Domů     Luštěniny jsou poklad
Luštěniny jsou poklad
14.4.2023

Jsou levné, mnohostranně využitelné v kuchyni a také jsou zdravé.

Ty základní, jako je čočka, hrách a fazole, jistě znáte ze školních jídelen, a možná právě proto jste k nim nespravedliví, co se chuti týče. Vše se dá napravit vhodnou úpravou.

A jsou také luštěniny, o kterých jste určitě slyšeli, ale třeba je nikdy nezkusili připravit, a to je škoda. Patří sem třeba cizrna, fazole mungo, červená čočka a také sójové či zahradní boby či arašídy.

Proč je jíst?

Mají spoustu vlákniny a také vysoký obsah bílkovin, proto jsou důležité pro vegetariány, ale i pro ty, kteří chtějí maso konzumovat jen občas. Najdeme v nich vitaminy skupiny B a některé nerostné látky, zejména vápník, fosfor a železo.

Konzumace luštěnin se také doporučuje diabetikům, protože mají nízký glykemický index. Ostatně z tohoto důvodu by je měli do jídelníčku častěji zařadit všichni, kteří si chtějí udržet váhu a jíst zdravěji.

Aby nenadýmaly

Právě nadýmání je jeden z důvodů, proč se luštěninám mnoho lidí vyhýbá. Přitom se mu dá snadno odpomoci. Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme, ideální je to udělat přes noc. Je potřeba použít hodně vody a několikrát ji vyměnit.

Některé druhy, jako fazole mungo, stačí namáčet na kratší dobu, červenou čočku, pokud je loupaná, nemusíte namáčet vůbec. Všechny luštěniny ale musíte povařit. Pojďme se podívat na ty méně známé.

Červená čočka

Její výhodou je, že je rychle uvařená. Stačí na ni 10 až 15 minut. Pak se rozvaří, což je ale do některých receptů výhoda.

Často se používá v indické kuchyni s typickým kořením, jako je kari nebo kurkuma, ale můžete použít i koření české, třeba majoránku, kmín, česnek. Dává se do polévek, leča i pomazánek. Vhodná je k zahušťování různých jídel místo mouky. Budou tak zdravější.

Fazole mungo

Chutí připomínají zelený hrášek. Často je najdeme v čínské a indické kuchyni. Můžete je ale použít do jakýchkoliv zeleninových polévek, rýžových a těstovinových salátů, případně do směsí se zeleninou či kuřecím masem.

Často se fazole mungo nechávají naklíčit, protože klíčí velmi rychle. Pak se konzumují samozřejmě syrové, buď samotné, nebo jako součást salátů.

Cizrna

Pochází z Asie, ale používá se také ve středomořské kuchyni. Má lehce oříškovou chuť a v gastronomii se proslavila hlavně díky pomazánce hummus, nebo ve smažených karbanátcích falafel.

Dělá se z ní také mouka, která se hodí k pečení sušenek, ale také například k přípravě těstíčka na obalování zeleniny. Jako každá luštěnina se namáčí nejlépe přes noc, ale chcete-li, aby byla opravdu dobře stravitelná, můžete ji nechat bobtnat i několik dní.

Vodu ovšem musíte pravidelně vyměňovat. Pokud máte strach z nadýmání, zkuste ji po uvaření zbavit drobných slupek tak, že ji po uvaření hned zalijete studenou vodou a následně promnete mezi prsty.

Sójové boby

Asi všichni vědí, že se z fermentovaných bobů vyrábí tofu či tempeh. V této podobě je sója nejlépe stravitelná. Je také hlavní součástí sójové omáčky. Zajímavým výrobkem je miso pasta, která je vlastně univerzálním dochucovadlem.

Pokud budete boby sami vařit, trvá to poměrně dlouho a nikdy nebudou zcela měkké. Uvařené můžete použít jako chutnou přílohu, do zeleninových salátů nebo je přidat k masu třeba do guláše, kde nahradí část masa. Doma lze vyrobit i sójové mléko.

Přes noc namočené boby rozmixujete s čerstvou vodou, pak vaříte 15 minut a odebíráte pěnu a nakonec scedíte. Bohužel sója má i negativní vlastnosti. Je silný alergen a má se za to, že tlumí činnost štítné žlázy.

Japonci proto při vaření přidávají mořskou řasu k doplnění jódu. Pokud ale nemáte jódu nedostatek nebo nejíte sóju příliš často, nebezpečí nehrozí.

Edamame

Tímto exotickým názvem se označují nezralé sójové boby. Také se jim říká sladké. Jsou krásně zelené a prodávají se v luscích, z nichž je vyloupete. Lusky u nás nejspíš neseženete, ale koupit můžete už vyloupané boby, většinou zmrazené.

Jejich výhodou je, že je připravíte během pár minut. Dají se vařit v páře, osmažit nebo dát na několik minut do mikrovlnné trouby. Chutnat vám budou s těstovinami, v polévkách i v zeleninových salátech.

Bob obecný

Jde o trochu pozapomenutou plodinu a přitom si ho snadno můžete vypěstovat na zahrádce. Mladé a zelené lusky můžete připravit vcelku, podobně jako třeba zelené fazolky, nebo vyloupat a použít jako hrášek.

Z dozrálých lusků se vyloupou semena, která se suší a musí se uvařit stejně jako jiné luštěniny. Hodí se do salátů, polévek, pyré či karbanátků. Můžete ho rozmixovat a připravit pomazánku podobnou hummusu z cizrny.

Podzemnice olejná

Možná to nevíte, ale oblíbené arašídy či buráky také patří do rodu luštěnin. Rádi je mlsáme, hodí se do čínských jídel, polévek, ale také do moučníků.

Velmi oblíbené je v posledních letech arašídové máslo a vyrábí se z nich také výtečný za studena lisovaný olej. Chcete-li, aby byly stravitelnější, můžete je také namočit.

Jejich jedinou nevýhodou je, že jsou přece jen dost kalorické, takže byste měli hlídat množství, které zkonzumujete, zejména pokud milujete různé pomazánky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej