A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen.
Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu.
Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než nemocný. Většina symptomů začíná jednostranně, tedy pouze na jedné polovině těla. Později se rozšíří i na druhou.
Typické první příznaky jsou čtyři
zpomalené pohyby, nebo takzvané zamrznutí v pohybu
ztuhlé svaly
třes v klidu
poruchy rovnováhy, problémy se stáním a chůzí
Dalším příznakem jsou drobné poruchy krátkodobé paměti. Nemocný nemusí být schopen zapamatovat si, co před chvílí říkal. Může také ztratit nit uprostřed konverzace. Nemůže si vzpomenout na známá slova.
K lékaři co nejdříve
Pokud tedy pojmete třeba jen malé podezření, je třeba navštívit lékaře. Parkinsonova nemoc se sice nedá vyléčit, ale určitě se dá zpomalit její postup. Toho docílí lékař léky, ale ty samy nestačí. Tím nejdůležitějším, kdo rozhoduje o kvalitě dalšího života, jste vy sami.
Jak na to?
Buďte otevření – lidé, jimž byla sdělena diagnóza, se se svou situací těžko vypořádávají a snaží se skrýt příznaky. Tím se ovšem ocitají pod tlakem, což není dobře.
Promluvte o své nemoci nejen před blízkými, ale i před přáteli a spolupracovníky a uleví se vám.
Zjistěte si co nejvíce – čím více o nemoci víte, tím méně se vám bude zdát děsivá.
Zůstaňte fit – při této chorobě je pohyb nesmírně důležitý. Postačí pravidelné procházky a lehké vytrvalostní sporty.
Cvičení drobné motoriky je důležité – už proto by se příbuzní neměli snažit udělat všechno za nemocného. To je častá chyba. V upřímné snaze pomoci vlastně omezí cvičení, která tak potřebuje.
Například zapínání knoflíků či práce s kolíčky při věšení prádla sice trvá déle, ale také se bude déle zvládat o sebe postarat. Vynikajícím cvičením na jemnou motoriku je skládání puzzle nebo hraní karet či deskových her.
Dbejte na správnou stravu – nejen na to, aby byla vyvážená, s dostatkem ovoce a zeleniny. Lidé s Parkinsonovou chorobou často jedí a pijí příliš málo, protože se cítí trapní a pomalí. Důležité je tedy při jídle nespěchat. Pozor na dostatečný přísun tekutin.
Rizikové faktory
Ač je příčina nemoci neznámá, o rizikových faktorech se přece něco ví. Jsou to:
vysoký krevní tlak
zvýšená hladina cholesterolu
arterioskleróza
nedostatečně stabilizovaná hladina cukru v krvi při cukrovce.