Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim?
Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje?
Proč vznikají
Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí se vzdušnou vlhkostí. Přitom například při výstavbě rodinného domu se použije až 10 tisíc litrů vody.
Když je pak dům špatně tepelně izolován nebo má poškozenou střechu či fasádu nebo nekvalitně provedenou montáž oken, problém je na světě.
Teplý vzduch z interiéru narazí na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobí kondenzaci vodních par na stěnách a oknech. V tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní. Proto je nutné nadměrnou vlhkost z pokoje dostatečně odvětrávat.
Kdy škodí?
Zatuchlý vzduch je prvním signálem, že se u nás v bytě plísně zabydlují. Přidat se mohou další indicie – pálení očí, orosená okna a mokré stopy na omítce.
Vlhké zdi pak plísním umožní šíření po celém domě, a to jak na tapetách, tak i na dřevě, omítce, ale i na plastech. A naše každodenní činnost – vaření, sprchování, nebo i jen „obyčejné“ dýchání koncentraci vodních par ještě zvyšuje.
V chladném období, kdy stoupá rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, je riziko ještě vyšší.
Jaké je řešení
Plíseň je druh houby, jejíž tělo se skládá z podhoubí a výtrusnic. Výtrusnice tvoří výtrusy, jež se šíří vzduchem a každý z nás je vdechuje. To, co vidíme, jsou právě výtrusnice.
Podhoubí se skrývá pod povrchem a vytváří rozsáhlou síť, podobně jako u lesních hub. To znamená, že když použijete přípravek proti plísním, odstraníte jen to, co je vidět, tedy plodnice. Ovšem ten problém, který vznik plísní zapříčinil, zůstává.
Zbavit se jich natrvalo dá obrovskou práci a mnohdy nezbývá, než přistoupit k rekonstrukci domu. Nejúčinnější zbraní je tedy prevence. Pomůže hlavně dostatečná síla stěn, správné stavební a montážní postupy, vhodné zdící materiály a dostatečné větrání.
Pohled na okna
I když to vypadá, že namontovat okna zvládne každý schopný kutil či řemeslník, není to pravda. Přitom neodborná práce je doslova časovanou bombou plnou plísní.
Přemýšlíte-li o výměně oken, vybírejte firmu, která vám zajistí kompletní dodávku na klíč a ukáže vám na celý proces certifikát kvality.
A co omítky
Víte, že nejen omítka, ale dokonce i malba může být zdrojem zdravějšího bydlení? Ta správně zvolená umí pracovat s vlhkostí. Zajímejte se o omítky, které mají mikroporézní strukturu. A které umí pracovat se vzdušnou vlhkostí a přizpůsobí se jejímu kolísání.
I kvalitní omítky a interiérové barvy se mohou pyšnit certifikátem nebo ekologickou značkou.
Co je na trhu
Přípravky, které vás zbaví plodnice, působí jen krátkodobě a problém je nutné řešit do hloubky. Vyzkoušet můžete například:
*Chemický dezinfekční prostředek, kterých je na trhu celá řada. Likvidují nejen plísně, ale také bakterie, houby a řasy. Zvolte si ho tehdy, když máte jen několik čtverečních centimetrů plísně v podobě mapy nebo teček černého zbarvení.
* Alternativou je ekologické řešení pomocí mykoparazitické řasovky, která je známá pod názvem chytrá houba (Pythium oligandrum). Sama je houba, ale likviduje houby jiné a v boji proti plísním v domácnosti je velmi účinná.
* Při větším zasažení prostoru bude nejspíš zapotřebí provést chemickou injektáž, mechanickou izolaci, vysoušení vlhkých stěn, izolaci zdiva pomocí sanační omítky nebo speciální elektroosmózu. V takovém případě se obraťte na speciální deratizační firmu.
Druhy plísní
Odborníci odhadují, že na světě existuje asi 250 tisíc druhů plísní. Identifikovali jich „zatím“ 100 tisíc. Prvním ukazatelem, podle kterého lze plísně rozpoznat, je jejich barva. Sice úplně nestačí na určení konkrétního druhu, ale rámcově nám prozradí mnoho:
Černá – tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je najdete na vlhkých zdech, ale také na tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Jsou velmi odolné, daří se jim i při teplotách mezi 6 – 45 stupni Celsia.
Podle druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý. Jsou to vysoce toxické druhy, mohou vyvolat různá onemocnění, od alergií přes onemocnění ledvin až po závažné infekce.
Bílé – na první pohled nenápadné a hlavně na světlých površích dlouho nerozpoznané, je obtížné je identifikovat. Prozradí je proto až mírně plesnivý zápach nebo přítomnost roztočů a rybenek.
Běžné jsou v rozích místností, ve výklencích, za nábytkem a v suterénu. Dráždí sliznice a mohou vyvolat infekci dutin, nachlazení, kožní onemocnění, bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu nebo bolest kloubů.
Protože tyto problémy často nesprávně připisujeme suchému vzduchu, začneme pokoj zvlhčovat a bílé plísni tím poskytneme lepší podmínky k růstu.
Zelené – se nejčastěji vyskytují na potravinách, ale můžete je vidět i na vlhkých stěnách, ve spárách, nebo pod podlahovou krytinou a za obklady stěn. Mohou být původci alergií, astmatu, bolesti hlavy, ale hlavně plicní infekce.
Červené – ke svému životu potřebují celulózu, proto se objevují na tapetách ve vlhkých místnostech, ale také v obilovinách, v mouce… Způsobují hlavně onemocnění dýchacích cest, jako je astma a další.
Víte, že plísně…
… podle výzkumů přežijí ozáření 200x silnější, než jaké by zabilo člověka?
… pronikly až na mezinárodní vesmírnou stanici ISS?
… milují sladké?
Zdroj a konzultace: Tomáš Sysel (Institut zdravého bydlení)
Foto: Shutterstock