Domů     8 signálů, že se pokojovkám nedaří
8 signálů, že se pokojovkám nedaří
14.1.2023

Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché.

A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů.

1) Rostlina má hnědé listy.

Většinou je to obvyklá součást procesu stárnutí.

Co s tím?

Jediné, co je potřeba udělat, je hnědé či suché mrtvé listy odstranit, aby se rostlina nevyčerpávala.

2) Má hnědé špičky listů.

Bývá to známkou toho, že rostlina neměla dostatek vody, což může mít více důvodů.

Nezaléváte rostliny dostatečně často.

Půda je nekvalitní a nedrží dostatečně vodu.

Kořeny mohou být poškozeny, protože byly předtím přelité nebo protože je květináč příliš malý.

Co s tím?

Pokud jste často pryč, ale přesto chcete, aby vaše rostliny měly dostatek vláhy, existuje několik triků, které mohou vaší rostlině pomoci.

Na dno květináče dejte při přesazování houbičku na nádobí. Ta absorbuje přebytečnou vodu a uvolní ji, když ji rostlina potřebuje.

U větších rostlin můžete do květináče zčásti zahrabat láhev, do které uděláte malé dírky. Naplníte ji vodou a rostlina si ji bude v případě potřeby odebírat.

Menší květiny zase zalijete hadičkou, která vede z nádoby s vodou postavené vedle.

3) Listy hnědnou uprostřed.

Většinou je to známkou toho, že rostlinu přeléváte. Půda, která je neustále mokrá, vytváří prostředí ideální pro růst různých plísní. To se začne projevovat ve středu listů, odkud se šíří do krajů.

Co s tím?

Rostlinu vyjměte i s hlínou z květináče. Kořeny zabalte do několika vrstev savého papíru. Odneste ji na teplé místo, kam ale nesvítí slunce. Papír, ve kterém je květina zabalena, kontrolujte a měňte vždy, když je vlhký.

Jakmile papír vlhnout přestane, rostlinu přesaďte do umytého a vysušeného květináče. Zalévejte dále jen velice opatrně.

4) Dolní listy se zbarvují žlutě a opadávají.

Starší rostliny občas shazují listy přirozeně. Časté je to například u fíkusu benjamina. Pokud jich ale rostlina shazuje hodně, je to signál, že něco není v pořádku. A důvodů může být víc.

Příliš stinné místo

Nízká teplota

Suchý vzduch

Průvan

Můžete zkusit najít rostlině jiné, vhodnější místo. S tím ale opatrně, rostliny nemají rády přemisťování. Ideálně by se měly aklimatizovat poměrně pomalu. Pokud ji tedy chcete přesunout jinam, začněte hodinou denně, až se rostlina aklimatizuje. Pak už s ní pokud možno nehýbejte.

5) Tmavé skvrny se žlutými okraji na listech.

Obvykle to znamená plísňové onemocnění. Bledě zbarvené skvrny se ale také mohou objevit, pokud na rostlinu dopadá příliš slunce.

Co s tím?

Pokud objevíte rozvíjející se skvrny, oddělte rostlinu od ostatních, aby se na ně onemocnění nepřeneslo. Odstraňte všechny zasažené listy a rostlinu nepřelévejte.

6) Na konci jsou listy světlejší.

Bledě zelené, nebo dokonce žluté listy spolu se špatným růstem mohou být způsobeny nedostatkem živin.

Co s tím?

Přidejte do půdy rozdrcené vaječné skořápky nebo vodu z vařených vajec. Tím se zvýší hladina vápníku a draslíku v rostlinách.

7) Listy jsou malé a neduživé.

Velmi malé listy mohou znamenat, že vaše rostlina potřebuje více slunečního světla.

Co s tím?

Pokud je rostlina na příliš tmavém místě, zkuste ji přesunout blíže k oknu. Podívejte se také, jestli není třeba listy umýt. Zejména na velkých listech se usazuje prach a jeho vrstva blokuje sluneční světlo. K očištění listů použijte měkký hadřík, abyste je nepoškodili.

8) Konce listů se vlní

Některé z nejoblíbenějších pokojových rostlin pocházejí z tropických nebo subtropických oblastí, kde rostou ve vlhku pod stromy. V prostředí s příliš nízkou vlhkostí vzduchu se listy vlní.

Co s tím?

Rostliny roste a postavte je tak, aby byly mimo dosah průvanu. I když je celková vlhkost v pořádku (kolem 50 %), rostlina bude trpět, pokud bude umístěna příliš blízko topení nebo okna, kterým často větráte.

Nezbývá, než je přesadit

Většina lidí se domnívá, že rostliny se přesazují na jaře. To sice ano, ale existuje spousta dalších důvodů, proč byste to měli udělat, a můžete kdykoliv. Mnohdy ten okamžik poznáte podle toho, že rostlina špatně roste či nekvete.

Má zažloutlé listy a vůbec nějak neprospívá. Přesazujeme také nově zakoupené rostliny, které se většinou prodávají v kontejnerech z umělé hmoty.

Tam to máte jednodušší o to, že se můžete už v obchodě zeptat, co rostlina potřebuje, jaký druh zeminy a jak velký květináč.

Proč a jak přesazujeme?

Většinou jde o to, aby se rostlinám v nové zemině dobře dařilo a měly všechny živiny, které k růstu či kvetení potřebují. U některých musíte vždycky zvolit asi o 1 centimetr větší nádobu. Ale jsou i takové, které můžete nechat ve stejné nádobě několik let.

Starší a velké rostliny většinou nepřesazujeme každoročně, ale měli bychom svrchu ubrat aspoň třetinu zeminy a doplnit nový substrát. Pak jsou rostliny, které vyžadují zvláštní zacházení. Hojně pěstovaná africká fialka například vyžaduje malou nádobu.

Když jí v dobré víře chcete přilepšit a přesadíte ji do moc velkého květináče, nepokvete vám.

Také orchideje, bramboříky nebo azalky si zpravidla vystačí s jednou velikostí květináče a existují i další druhy, kterým vyhovuje spíš menší, kde kořeny velmi hustě zaplňují celý vnitřek, a přesto krásně a hodně rostou.

Některé rostliny se zase obejdou bez substrátu a rostou třeba jen na kousku kůry.

Kdy přesadit?

* Určitě byste měli rostlinu přesadit, když vidíte, že nedělá žádné pokroky, špatně roste a nekvete tak, jak by měla, nebo jak tomu bylo dřív.

* Jakmile zjistíte, že je otvor k odvádění vody na spodní straně květináče prorostlý kořeny, je čas. Stejně tak byste měli rostlinu přesadit, pokud kořeny začínají nahoře ze substrátu vylézat.

* Často se stane, že nic zvláštního nevidíte, ale když rostlinu vyjmete z květináče, zjistíte, že je jí prostě už dávno malý. Kořeny jsou hustě propletené, rostou u dna a jsou omotané kolem vnitřní strany nádoby.

Rostlina už nemá téměř žádný substrát a nemá se čím živit. Vezměte větší nádobu, kořeny opatrně rozvolněte a přesaďte do nového substrátu. To by mělo pomoci.

* Když jsou nové listy na nových výhonech stále malé a není to umístěním v tmavém koutě, tedy nedostatkem světla, je to také známka, že byste měli přesazovat nebo dodat alespoň substrát.

* Pokud při vyjmutí rostliny zjistíte, že jsou kořeny zčernalé, měkké a zapáchají, je to jasná známka toho, že jste rostlinu dlouhodobě přelévali a kořeny zahnívají. V tom případě je zbavte zeminy, omyjte a důkladně odstraňte všechny zahnívající části.

Rostlinu přesaďte do nového substrátu a při zalévání dávejte pozor, abyste stejnou chybu neopakovali.

* Když uvidíte na keramickém květináči bílé usazeniny, hned přesaďte rostlinu do nového. Většinou se tak děje kvůli přemokření a může to být známka plísně. Často k tomu dochází po dovolené, protože jste dali rostlinu do nádoby s vodou, aby nezvadla.

Z podobných důvodů se stává, že substrát zarůstá mechem, nebo se nádoba potáhne zelenými řasami. Někdy bývá substrát navrchu ztvrdlý a voda se do něj nevsakuje. Pokud tedy tušíte, že za to může dlouhodobé stání ve vodě, je přesazení nejlepším řešením.

* Pokud ještě s přesazováním váháte, můžete zkusit nakypřit povrch zeminy, květinu mírně zalít a listy orosit. Jakmile se za pár dní nic nezmění, pak určitě rostlinu přesaďte.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
14.11.2024
Pracovat doma už není výjimka, a proto i domácí pracovny začaly být pevnou součástí našich domovů. Na jejich vybavení si ale dejte záležet, aby vám práce šla pěkně od ruky… Home office nám sice dává svobodu, na straně druhé nás nutí k tomu, abychom si k tomu doma uzpůsobili prostor. Někdo má to štěstí, že si může zařídit podle sebe celou místnost, jiný musí improvizovat. To bývá těžké zvláště v p
11.11.2024
Nemáte-li rádi klasické obrazy a motivy na tapetách se vám zdají poněkud jednotvárné, možná by vám udělaly radost samolepky na zeď. Lehce si jimi oživíte interiér pokoje, a když se vám omrzí, sloupnete je za pár minut. Zvířata jsou stálicí Sice už nejsou takovým hitem jako před několika lety, ale to neznamená, že by samolepky upadly v zapomnění. Naopak. Nabídka je bohatá a vychází zákazníkům vs
17.10.2024
Velkým problémem zvláště v malém bytě může být přemíra knih. Často se stává, že spousta z nich jen zabírá prostor v knihovně, a tak je nutné je vytřídit a některé z nich vyřadit. „Generální“ úklid knihovny je časově náročný, a proto ho dost často odkládáme. Když už se ale do něj pustíme, měli bychom to vzít z gruntu, tedy pořádně zbavit prachu a špíny i samotné regály knihovny. Všechny knihy na
4.10.2024
Každý z nás vnímá barvy jinak, ale u červené se shodneme: Přitahuje pozornost. V interiéru se proto hodí na výrazné akcenty, ale musíte dávat pozor, aby jí nebylo příliš. Příkladem šikovného použití červené může být pohovka do obýváku. Podle psychologů uvolňuje napětí a zvyšuje potřebu komunikovat. Proto tuto barvu mívají nezřídka pohovky v televizních talk show. V bytě je ovšem třeba ji promyšl
29.8.2024
Našim předkům visely v oknech krajkové záclony s volány a mašlemi, později je vystřídaly jednodušší, rovné záclony. I ony ale mají dnes náhradníky – závěsy, rolety či japonské stěny. Pokud i vy chcete mít byt bez záclon a nechcete ani klasické žaluzie, dobře si promyslete, zda se třeba netypické rolety budou do vašeho obývacího pokoje hodit. Máte v něm okna na severní stranu? V tom případě vám
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný