Sice jsou stále modernější různé dřevěné a plovoucí podlahy, ale nějaký ten koberec má doma každý. A ten občas potřebuje vyčistit.
Možností, jak to udělat, je víc. Hodně záleží na tom, jestli jde o koberec kusový, nebo takový, který pokrývá celou plochu místnosti. Čištění je v principu stejné, jen s menšími kousky se pracuje o něco snáze. Některé se dají dokonce vyprat.
Namokro
Začněte tím, že koberec pečlivě vysajete. Přípravek, který jste koupili, rozmíchejte s vodou tak, že vytvoří hustou pěnu. Na koberec totiž nenanášíte vodu, ale právě pěnu, protože jde o to, abyste koberec příliš nepromáčeli.
Pěna se nanáší houbičkou zlehka krouživými pohyby. Poté musí koberec schnout a někdy to trvá docela dlouho. Neměli byste na něj v té době šlapat a stavět na něj nábytek. Je totiž nebezpečí, že by jeho nohy mohly pustit barvu.
Až koberec celý zaschne, znovu ho vysajte. Pokud máte jen malé koberečky, můžete je před čištěním nejdřív vyklepat. Je to účinnější než vysávání.
Kdy se nehodí
Namokro raději nečistěte vlněné a hedvábné koberce, mohly by se srazit nebo jinak poškodit. Pozor také na ručně barvené. Barvy by mohly pouštět a také se rozpít. Pokud jsou pod kobercem parkety, voda je může poničit.
Nasucho
Existuje celá řada přípravků. Bývají buď ve formě prášku, nebo pěny, na které se naváže špína a tu pak vysajete.
Výhodou je, že čištění na sucho je šetrnější než mokré čištění a koberec se nepromáčí, takže je jedno, jaký je pod ním podklad, a můžete na něj vstupovat hned po vyčištění. Navíc se tento způsob hodí i na choulostivější materiály, jako je vlna.
Ale pozor, pokud máte náhodou opravdu cenný kousek, raději čištění nechte profesionálům. Nevýhodou je, že prášek, který zachytil částice špíny, se při závěrečném vysávání rozvíří a usadí se všude, takže vám nezbude, než uklidit celou místnost.
Kdy se nehodí
Pokud je koberec příliš zašpiněný, nepodaří se ho dobře vyčistit. Stejně tak pokud jsou na něm staré skvrny.
Pokud máte koberce takzvaně ode zdi ke zdi, musíte se připravit, že zaplatíte za čisticí prostředky poměrně dost peněz, takže zvažte, jestli se to vyplatí.
Párou
Na to už musíte mít parní přístroj. Na trhu je jich spousta. Tento způsob čištění je vhodný zvlášť v domácnostech, kde jsou alergici. Ty totiž dráždí nejen prach a roztoči, ale i chemické přípravky.
Horká pára roztoče a mikroby zlikviduje a chemii používat nemusíte. Pokud se bojíte, že byste se mohli spálit, můžeme vás uklidnit. Přístroje jsou nastaveny tak, že páru vypustí až při kontaktu s podložkou.
Samozřejmě při nákupu přístroje utratíte nějaké peníze, ale provoz už tak drahý nebude a ušetříte za čisticí přípravky. Pára dobře vyčistí i zašlé koberce a hodí se i na místech, kde jsou staré skvrny.
Další výhodou je, že koberec se nenamočí příliš, takže po něm za nějakou chvíli můžete normálně chodit.
Kdy se nehodí
Páru nepoužívejte na koberce, které nesnášejí vysokou teplotu, mohly by se srazit.
Jak na skvrny
Od vína
Pokud se stala nehoda a víno se vylilo, reagujte hned. Snažte se papírovým kapesníkem nebo ubrouskem co nejvíce vína z koberce odsát. Skvrnu nesmíte ale otírat, aby se víno nedostalo hlouběji. Vysušujte od okraje směrem dovnitř.
Potom smíchejte lžíci pracího gelu, lžíci octa s 300 ml vody a opatrně dočistěte.
Použijte sůl
Druhou vyzkoušenou možností je posypat skvrnu solí. Ta ji vsákne a tekutina se nedostane hlouběji. Počítejte s tím, že je jí potřeba hodně. Sůl nechte na koberci alespoň dvě hodiny působit a potom vysajte.
Skvrna sice zcela nezmizí, ale půjde pak vyčistit běžnými prostředky, třeba mýdlovou vodou.
Peroxid vodíku
Smíchejte trochu peroxidu s jarem. Množství se řídí velikostí skvrny. Pro jistotu ale roztok vyzkoušejte někde v rohu, abyste viděli, zda peroxid neodbarví vlákna. Roztok naneste, po chvíli postříkejte vlažnou vodou a opatrně vysušte.
Na červené bílé
Alespoň tak se to traduje. Skvrnu od červeného pokapejte bílým, to vytáhne barvu a pak dočistěte buď minerálkou, sodovkou, nebo roztokem sody a vody.
Barvy
U těch záleží na tom, čím jsou ředitelné. Dnes se v domácnosti používají většinou ředitelné vodou. Barvu vysajte ubrouskem, nakapejte na hadřík trochu bílého vinného octa, skvrnu jemně přetřete a nechte vsáknout. Barva by měla povolit.
Mastnota
Pokud vám upadlo jídlo, co nejdříve odstraňte, co se dá, a zasypejte moukou. Až do sebe nasaje tuk, vysajte ji a místo dočistěte mýdlovou vodou.
Káva a čaj
Pokud zasáhnete hned, stačí většinou teplá voda. Kávu nejprve odsajte papírovými utěrkami. Můžete skvrnu také pokapat citronem, nechat chvíli působit a pak vyčistit mýdlovou vodou.
Staré skvrny
Většinou se čistí špatně, ale pokud nejsou mastné, můžete zkusit tento postup.
Budete potřebovat: Roztok z octa a vody v poměru 50:50 a jedlou sodu. Sodou posypte místa se skvrnami a postříkejte roztokem. Uvidíte, že soda bude pěnit. Nechte působit asi 2 hodiny, nebo dokud směs nevyschne. Pak místo vykartáčujte a vysajte.