Říká se, že olivy buď milujete, nebo nenávidíte. Nic mezi tím. Ale může se stát, že i když jste je dříve nemuseli, najednou jim na chuť přijdete. Jestli máte olivy v oblibě, potěší vás jistě, že jsou nejen chutné, ale i zdravé.
Zdraví na talíři
Uvádí se, že působí kladně na játra, posilují imunitu a podporují průchodnost cév. Obsahují vitaminy K, A, E a D i velké množství antioxidantů. Ve 100 g oliv je asi 11 g tuků. Vypadá to sice hodně, přesto jsou vhodné pro redukční diety.
Podporují proces hubnutí a jsou málo kalorické. Paradoxně dodají tělu potřebnou energii a rychle zasytí. Zároveň v nich vůbec nenajdete cholesterol.
Zelené, nebo černé?
Na našem trhu najdete olivy zelené nebo černé, prodávají se s peckou i bez ní. Možná si myslíte, že se jedná o dvě odlišné odrůdy, ale není tomu tak. Jen ty zelené se sklízejí na podzim a černé začátkem prosince.
Jde totiž o stupeň vyzrálosti, kdy se ze zelené proměňují postupně na narůžovělé, červené, fialové a nakonec černé.
Papričku nebo mandli
Gurmánům trh nabízí olivy plněné. Nejčastěji je v nich paprička, sehnat se dají s ančovičkami nebo s tuňákem. Delikatesou jsou ty s mandlemi nebo s lososem.
Výběr je ale mnohem bohatší – seženete olivy plněné kapary, slaninou, šunkou, různými druhy sýra, krevetami, česnekem, citronem i pomerančem.
Španělské, nebo řecké?
Když se podíváte na etiketu, je na ní konkrétní název. Ten označuje buď konkrétní odrůdu, nebo místo, odkud olivy pocházejí. Upřesňuje také způsob naložení. Například Calamata jsou řecké olivy a mají tvar mandle.
Španělské Manzanilla jsou kulaté, a protože se z nich snadno vyjímá pecka, prodávají se často plněné. A tak bychom mohli jmenovat další… Ty „své“ olivy objevíte jen tak, že budete zkoušet, které vám nejvíce chutnají.
Víte, že…
…olivy patří mezi ovoce?
…jsou jedním z nejvíce pěstovaných druhů ovoce na světě?
…při biblické potopě světa přiletěla do Noemovy archy holubice, která držela v zobáku olivovou snítku na znamení, že voda opadá a země se opět zelená?