Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s honosnými interiéry. Ke své škodě, protože při vhodném výběru budou slušet i běžnému obýváku.
Pro využití v běžném interiéru textilní tapety předurčuje i vývoj, kterým prošly. I když jde stále o luxusní a svým provedením hutný materiál, jehož lepení je vhodné svěřit profesionálům, získal praktičtější vlastnosti.
Povrchové ošetření usnadňuje čištění prachu, brání pohlcování pachů a zajišťuje nehořlavost. Pro umístění v moderních interiérech mluví i větší pestrost vzorů, které se už zdaleka nevracejí jen k tradici.
Textilní, ale z čeho?
Od ostatních typů tapet se textilní liší různorodostí použitých materiálů. Spodní nosnou částí může být tapeta z recyklovaného papíru nebo vliesová, což je netkaná textilie ze směsi polyesterových a celulózových vláken.
Jak papír, tak vlies jsou podklady prodyšné, což je jedna z důležitých vlastností textilních tapet. Na vnější dekorativní vrstvu se pak používají rozmanité textilní materiály tkané i netkané.
Mohou to být přírodní vlákna, a to jak ta, která jsou běžná při výrobě oděvů jako bavlna, len nebo viskóza, tak i užitkové a dekorativní druhy jako papyrus, vodní hyacint, banánové listy, sisal, juta nebo konopí.
Dostupnější alternativou jsou syntetická vlákna z polyesteru. Tapety ale mohou mít naopak i ještě luxusnější úpravu zdobením například krystalky nebo výšivkou, která je prodraží.
Použitý textilní materiál určuje charakter tapety
* Viskóza se jakožto syntetická náhražka hedvábí používá pro luxusní tapety, obvykle s tradičními damaškovými vzory s hladkým povrchem a jemným leskem.
Seženete i tapety s pravým hedvábím, ale jejich cena je výrazně vyšší, někdy se proto používá kombinace hedvábí s viskózou.
* Bavlněné nebo lněné plátno nechává oproti viskózovým tapetám do vzorů více vystoupit strukturu vláken.
Barevnost i motivy jsou velmi rozmanité, od nenápadných v tlumených tónech až po skutečně výrazné potisky, které se hodí spíš jako dekorativní prvek na jednotlivé stěny než do celé místnosti.
* Sisal, len nebo juta a další užitkové materiály s hrubšími vlákny vyniknou v tkaninách s přírodním vzhledem.
Zpracování bývá záměrně jednoduché, bez vzorování a v tlumených barvách, které mají nechat vystoupit právě texturu přírodního materiálu s jejími nepravidelnostmi a originalitou.
* Samet dává textilním tapetám historizující vzhled. Prapůvodně se vyráběl z hedvábí a byl luxusním materiálem, dnes se používá viskóza, acetát nebo polyester.
Mají řadu výhod
– Díky své plastické struktuře zakryjí drobné nerovnosti stěn.
– Spoje jsou oproti jiným typům tapet takřka neviditelné.
– Pocitově působí textil na stěnách útulněji než jiné druhy tapet.
– Pro svou hutnou strukturu textilní tapety ve srovnání s ostatními typy také nejlépe izolují zvukově i teplotně. U tepla se uvádějí úspory ve výši až 20 % oproti stejné místnosti bez textilních tapet.
– Lze je lepit i do míst se sklonem k tvorbě plísní, protože umožňují zdi dýchat a nezadržují vlhkost.
Ale i slabiny
– Hlavní nevýhodou je mnohem vyšší cena než u jiných druhů tapet. Je to dáno náročným zpracováním i nákladnějšími materiály.
– Použité materiály se odrážejí na větší váze tapet. Proto se s nimi obtížněji manipuluje, na lepení je lepší si objednat profesionály.
– Textilní tapety se nehodí do prostor se zvýšenou vlhkostí, tedy do kuchyně nebo do koupelny.
– Pro svůj sklon pohlcovat a zadržovat pach cigaret mohou být problematické v bytě, kde se kouří. V takovém případě je vhodnější vinyl.
Vybírejte podle stylu pokoje
Textilní tapety jsou k dostání ve velké rozmanitosti vzorů, zdaleka to není jen tradiční damaškový motiv. Ten je sice stále nejoblíbenější, ale stylově má omezené využití na rozdíl od fantazijních květinových a abstraktních vzorů.
Vedle vzorování ovšem tyto tapety upoutávají také více či méně nápadně vystupující strukturou vláken. Ta se dokonce může stát hlavním zdobným prvkem.
Setkáte se s tím u tapet přírodního vzhledu, které se hodí do jednoduše, až minimalisticky zařízeného interiéru. Svým vzhledem mu dodají pocit tepla a útulnosti.
Protože postrádají lesk, měl by být nábytek a bytový textil ve světlých tónech, aby místnost nepůsobila tmavě. Tento typ textilních tapet také skvěle ladí se zařízením v japonském stylu a dotvoří meditativní atmosféru.
Jak na čištění?
Záleží na povrchové úpravě, zda je z materiálu bránícího pohlcování prachu a vlhkosti. Tyto tapety se dají otírat vlhkým hadříkem podobně jako vinylové.
Pokud je možná jen údržba za sucha, pak se dají čistit mikrovláknovou utěrkou nebo vysávat při nízkém savém výkonu. Příliš silný savý výkon by mohl vést k odtržení tapety od zdi.
Foto: archiv firem