Domů     Podologie není jen o nohách
Podologie není jen o nohách
28.5.2023

Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat.

A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku.

Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, praskající paty nebo bolest při chůzi, jejíž původ nemusí být úplně jasný. Tehdy byste měli vyhledat podologa.

Proč podologie?

Pedikúra pomůže s péčí o nehty a pokožku nohou, ale na další problémy je krátká. Podologie se zabývá nohama komplexně. Tedy nejenom pedikúrou, ale i různými deformacemi a také, což je důležité, způsobem chůze.

To všechno totiž může stát za zdravotními problémy, které se projevují v jiných částech těla – třeba za bolestmi zad, hlavy nebo zubů.

Co vás čeká

Samozřejmě se nejprve podolog zeptá na problém, který vás přivádí. A vaše nohy prohlédne. Tedy především pokožku a nehty.

Zjistí, zda je třeba řešit například plísňové onemocnění, pak bude potřeba spolupráce s dermatologem, nebo zarůstání nehtů, které mohou vyřešit nehtové špony.

Součástí vyšetření je i prozkoumání nožní klenby a jejího zatížení i zatížení svalů, které se provádí jak ve stoje, tak v chůzi, naboso i v botách. Další problémy vyšetří na speciálním přístroji, který se jmenuje podoskop.

V čem spočívá?

Podoskop je přístroj, který pracuje s polarizovaným světlem. Postavíte se na něj a v jeho zrcadle se zobrazí otisky chodidel tak, že je hned vidět, jak nohu zatěžujete ve stoje. Pak následuje stoj na jedné noze, na špičkách a na patách.

Odhalí jak ploché nohy, tak různé odchylky od jejich správného postavení, třeba vbočené kotníky, ale i to, jaký vliv má zakřivení páteře. Na základě tohoto vyšetření podolog rozhodne o dalším postupu.

Může navrhnout různá cvičení, která budete provádět doma a která vás samozřejmě naučí, nebo tejpování kotníku, jímž se dosáhne lepšího postavení nohy. Většinou také doporučí speciální vložky do bot.

Vložky na míru

Samozřejmě že různé ortopedické vložky lze dnes koupit v obchodech s obuví i v lékárnách či drogeriích, ty ale obvykle řeší jen jednu konkrétní vadu, jako například ploché nohy.

Ale vložky vyrobené podle podologického vyšetření umí vyřešit problémy, které se týkají přímo vás. Nejsou jen pasivní oporou, ale měly by naučit nohu lépe pracovat a zlepšit zapojení svalů i postavení chodidla.

Umí i jiné věci

Při jejich výrobě se bere v úvahu také vaše běžná denní zátěž. Například podpoří nohu při celodenním stání, což se týká zaměstnání, jako jsou třeba kuchaři, číšníci, hostesky, ale i sezení, typicky práce v kanceláři.

Existují i vložky vyráběné do ne příliš vhodné společenské obuvi. A samozřejmě takové, které jsou určené pro různé druhy sportů. Bez speciálních vložek se neobejdou diabetici. Samozřejmostí by měla být průběžná kontrola toho, jak fungují, a případná úprava.

Vložky sice nejsou nejlevnější, ale při správné péči vydrží dlouho. A ještě něco. Měli byste se připravit na to, že si budete muset na chůzi s nimi zvyknout a zpočátku nemusí být příjemná.

A také na to, že se nemusejí vejít do vašich současných bot a budete si muset kupovat větší.

Za všechno mohou boty?

Podle odborníků většinou ano. Právě nevhodnou obuví si dokážeme během života chodidla poničit. A začíná to už v nejútlejším věku. Přitom problémům lze předejít správným výběrem. Na co se tedy soustředit při zkoušení?

Délka – bota by měla být vždy zhruba o jeden centimetr delší než vaše noha. Měřte ji od paty až po špičku nejdelšího prstu. Nejlepší je nohu obkreslit na papír a změřit obrázek.

Šířka – bota musí padnout v nejširším bodě nohy a prsty by se měly volně pohybovat. Nikdy by neměly být stlačené ve špičce. Lodičky se opravdu na dlouhé nošení nehodí.

Hloubka – nártní část boty by neměla tlačit na horní část nohy a na špičku. Musí být pružná, aby neomezovala pohyb.

Stélka – měla by podpírat nohu ve správných opěrných bodech. Pokud počítáte s vložením zdravotních vložek, musí být vyjímatelná.

Velikost – během života se mění a závisí také na tvaru bot a výrobci. Každá noha je také jinak veliká, takže vyzkoušejte obě boty. Při zkoušení si stoupněte a zkuste se projít. Rozhodně nespěchejte. A boty kupujte raději odpoledne, protože v té době je noha větší.

Podpatek – jeho výška má být maximálně 4 cm, u obuvi pro diabetiky 2,5 cm. Ideální nejsou na dlouhé nošení boty zcela bez podpatku jako například baleríny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře