zaručeně stabilní bude stojan litinový. Levnější variantou s omezenější trvanlivostí jsou stojany plastové, které se plní vodou nebo pískem.
Foto: Shutterstock