Domů     Kdo židli má, bydlí
Kdo židli má, bydlí
1.5.2023

Tak nějak se to kdysi zpívalo v jedné písničce. A je na tom něco pravdy. Ale jak si takovou židli vybrat?

Většina lidí volí takové, které jsou prostě hezké a hodí se jim do bytu. Ale to je docela málo. Protože, když se zamyslíte, i ti, kteří nejsou peciválové, stráví sezením spoustu hodin.

Vždyť na židli usedáme nejen když jíme, ale také při dalších činnostech, ať už jsou to různé koníčky, nebo učení s dětmi, mnohdy i při sledování televize. Prostě židle je důležitá a tak bychom se na její výběr měli soustředit a dát si dost času.

Zdravé sezení

Jestli jste si až doteď mysleli, že zdravotní hlediska se uplatňují jen u pracovních židlí, jste na omylu. I obyčejná židle ke kuchyňskému stolu nebo ke stolu v obýváku musí být taková, aby se vám na ní pohodlně sedělo.

Při sezení mají být chodidla opřená celou plochou o zem a koleno svírá pravý úhel. Pokud jste průměrně vysocí, umožní to sedák, který bývá ve výši 45 centimetrů.

Jeho hloubka by měla být taková, aby při sezení zůstala mezi ním a podkolením mezera a hrana židle vás netlačila. Dejte pozor i na to, aby byl sedák pro vás dost široký. Důležité je, k jakému stolu židle dáte.

Pokud kupujete komplet, problém nebude, ale máte-li starý krásný stůl po babičce, pak zkuste, jestli budete mít mezi sedákem a spodním okrajem stolu dostatek místa pro nohy, by vás hrana stolu neřezala do nohou.

A také, aby šly židle pohodlně zasunout, když je nepoužíváte. Udává se, že by to mělo být asi 30 centimetrů. Opěrák je lepší vyšší, protože se lépe opřete. Z toho všeho plyne, že nejlepší je, si židli osobně vyzkoušet v obchodě. Koupit už ji potom můžete třeba přes e-shop.

S područkami nebo bez?

Při sezení jsou područky pohodlné, pokud splňují základní kritéria. Tedy nejsou příliš vysoké, nebo vás nenutí mít ruce příliš blízko nebo naopak od těla. Mají ale také své nevýhody.

Například imobilní osoby se o ně sice opřou při vstávání, ale zase se nemohou na židli otočit, pokud to potřebují. Většinou také židle nezasunete pod stůl, takže v době, kdy je nepoužíváte, zabírají zbytečně moc místa.

Bezpečnost především

Vybraná židle se v žádném případě nesmí nijak kývat či viklat a měla by být stabilní. Už proto, že na židli budou sedávat i lidé starší a neposedné děti. Pro silnější postavy by měla být robustnější, protože lehká židlička by je nemusela unést. U příliš subtilních židlí také hrozí převrhnutí.

Na prostoru záleží

Od toho se totiž odvíjí, jak mohutné židle můžete koupit. Počítejte s tím, že když rodina či hosté usednou, měli by mít kolem sebe ještě asi metr místa. Navíc mohutný nábytek, byť by byl sebekrásnější, místnost opticky zmenší.

Například pro malé kuchyňky je elegantním řešením skládací nábytek, který můžete pověsit na zeď, nebo stohovatelné židle, které můžete odsunout stranou.

Materiálů je víc

A každému se líbí něco jiného. V poslední době se čím dál častěji objevuje v interiérech plast. Už to dávno není ten obyčejný a nehezký. Existují i designové kousky.

Klasikou je dřevo, ale vyrábějí se i židle kovové nebo v kombinacích různých materiálů. V případě výběru židlí je hledisko dvojí. Snadná údržba a to, aby se židle hodila k ostatnímu nábytku v interiéru. Jinak budete asi vybírat židli do kuchyně a jinak ke stolu do obýváku.

V kuchyni – i když používáte digestoř a vaříte při otevřeném okně, mastnotě, která se usazuje na nábytku, se nevyhnete. Volte tedy materiál, který můžete snadno umývat vodou.

Nehodí se sem židle polstrované, ať už jsou jakkoliv pohodlné, právě z důvodu nesnadné údržby. Pokud se bojíte nepohodlí, vše vyřeší podsedáky, které snadno vyperete. A ještě jednu výhodu mají.

Když se vám znelíbí, vyměníte je za jiné a hned máte úplně jiné nové sezení. Většinou se do kuchyně nehodí ani židle zdobné nebo příliš mohutné, nejen z důvodu údržby, ale i z důvodu omezeného prostoru.

V obýváku – samozřejmě i tady velmi záleží na velikosti místnosti. Něco úplně jiného se hodí do velkého pokoje s vysokými stropy, tady si můžeme dovolit i židle mohutnější, jiné volíme do panelákového pokoje a jiné třeba do venkovského domu.

Židle mohou být polstrované, jen je třeba dát pozor, aby dobře ladily s ostatním zařízením pokoje. Dříve se často používala kůže, kterou dnes dobře nahradí takzvaná eko kůže, nejčastěji však bývají židle potaženy pevnějším textilem.

Samozřejmě polstrované židle jsou náchylnější k zašpinění. Existují ale i židle se snímatelnými potahy, které se dají sundat a vyprat. Vždycky se informujte, jestli mají textilní potahy úpravu proti zašpinění či polití tekutinou. Takové lze obvykle vyčistit snadno speciálními prostředky.

Zpracování

Pozor byste si měli dát vždycky, když je židle podezřele levná. Je pravděpodobné, že byl použit méně kvalitní materiál a ani zpracování nebude dokonalé. U kovových můžete objevit třeba slabé sváry, kvalitnější nábytek se nesvařuje, je vždycky sešroubovaný.

Dřevo může být nedokonale opracované. Kvalitní židle musí mít také mezi nohami vodorovné příčky, takzvané trnože, nebo šikmé vzpěry, které brání rozviklání. Spodní strany nohou by měly být rovné a hladké, aby nedřely podlahu.

I když v případě hladkých plovoucích podlah na ně s největší pravděpodobností nalepíte filcová kolečka.

Špatně zbroušené nohy mohou poničit i koberec.

Foto: archiv firem

Související články
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
26.2.2025
Drobné kostičky mají oproti obkládačkám s větší plochou zřetelné výhody. Že se bez potíží přizpůsobí nepravidelným a zvlněným plochám a oživí zeď atraktivním akcenty, je jen základ. Umí toho ještě víc. Praktickou, nebo výjimečnou? To bude asi první otázka, která vás při prohlížení ukázek výrobců napadne. Mozaikovými kameny vytvoříte v kuchyni nebo koupelně úhledný obklad přesně na míru a sladěný
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína