Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík.
Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky.
U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceutickým přípravkům obsahují často širokou škálu složek s rozmanitým účinkem, některé s léčivým, jiné mohou být dráždivé nebo vysloveně škodlivé. Dlouhodobé užívání takových bylin pak může poškodit zdraví.
Proto je vždy nutné přečíst si podrobně nejen informace o léčivých schopnostech byliny, ale i upozornění na nežádoucí vedlejší účinky a maximální délku uživání a vždy dodržovat doporučené dávkování. Pak není třeba mít obavy.
Šalvěj lékařská
Při vyšších dávkách působí na nervovou soustavu jedovatý thujon a vyvolává omámenost, zmatenost, někdy s křečemi jako falešný epileptický záchvat. Thujon je také toxický pro játra, zvláště v kombinaci s alkoholem, a narušuje působení některých psychofarmak.
Pelyněk pravý
Pelyňkem se dá těžko předávkovat, před tím chrání už jeho mimořádně intenzivní hořkost. Zrádná je ale jeho návykovost. Problematickou látkou je thujon, který obsahuje ve větší koncentraci než šalvěj.
Otravy se projevují obluzením, halucinacemi, křečemi, ztrátou vědomí, a pokud se opakují, mohou vést až k poškození mozku a snížení inteligence. Místo pelyňku je při trávicích, jaterních nebo žlučníkových potížích lepší sáhnout po měsíčku nebo pampelišce.
Řebříček obecný
I tato bylina je velmi užitečná při jaterních a žlučníkových obtížích, její užívání ovšem opět komplikuje thujon, i když v menší koncentraci. Nehodí se tedy k dlouhodobému popíjení, v nadměrném množství vyvolává bolesti hlavy, zmatenost a další nervové potíže.
Kozlík lékařský
Je jednou z nejznámějších bylin pro zklidnění psychického podráždění, ale to platí jen při správném dávkování. Jakmile dávku přeženete, projeví se naopak účinek dráždivých látek v kozlíku. K neklidu se přidají závratě, nevolnost a bolesti hlavy. Kozlík je návykový, nemá se užívat déle než 3 až 4 týdny.
Andělika lékařská
Na zvýšené dávky reaguje nepříznivě na nervový systém. Andělika podporuje odtékání otoků, ale dráždí při tom ledviny. Při močových zánětech nebo onemocnění lednic je tedy nutné se andělice vyhnout.
Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.
Levandule lékařská
Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat zmateností a omámeností. Proto by množství je jednorázové užití mělo být menší než 1 g. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.
Třezalka tečkovaná
Při dlouhodobém užívání může vést k poškození jater a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Zhoršit dokáže i problémy se spánkem.
I při kratším uživání je navíc třeba myslet na to, že třezalka vyvolává citlivost kůže na sluneční záření, což znamená, že se snadno spálíme.
Samostatnou kapitolou je nepříjemná schopnost třezalky urychlovat odbourávání léků. Jejich účinek je pak snížený až nepatrný.
Podběl lékařský
Tato dříve oblíbená léčivka na nachlazení a onemocnění dýchacích cest byla dříve používána také ve farmaceutickém průmyslu k výrobě sirupů proti kašli. Jenže se zjistilo, že je bohatým zdrojem rakovinotvorných látek a že poškozuje játra.
Proto se dnes doporučuje používat ji pouze v čajových směsích, nikoli čistou, pak je riziko nežádoucích účinků minimálních.
Jinan dvoulaločný
Obsahuje látky, které snižují srážlivost krve. Rizikový je proto pro lidi, kteří užívají léky na „ředění krve“. Spojený účinek léků a jinanu by tak mohl způsobit zvýšenou krvácivost. Objevit se může také bušení srdce, slabost nebo nevolnost.
Zázvor lékařský
Zázvor je nejen koření, v poslední době stoupá jeho popularita jakožto léčivky při nachlazení nebo nevolnostech. Má to ale háček. Zázvor obsahuje látky, které výrazně zpomalují odbourávání léků a jejich vylučování z těla.
To znamená, že se v organismu udržují déle a u pravidelně užívaných léků tím stoupá jejich koncentrace, což vede k předávkování.
Ploštičník hroznatý
Tato bylina u nás neroste, ale popularitu si získala díky své schopnosti tlumit potíže přechodu, především návaly horka a pocení. Není však vhodné překračovat doporučené dávkování, místo vyššího efektu by se ke slovu dostaly nežádoucí účinky.
K těm patří trávicí obtíže, otoky obličeje a alergické reakce. Při dlouhodobém užívání zase hrozí poškození jater, které se může projevit žloutnutím kůže, nechutenstvím a bolestivostí v horní části břicha.
Jedovaté léčivky
Jejich účinné látky jsou bohužel ve vyšší dávce toxické, případně obsahují jedovaté složky spolu s účinnými. Tyto rostliny se používají spíše pro výrobu léků, jejich přírodní užívání představuje riziko pro zdraví a život. Z těch nejběžnější u nás rostoucí pozor na:
náprstník červený * rulík zlomocný * ocún jesenní * durman obecný * dymnivka dutá * skočec obecný * břečťan popínavý.
Foto: Shutterstock