Pak je pro vás ten nejlepší pomocník přístroj na jejich výrobu. Výhodou je, že si doma můžete udělat skvělou snídani i chutný moučník. A jak vybírat?
První, co musíte před nákupem vědět, je, jestli chcete přístroj jen na vafle, nebo by se vám hodil nějaký multifunkční pomocník, který umí třeba také tousty nebo sendviče, případně třeba ugrilovat zeleninu.
Tyhle přístroje mají výměnné plotýnky, více funkcí a bývají také dražší.
Výhodou ovšem je, že nemusíte mít na každý pokrm přístroj zvlášť, což se hodí, protože ani ta největší kuchyň není nafukovací, a přístroje, které jsou uklizené někde vzadu ve skříňce, stejně používat nebudete.
Jednoduchý vaflovač
Pokud si naopak odpovíte, že chcete dělat jen tuhle pochoutku, sáhněte po jednoduchém přístroji. Všechny výrobky na trhu se skládají ze dvou částí, ve kterých jsou topná tělesa. Princip je stejný jako u toustovačů.
Nejdřív se přístroj rozpálí, nalijete těsto, zavřete a pečete. Výhodou je, když má přístroj vyjímatelné plotýnky, protože ty pak umyjete daleko snadněji, a můžete je dát i do myčky na nádobí.
Musí být nepřilnavé
Z praktických důvodů, protože jinak se vám těsto snadno připálí a jeho odstranění vás bude stát spoustu sil. Kvalitní plotýnky většinou stačí jen vytřít papírovou utěrkou. Vybrat si obvykle můžete mezi povrchem teflonovým nebo keramickým. Oba mají své výhody i nevýhody.
Teflon – snadno se poškrábe, takže musíte být při čištění opatrní. Rozhodně nepoužívejte například drátěnku, nebo příliš hrubou houbičku.
Keramika – nepoškrábe se, dlouho vydrží, ale je křehká, takže vám na plotýnky nesmí nic spadnout.
Pokud jste hraví, hledejte přístroj, který má výměnné plotýnky různých tvarů, takže jednou vykouzlíte třeba srdíčka, podruhé klasické obdélníky či čtyřlístky.
Velikost
Důležité je, pro kolik lidí plánujete vafle připravovat. Pro dva stačí malý přístroj, pro větší rodinu vybírejte přístroje, které zvládnou čtyři vafle najednou. A ještě jedna věc je důležitá, a to je váha.
Samozřejmě pokud bude stát stabilně na lince, je to asi jedno, ale pokud ho budete uklízet, je to důležitá informace. Musí se vám s ním dobře manipulovat. Některé se dají skladovat jak ve vertikální, tak v horizontální poloze, což vám pomůže ušetřit místo.
Příkon
U většiny přístrojů ho sledujeme, protože nám udává, kolik energie potřebuje. U takhle malého přístroje je množství energie zanedbatelné, ale podle příkonu také poznáme, jaký je jeho výkon, tedy jak rychle vafle upeče. Standard je 1000 wattů. Ale jsou i takové, které mají 1400.
Za kolik?
Cena nebývá vysoká. Kvalitní, ale jednoduché přístroje pořídíte do 500 Kč. Za 1000 korun už má přístroj obvykle více funkcí. Najdou se ovšem i takové, které stojí 2000 Kč. Tady platíte spíš za značku a design a je otázkou, jestli se to vyplatí.
Plastový, nebo nerezový?
Záleží na vás. Oba materiály mají své pro a proti.
Plast – pro někoho vypadá lacině, ale to nemusí být pravda. Najdou se i designově hezké kousky. Jeho výhodou je, že je lehký a má, což je důležité, i dobré izolační vlastnosti, takže se nepopálíte.
Nerez – vypadá luxusněji, ale zase se hůř udržuje a někdy izoluje méně než plast, ale to už závisí na konkrétním výrobku.
Funkce
Vaflovač jich mnoho mít nemusí, ale přesto si alespoň některé vyjmenujme.
Světelná kontrolka – tu mají všechny. Ukáže vám, že je přístroj dost nahřátý.
Ochrana před přehřátím – kdyby hrozilo, přístroj se vypne.
Zámek víka – vaflovač se během pečení neotevře.
Odtokový žlábek – přebytečné těsto do něj steče.
Izolovaná rukojeť – zabrání spálení.
Nastavitelný termostat – díky němu si můžete zvolit měkčí či křupavější variantu.