Jsou velmi dekorativní, a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám na okně dlouhé týdny. Některé druhy jsou jedlé, většina okrasných vám zase nadělá spoustu parády.
Feferonky, pálivé papričky a chilli jsou skvělým zdrojem látky zvané kapsaicin. Mimo jiné umí navodit dobrou náladu.
Minipapričky pocházejí z Mexika, jejich domovem je Střední a Jižní Amerika (do Evropy je přivezli Španělé), ale můžete je pěstovat i v našich podmínkách, třeba doma na okenním parapetě.
Protože nejsou moc náročné na půdu, vyrostou i v menších květináčích a při troše péče vám budou bohatě plodit.
Tři důležité kroky
Abyste měli z rostlinek radost, je třeba dodržet speciální postup:
Právě teď, v lednu, dejte semínka do zeminy a vyčkejte na vyklíčení a první děložní lístky.
Jakmile rostlinka zesílí, každou hned přesaďte do menšího samostatného květináče.
Ten umístěte na okno na místo, kde je dostatek tepla i světla. Můžete je dát i na balkon, terasu, do skleníku nebo na zahradu, ale to až v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky.
A co dál…
Chilli papričky se nejčastěji pěstují jako jednoletky. Ale když je správně zazimujete, budou vám rodit i více let, dokonce jejich úroda bude rok od roku bohatší.
Kromě tepla a světla potřebují živiny, které jim průběžně dodá pravidelné, ale ne příliš časté hnojení. Nenáročné jsou naopak na zálivku.
Nenechte je vyschnout
Při zalévání se doporučuje udržovat zeminu vlhkou, ale nepřemokřenou. Rostlinka by na druhou stranu určitě neměla úplně vyschnout. Jak tedy správně zalévat:
Při přesazování do květináče dejte na dno perlit (10–30 %) nebo písek a dbejte na to, aby měl květináč odtok.
Při zalévání zkuste tento trik: čerstvě zasazenou papričku si i s květináčem zvažte. Po zalití váhu kontrolujte a zalévejte znovu, až se rostlinka vrátí těsně k té své původní.
Je-li to možné, nezalévejte každý den. Je ale nutné kontrolovat, aby zemina opravdu nevyschla.
Jak bude rostlinka růst, přesouvejte ji vždy do o něco větší nádoby. Nepřesazujte z malé do velké nádoby, ale velikost květináče plynule navyšujte.
Hnojivo přiměřeně
Jako každá rostlinka, i chilli paprička potřebuje hnojit. Ale opatrně, zpravidla svou dávku vyčerpá po 6 týdnech. Aby dobře plodila, potřebuje hnojivo s vysokým obsahem draslíku.
Po sklizni se rostlinka zotaví hnojivem s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku.
Tip Paní domu: Vyrobte si své vlastní hnojivo z listů kostivalu. Listy a mladou nať nahrubo posekejte a naložte je do nádoby s čistou vodou. Nádobu přikryjte pokličkou. Nechte asi 3 týdny uležet.
Získanou kapalinu zřeďte vodou v poměru 1:10. Vedle kostivalu, který obsahuje až 3x více draslíku než jiné rostliny, můžete použít také listy kopřivy, mrkve a máty.
Existuje velká spousta odrůd, odlišují se tvarem a barvou papriček, ale také obsahem kapsaicinu, který způsobuje jejich pálivost. Tato látka má skvělý vliv na zdraví – urychluje metabolismus, podporuje chuť k jídlu, jen její působení na hubnutí se neprokázalo. Přebytky úrody můžete usušit, získáte tak zásobu na celý rok.
Pěstování chilli papriček vás bude bavit (pokud si zvolíte správnou odrůdu). Na jedné rostlině se totiž často urodí i sto plodů (dokonce i víc), a to i na malém prostoru květináče.
Pikantní chilli omáčka
Při práci s chilli papričkami se neostýchejte vzít si gumové rukavice a také dostatečně větrejte. Kapsaicin totiž tělo dokáže pěkně potrápit.
Připravte si:
500 g červených chilli papriček * 5 stroužků česneku * 250 ml bílého vinného octa * 1 lžičku nasekané čerstvé bazalky * 1 lžičku oregana * koření (sůl, mletý pepř, celerové semínko)
Jak na to:
Na pečicí plech vyskládejte chilli papričky a v troubě zapnuté na gril je opékejte, dokud nezačnou slupky puchýřovatět a tmavnout (asi 3 minuty z každé strany).
Nasypte papričky do mísy, zakryjte fólií a nechte asi 10 minut odpočinout.
Zbavte papričky stopek a co nejvíce slupek (semínka a dužinu ponechte). Do mixéru vložte oloupaný česnek, bazalku, oregano, celerová semínka a koření a mixujte. Přidejte papričky a pak při zapnutém mixéru pomalu přilévejte ocet. Rozmixujte dohladka.
Hotovou omáčku přepasírujte přes jemné sítko, podle chuti přidejte sůl a dejte ji do skleniček, které uzavřete. V chladničce vám vydrží asi měsíc.
Zdroj: jalapeno.cz; verticalveg.org.uk
Foto: Shutterstock