Domů     Pochoutky s vůní lesa
Pochoutky s vůní lesa
3.1.2023

Chladné období roku je pro milovníky zvěřiny ten pravý ráj. Také jste dostali chuť na nějako dobrotu? Není nic snazšího, než si ji připravit.

Jelení Wellington

(4 porce)

(viz úvodní foto)

700 g jelení svíčkové, 3 lžíce oleje, čerstvě mletý pepř, sůl, 3 lžíce anglické hořčice (nebo jiné ostřejší), 80 g sušené šunky prosciutto

Na houbovou směs: 2 šalotky, 200 g hřibovitých hub, nebo můžete použít tmavé žampiony portobello, snítka čerstvého tymiánu, špetka soli, čerstvě mletý pepř

Na pečení: balíček listového těsta, vejce na potření

1) Maso ze všech stran osolte, opepřete a zprudka osmahněte na oleji ze všech stran. Při otáčení masa použijte kleště nebo pinzetu, ale rozhodně do masa nepíchejte.

2) Opečené maso odložte stranou a ze všech stran potřete ostrou anglickou hořčicí.

3) Houby nakrájejte na větší kusy, stejně tak šalotky. Vše v mixéru rozmixujte najemno – ne na kaši. Na suchou a rozpálenou pánev vložte houbovou směs, přidejte pár lístečků čerstvého tymiánu, trochu soli a pepře. Míchejte pár minut dokud se neodpaří voda.

4) Na dostatečně velký plát kuchyňské fólie vyskládejte plátky sušené šunky tak, aby se překrývaly. Asi do středu rozprostřete houbovou směs, na ni položte maso a důkladně zabalte. Houby by neměly nikde unikat.

Potravinová fólie vše zadrží a pomůže dosáhnout dokonalého tvaru válečku. Zabalené maso do fólie dobře utáhněte a vložte alespoň na 15 minut do lednice.

5) Poté maso vybalte z fólie, váleček vložte na rozválené na listové těsto a zabalte tak, aby byl spoj vespod. Přebytečné těsto odřízněte.

6) Troubu předehřejte na 180 °C. Těsto potřete rozšlehaným vejcem a pečte zhruba 25–30 minut. Těsto musí být upečené dozlatova a maso by mělo být na řezu růžové. Uvnitř má mít optimálně 50 °C, což snadno zjistíte teploměrem zapíchnutým do středu. Pak vyjměte a nechte 5 minut odpočívat.

Doba přípravy 90 minut

Náročnost 2

Jídlo je prý pojmenováno podle vévody z Wellingtonu a připomíná jeho vítězství v bitvě u Waterloo. Podle legendy šlo o jeho oblíbenou pochoutku. V původním receptu se používaly lanýže.

Existuje i teorie, podle které pochází název z protáhlého tvaru pečeně, připomínajícího vévodovu holínku.

Kančí segedín

(4 porce)

800 g masa z divočáka (nejlepší je plec), 400 g kysaného zelí, 300 ml hovězího vývaru, 150 ml zakysané smetany, 100 g vepřového sádla, 3 polévkové lžíce hladké mouky, 3 středně velké cibule, 3 stroužky česneku, 2 lžíce mleté sladké papriky, 5 bobkových listů, ½ lžičky celého kmínu, sůl a pepř

1) Maso očistěte a ještě vcelku ho otřete. Poté je nakrájejte na zhruba třícentimetrové kostky.

2) Cibule oloupejte a rozkrájejte na větší kousky. V tlustostěnném hrnci rozehřejte půlku připraveného vepřového sádla, na kterém osmažte cibuli. Přidejte maso a zprudka ho restujete, dokud se všechny kousky důkladně nezatáhnou.

3) Směs osolte, opepřete a zasypte mletou sladkou paprikou. Za stálého míchání nechte papriku krátce osmahnout, ale musí to být opravdu chvilka, jinak zhořkne. Vše zalijte vývarem.

4) Do hrnce vložte kmín, bobkové listy a prolisovaný česnek a celou směs duste do změknutí masa.

4) Zatímco se maso dusí, udělejte si z druhé poloviny sádla a mouky jíšku, kterou guláš posléze zahustíte.

5) Také si propláchněte kysané zelí a překrájejte je na kusy.

6) Když je maso téměř měkké, přidejte zelí do hrnce, promíchejte, zahustěte jíškou, opět promíchejte a vše nechte ještě přibližně čtvrt hodiny povařit. Na závěr vlijte smetanu a podle potřeby případně dosolte a opepřete. Podávat můžete s bramborem nebo s knedlíky.

Doba přípravy 75 minut

Náročnost 1

Segedínu neuškodí, když ho necháte v lednici den uležet, nebo si ho můžete připravit den dopředu. Chutě se tím krásně propojí a rozvinou.

Sauerbraten ze srnce

(5 porcí)

1 kg srnčího masa (svíčkové či kýty), 2 cibule, 1 mrkev, 12 kuliček nového koření, 6 hřebíčků, 6 kuliček černého pepře, 3 snítky tymiánu (nebo lžička sušeného), 2 snítky hladkolisté petržele, 200 ml suchého červeného vína, 75 ml červeného vinného octa, 500 ml vody, sůl a čerstvě mletý pepř, 50 g slaniny, 60 g másla, 2 lžíce hladké mouky, 30 g rozinek, 1 lžíce krupicového cukru, 6 zázvorových sušenek, šťáva z ½ citronu

1) 1 cibuli oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Mrkev očistěte a nakrájejte na tenká kolečka. Koření zavažte do gázy nebo uzavřete do čajového sítka. V malém hrnci pozvolna zahřívejte víno, ocet, cibuli, mrkev, koření a 500 ml vody a pár minut povařte.

2) Maso lehce osolte a opepřete ze všech stran a vložte ho do horké marinády. Nechte vychladnout, přikryjte pokličkou a uložte do lednice na 2–5 dní.

3) Maso vyjměte a osušte papírovou utěrkou. Marinádu přeceďte a uchovejte zhruba 500–600 ml. Slaninu nakrájejte na drobné kostičky, zbylou cibuli oloupejte a nakrájejte na tenké plátky.

V silnostěnné pánvi rozehřejte 1 lžíci másla, přidejte slaninu, cibuli a opečte dozlatova. Slaninu a cibuli vyjměte a na vypečeném tuku orestujte maso ze všech stran, až mírně ztmavne.

4) Opečené maso vložte do pekáče, zasypte slaninou a cibulí, přelijte marinádou a přidejte zavázané koření. Pečte zhruba 1 hodinu doměkka. Odeberte zhruba polovinu zbývající marinády.

5) V pánvi rozpusťte zbylé máslo, přidejte mouku a nechte lehce opéct. Za stálého míchání postupně přidávejte odebranou marinádu, dokud nevznikne hladká hustá omáčka. Přisypte rozinky, cukr a nadrcené sušenky.

Chvíli prohřejte, vlijte zpět do pekáče a promíchejte. Dle potřeby dochuťte solí a citronovou šťávou. Pokud je omáčka řídká, nechte ještě několik minut zapékat do zhoustnutí.

6) Před podáváním maso vyjměte a nakrájejte je na tenké plátky. Podávejte přelité omáčkou a posypané petrželkou.

7) Servírovat můžete s různými knedlíky, ale skvělé jako příloha jsou špetzle. Na talíř můžete přidat i trochu brusinek nebo jako v Německu hromádku sladkokyselého červeného zelí.

Doba přípravy 100 minut + 2 dny na odležení

Náročnost 2

Sauerbraten je vynikající německá specialita, která se trochu podobá české svíčkové, ale na rozdíl od ní má trpce kyselou příchuť. Název je složený z německých slov sauer (kyselý) a braten (pečeně).

Původně byla připravována z koňského masa nebo ze zvěřiny, dnes se používá i hovězí.

Zaječí sekaná

(4 porce)

1 zaječí předek, 2 větší cibule, 4–5 snítek tymiánu nebo 2 lžíce odrhnutého, 2 bobkové listy, 7 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření, sůl

500 g vepřového bůčku, 1 velká cibule, 4 velké stroužky česneku, 6 rohlíků, 2 vejce, 1 lžíce majoránky, 1/2 lžičky zázvoru, 1/2 lžičky pepře, na špičku nože muškátového oříšku a květu, sůl, strouhanka, 100 g slaniny – 2/3 pokrájené na kostičky, 1/3 v plátcích), sádlo

1) Zaječí předek očistěte odblaňte, dobře omyjte, pokrájejte ho na díly a vložte na podložku do tlakového hrnce. Přidejte nakrájené cibule, tymián, bobkové listy, pepř a nové koření, sůl a zalijeme asi 1,5 l vody.

2) Vařte 20–25 minut. Pak zvěřinu vyjměte a oberte z kostí (pozor na broky).

3) Obranou zvěřinu umelte s vepřovým bůčkem, cibulí, česnekem a rohlíky, které můžete namočit ve víně.

Směs zřeďte vývarem ze zajíce (asi 2 dl) anebo troškou hovězí polévky, přidejte žloutky, majoránku, zázvor, pepř, podle potřeby sůl a na drobné kostičky nakrájenou slaninu. Vše důkladně promíchejte a nechte chvilku v chladu odležet.

4) Pak zformujte šišky, obalte ve strouhané housce a dejte na pekáč na plátky slaniny. Povrch potřete rozšlehanými bílky a ozdobte plátky slaniny. Podlijte troškou vody, přidejte vepřové sádlo a upečte dorůžova.

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 2

Dřív se na sekanou používal zajíc celý spolu s bůčkem, ale dnes jeho maso není tak dostupné a je drahé. Ale i když použijete jen předek, budete překvapeni, jaká je tahle sekaná lahodná.

Bažant se žampiony

(2–4 porce)

1 bažant, 10 dkg slaniny, máslo, 5 kuliček pepře, 3 kuličky nového koření, 1 bobkový list, 2 kuličky jalovce, sůl, 200 g žampionů, bylinkové máslo, 4 plátky toustového chleba

1) Bažanta protáhněte proužky slaniny a osolte. Část slaniny dejte do břišní dutiny.

2) Opečte ho na másle, přidejte koření a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C do měkka za stálého polévání vypečenou šťávou. V případě potřeby podlijte vodou. Ke konci pečení přidejte hlavičky žampionů.

4) Starší kus nejprve poduste v přiklopeném pekáči a teprve potom odklopte a pečte dozlatova.

5) Servírujte na opečeném toustovém chlebu potřeném bylinkovým máslem obložený žampiony.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 2

Existuje spoustu triků, jak udělat bažanta ještě chutnějšího. Například ho před pečením potřít olejem nebo máslem s citrónovou šťávou. Po upečení bude maso vláčné a chutnější. Nebo ke konci pečení potřít medem, pak bude mít zlatavou kůrčičku.

Daňčí rostbíf

(6 porcí)

1 kg daňčího hřbetu, sádlo, drcený jalovec, hrst bylinek (tymián, šalvěj, rozmarýn), slunečnicový olej, sůl, pepř, 2 lžíce ostřejší hořčice, 1 lžička worcestrové omáčky

1) Maso svažte, aby drželo tvar a vložte ho do mísy. Potřete hořčicí, worcestrovou omáčkou, zasypte solí, pepřem a obalte v bylinkách. Vše dokonale do masa vetřete.

2) Dejte odležet na 24 hodin do ledničky.

3) Druhý den maso zprudka opečte na pánvi důkladně ze všech stran. Maso se musí zatáhnout. Ze začátku se nám přichytí k pánvi, ale až bude pod povrchem opečené, uvolní se samo. V té chvíli je přendejte na plech a dejte do trouby rozehřáté na 180 °C.

3) Pečte asi 30 minut, nebo až teplota uvnitř masa dosáhne 40 °C. Hotové maso zabalte do alobalu a nechte hodinu odpočinout. Maso se zatáhne, bude šťavnaté a ve středu zůstane růžové.

Doba přípravy 110 minut + 24 hodin odležení

Náročnost 1

Rostbíf můžete podávat teplý, ale daleko lépe si ho vychutnáte studený nakrájený na tenoučké plátky. Hodí se k němu zelenina a nebo některá majonézová omáčka.

Foto Shutterstock

reklama
Související články
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso