Tedy nemusí to nutně být ten plechový s otvorem na teploměr uprostřed víka. I když svou službu jistě udělá také.
Nakonec zavařovaly s ním naše babičky a maminky a nestěžovaly si. Jeho nevýhodou je vlastně hlavně to, že musíte stále regulovat teplotu, protože jinak hrozí prasknutí sklenic nebo přílišné změknutí jejich obsahu.
Celé zavařování tak vyžaduje váš dozor a trvá poměrně dlouho. Navíc po dokončení zavařování musíte vodu z hrnce vylít a i na to potřebujete trochu cviku. Naopak výhodou plechového hrnce je jeho pořizovací cena.
Jenže doba se mění a ulehčit si práci se vždycky hodí. Takže pokud jste opravdu fandové zavařování všeho, co zavařit jde, kupte si elektrický hrnec. Už po první zkušenosti se budete divit, proč jste to neudělali už dávno.
Ani sporák nepotřebujete
Stačí prostě elektrická zásuvka. A ještě něco, hrnec obvykle umí i vařit, a to nejen čaj nebo grog, ale třeba i guláš.
Výhody a nevýhody
+ Teplotu můžete plynule regulovat.
+ Některé typy umožňují odložit start.
+ Hrnec nemusíte vylévat, má výpustný ventil.
+ Pokud má digitální displej, můžete sledovat průběh přípravy pokrmu.
– Bývá dražší.
Jak vybírat?
Možností je víc. Určitě podle objemu, ale dobré je podívat se i na materiál, ze kterého je hrnec zhotoven, také na příslušenství a jistě vás bude zajímat i cena. Ale pojďme popořadě.
Materiál
Vybírat můžete ze dvou variant, nerezu nebo smaltu.
Nerez
+ Snadno se udržuje.
+ Je odolný.
+ Neváže pachy, takže lze připravovat různé pokrmy po sobě.
– Cena bývá vyšší.
Smalt
+ je levnější než nerez
– Musí se s ním zacházet opatrněji, protože se snáze poškrábe nebo odloupne.
Objem
Výběr záleží na tom, jaké množství sklenic většinou zavařujete.
Existují malé hrnce kolem 16 litrů, ale také daleko větší okolo 30. Abyste si to dovedli představit, tak do velkého třicetilitrového hrnce naskládáte asi 18 standardních okurkových sklenic s obsahem okolo 0,7 litru.
Příkon
Díváme se na něj u všech elektrických spotřebičů a zavařovací hrnec není výjimkou. Příkon totiž vypovídá o tom, jak dlouho vám bude zavařování či vaření trvat. Jenže z hlediska spotřeby energie není vyšší příkon vždycky výhrou. Jak tedy vybírat?
Zkuste zvolit zlatou střední cestu, tedy příkon okolo 1800 W, rozhodně ale nekupujete hrnce pod 1500 W, i kdyby vás lákala nízká cena.
Nejen na kompoty
Kromě zavařování plodů ze zahrádky a z lesa a třeba také výroby domácích masných konzerv můžete v hrnci vařit polévky, guláše, ohřát teplé nápoje, což se pro větší společnost ať už na zahradní party nebo na nějakém sportovním utkání vždycky hodí.
A i když právě teď se žádná akce nekoná, hrnec přece nekupujete na rok nebo na dva, měl by vám vydržet mnohem déle. Včelaře možná potěší, že v některých typech se dá zahřívat med nebo tavit včelí vosk.
A sadaři zase ocení takový hrnec, který lze jen použitím dalšího příslušenství proměnit na odšťavňovač.
Nastavení času a teploty
Když už si pořizujete zavařovací hrnec, asi očekáváte, že nebude potřebovat vaši neustálou přítomnost. Už proto byste si měli ověřit, v jakém teplotním rozmezí umí pracovat. Ideální je od 30 do 100 °C. Tak budete moci hrnec použít ke všem možným účelům.
Důležité je, aby měl časovač s funkcí automatického vypnutí, který lze nastavit na 1 až 120 minut. Existují i hrnce s inteligentním časovačem, který umí zajistit start až tehdy, když teplota v hrnci dosáhne požadovaného stupně.
Pozor na výpustný ventil
Je to docela důležitá součást hrnce, protože jím vypouštíte vodu nebo jakoukoliv tekutinu. A protože ho budete hodně používat, měl by být kvalitní, raději kovový a s dobrým těsněním. Ideální je, když je umístěn na straně, nikoliv nad ovládacím panelem. Hrozí totiž riziko, že tekutina nateče dovnitř.
Další šikovné funkce
(možná by stačil výřez s displejem)
Pojistka proti zapnutí nasucho a pojistka proti vyvaření vody. Suchý hrnec se nezapne, a pokud by se voda vyvařila, okamžitě se vypne.
Odložený start – znáte ho už od jiných domácích spotřebičů. Můžete si zvolit, kdy chcete začít.
LCD displej – zobrazuje teplotu, čas a další údaje.
Náš recept
(udělat nějaký hezký bloček s tím obrázkem)
Zavařené vlašáky
1) Jádra ořechů vysušte, nasypte do vymytých suchých sklenic a zavíčkujte. Na ořechy byste měli použít nová víčka, která se příště hodí třeba při zavařování různých kompotů.
2) Sklenice vložte do zavařovacího hrnce, nalijte vodu tak, aby byly do poloviny ponořené. Sterilujte 10 minut od bodu varu, jen aby chytlo víčko.
Ořechy vydrží i 2 roky, aniž by ztratily chuť a vůni.
Foto: Shutterstock, hyundai-electronics.cz, sencor.cz, my-concept.cz