Víte, že byste měli mít v kuchyni více než jen jedno prkénko? A každé pak používat na něco jiného? Na vás už záleží, zda dáte přednost klasickým dřevěným, nebo těm z jiného materiálu.
Koupit si můžete prkénka dřevěná, a to z různých typů dřev i v jejich kombinaci, ale také plastová, skleněná, z umělé hmoty a silikonová. Každý materiál má své výhody i nevýhody.
Dřevěná
Patří k naprosté klasice, jsou velmi oblíbená, ale jejich velkou nevýhodou je obtížná údržba. Dá to velkou práci, abyste je měli stále hygienicky čistá.
Bakterie, které se na prkénko přenesou z masa, ale i ze zeleniny, se v něm rády a urputně drží, a navíc se tam množí. Dřevěné prkénko nepatří do myčky. Natáhlo by do sebe agresivní mycí prostředky.
Ovšem nedělá mu dobře, ani když na něj necháte působit delší dobu horkou vodu. Můžete ho tím nenávratně poškodit. Nasákne vodou a může prasknout. Se saponátem raději šetřete. Jak ho tedy udržovat?
* Nenechávejte na něm maso nebo zeleninu zbytečně dlouho.
* Nenechávejte ho ležet v mokru.
* Po vyčištění ho neschovávejte, ale nechte ho volně doschnout. Ale ne v blízkosti tepelného zdroje (ani na topení, ani u trouby nebo u sporáku).
* Očistěte ho co nejdříve po použití. Vložte ho pod tekoucí vodu, na houbičku naneste saponát a houbičkou ho omyjte. Pak důkladně opláchněte a lehce osušte.
* Pro dezinfekci můžete použít šťávu z citronu nebo vinný ocet. Nakapejte si šťávu na hadřík a prkénko jí otřete. Má to i další výhodu – setřete všechny pachy a při příštím použití se nepřenesou na další pokrm.
* Alespoň jednou za tři měsíce (ideálně každý měsíc) ošetřete prkénko z obou stran olejem. Pořiďte si jakýkoli kvalitní olej a nechte ho do suchého dřeva vsáknout (klidně do druhého dne).
Plastová
Někdo je nemá rád, přitom odborníci je naopak doporučují. Vybírejte si ale jen ta, která mají značku nezávadnosti. Podle šéfkuchařů ani plastová prkénka nepatří do myčky.
Vybírejte si plasty s hladkým povrchem, který zajistí, že krájením se neoddělí od prkénka mikročástečky plastu, které by se snadno dostaly do jídla. Výhodou plastových prkének je také to, že nepřejímají pachy.
A další výhodou, že jsou různě barevná, takže se dají snadno vyčlenit na jednotlivé druhy potravin – třeba žluté na pečivo, červené na maso, zelené na zeleninu, další na ryby, na ovoce, na sýr…
Sklokeramická a skleněná
Vypadají velmi krásně, dobře se udržují a můžete je klidně použít i k servírování. Jejich nevýhodou ale je, že jsou poměrně tvrdá, takže vašemu noži nedělají dobře a může se ztupit.
I vy si při krájení dávejte větší pozor, protože po tomto materiálu jídlo rádo klouže a můžete se snadno poranit.
Bambusová
Jsou velmi oblíbená a výborně nahradí ta dřevěná. Bambus je totiž tvrdý, ale zároveň pružný. Proto netupí nože. Ovšem stejně jako dřevo je to přírodní materiál, a i když je vůči bakteriím a plísním odolnější, přece jen vyžaduje o něco větší péči.
Silikonová
Silikon je moderní materiál a prkénka z něj mají jednu nespornou výhodu. Dokážete je srolovat a tak vám ušetří v kuchyňské lince místo. Ovšem silikon téměř není odolný vůči nožům, které ho snadno poškodí.
Další materiály
Keramické, z různých druhů kamene, ale také z betonu… I taková prkénka si můžete koupit. Spíše než na krájení je ale raději používejte na servírování. Jejich struktura dá nožům notně zabrat. Jako klasické prkénko se prostě nehodí.
Foto: Shutterstock