Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách.
Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat.
Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí se zjistit všechny možnosti a pořádně si to rozmyslet. Nakonec kupujete přístroj, který by vám měl dobře sloužit několik let a také by měl dobře vypadat.
Nejdřív měřte
Digestoř většinou bývá umístěna nad sporákem nebo varnou deskou. Nejmenší vzdálenost je 65 cm. To se ovšem týká hlavně elektrických varných desek. Pokud používáte plyn, měla by být alespoň v 75 centimetrech. Dalším důležitým parametrem je šířka.
Musí být široká stejně, jako je varná deska, ale může ji i trochu přesahovat. Výjimkou jsou digestoře umístěné přímo ve varné desce, které výpary vtahují.
Výkon
Je to jeden z nejdůležitějších parametrů. A závisí na velikosti místnosti, kde budete digestoř používat. Pravidlo je jednoduché. Čím větší místnost, tím vyšší výkon potřebujete.
A platí to samozřejmě i v dnes moderních bytech 1 + kk, kde nepočítáte jen kuchyňský kout, ale celou obývací místnost, s níž je spojen. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti nejméně desetkrát za hodinu. Výpočet není složitý a existuje na něj vzorec:
Délka x šířka x výška = objem v m3
Výsledné číslo pak vynásobte koeficientem 10, což znamená 10 výměn za hodinu.
Příklad:
5x5x3 = 75 x 10 = 750
Digestoř by tedy měla mít minimální výkon 750 m3
Energetická náročnost
Souvisí s výkonem. Čím vyšší, tím více energie digestoř spotřebuje. Měli byste si tedy pohlídat, abyste nekoupili přístroj se zbytečně vyšším výkonem, než jaký opravdu potřebujete.
Hlučnost
Vybírejte druhy s co nejnižší. Nejen tehdy, když je kuchyň součástí obývacího prostoru, ale i v samostatné kuchyni. Příliš hlučná digestoř vás bude nutit, abyste ji vůbec nezapínali. Pravda je, že hlučnost roste s výkonem a se stupněm, na který ji zapnete.
V každém případě horní hranice hlučnosti by neměla překročit 58 decibelů při nejvyšším stupni regulace. U dražších přístrojů někdy výrobce uvádí hlučnost při jednotlivých stupních. Zvyšovat ji ovšem může také nesprávná montáž, při které dojde k větším vibracím.
Podle odtahu
Vybrat si musíte podle vaší kuchyně a umístění sporáku a také podle způsobu odtahu. Ten může být dvojí, buď je digestoř recirkulační, nebo odtahová. Ještě existují i kombinované, kde si, jak z názvu vyplývá, můžete vybrat.
Odtahová digestoř – odvádí vzduch ven, většinou do komína. Měla by mít zpětnou klapku, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenku a brání úniku teplého.
Důležitá je i tam, kde, do jednoho místa ústí digestoře z více bytů, protože brání tomu, aby se k vám dostal pach z ostatních bytů.
Recirkulační – pracuje se systémem filtrů. Nasává vzduch z místnosti a přes několik filtrů ho vrací zpět.
Kombinovaná – můžete si zvolit, kterou funkci právě potřebujete, ale podmínkou je, že máte možnost odtahu a zároveň musíte používat všechny filtry.
Z mnohých srovnání je nejlepší digestoř odtahová, už proto, že nepotřebujete poměrně drahé pachové filtry. Zvlášť pokud jste fandové vaření, jejich pořízení se prodraží.
Podle umístění
Komínová – vývod má obvykle do komína, případně do šachty. Výhodou je, že si můžete vybrat z různých tvarů a barev. Je však velmi náročná na místo, takže se rozhodně nehodí do malé kuchyně. I její vzhled je hodně dominantní, takže je potřeba pečlivě vybírat.
Nástěnná – jde o typ komínové digestoře. Vyrábí se v mnoha variantách a je to velmi elegantní řešení i pro malé kuchyně, proto se na ni v poslední době soustředilo mnoho výrobců.
Podvěsná – jde o nejčastější typ zejména v činžovních domech a panelácích. Umístěná bývá pod skříňkou, která je nad varnou deskou. Nemusí být jen recirkulační, ale pokud to podmínky dovolí i odtahová. Hodí se zejména do malých kuchyní.
Teleskopická – princip je stejný jako u předchozí podvěsné. Rozdíl je jen v tom, že je celá skrytá pod skříňkou. Vidět je jen její lišta a panel se dá vysunout a tak se zvětší plocha odsávání.
Rohová – je stejná jako komínová, rozdíl je jen v tom, že se využívá zejména v kuchyních, kde je varná deska v rohu.
Většinou působí dost mohutně, takže i tady vybírejte s rozmyslem, protože upoutá na první pohled, ale dají se najít i odlehčené varianty.
Ostrůvková – hodí se tam, kde je pro vaření vybudován dnes moderní varný ostrůvek. Je uchycena ke stropu a zcela jistě bude tvořit výrazný prvek. Ostrůvek se samozřejmě hodí pouze do velkých obytných kuchyní.
Lustrová – je zavěšena ve stropě a opravdu vypadá jako velký lustr. Má v sobě zabudovaný motor a filtry a pracuje stejně jako recirkulační. Hodí se do velkých kuchyní, většinou nad varný ostrůvek.
Integrovaná – je umístěna přímo ve varné desce. Nezabírá žádné místo, a pokud je mimo provoz, nevidíte ji. Existuje několik druhů. Spodní, která je umístěna ve varné desce a vtahuje vzduch dolů, nebo výsuvná. Ta z varné desky vyjíždí.
Bývá na straně nebo vzadu. Je to elegantní řešení, jehož nevýhodou je hlavně cena, zvláště když po nějaké době chcete spotřebič vyměnit. Nelze totiž měnit digestoř samotnou, ale musíte koupit celý kombinovaný přístroj.
Funkce není jen jedna
Opravdu jich mají digestoře víc než jen tlačítko na zapnutí a vypnutí. Všechny digestoře, i ta nejjednodušší, mají alespoň tři stupně rychlosti odsávání.
Všechny mají samozřejmě i světlo, rozdíl je jen v tom, že u některých je obstarává jen jedna žárovka, jiné mají několik bodových. K tomu výrobci nabízejí i další funkce, za které si ovšem také připlatíte.
Dotykové ovládání – u dražších moderních digestoří už začíná být standardem. Digestoře bývají vybaveny displejem, na kterém se funkce zobrazují, a vy je ovládáte prstem.
Ukazatel znečištění filtru – upozorní na nutnost výměny některého z filtrů a měl by být součástí recirkulačních digestoří.
Dálkové ovládání – nabízejí je dražší výrobky. Zdá se, že ho mít nutně nemusíte, ale na komfort si zvyknete rychle. A třeba na lustrové digestoře byste nemuseli dosáhnout.
Poslední dobou se objevily i přístroje, které můžete ovládat mobilním telefonem. Stáhnete si aplikaci, spárujete s odsavačem a můžete ovládat všechny funkce.
Poslouží například tam, kde ovládáte na dálku troubu a máte nastaven začátek pečení v době vaší nepřítomnosti.
Automatické odsávání – s ním pracují digestoře, které mají zabudované čidlo, takže sami regulují rychlost odsávání.
Foto: Mnoho.cz, mojespotrebice.cz, digestore-airforce.cz, onlineshop.cz, digestore-faber.cz, bora-digestore.cz