Domů     Fobie aneb Když vás válcuje strach
Fobie aneb Když vás válcuje strach
30.8.2022

Buší vám srdce, motá se vám hlava, třesete se, když máte vstoupit do letadla, vstoupit do výtahu, vylézt na kopec nebo když vidíte pavouka? Pak pravděpodobně trpíte některou z 500 fobií.

Nejste v tom určitě sami, protože stejné stavy prožívá až 10 % populace. Fobie se projevuje jako nezvladatelný, často bezdůvodný strach ze zvířat, lidí či různých situací. Je to stav, který ochromuje a mnohdy naruší i běžný život.

Pokud se vás to netýká, máte štěstí, přesto je dobré vědět, co cítí postižení. Zde jsou některé příznaky:

nervozita, neklid

zpocené ruce

bušení srdce

sucho v ústech

pocit tíhy a svírání na hrudi

bolesti břicha

pocit na omdlení

závratě

návaly horka

Jak vzniká?

Fobie bývá spojena s nepříjemnými zkušenostmi, které si mnohdy přinášíme z dětství. Příčinou může být prožitá nehoda (třeba pád z výšky, z kola, napadení psem), ale i zkušenost rodičů přenesená na dítě (strach z lékaře, hrůza z pohledu na krev). Někdy se příznaky v dospělosti zmírní, někdy se ale ještě prohloubí.

Je to fobie?

Nejdříve je potřeba rozlišit mezi normálním strachem, který pociťuje každý z nás, a skutečnou fobií. Se strachem se dá bojovat.

Třeba když se bojíte nebo štítíte pavouků, asi na ně nebudete sahat, ale nebude vám dělat problém smést jej na lopatku a vyhodit ven. Jde-li o fobii, panikaříte, rozklepete se a do místnosti nevstoupíte, dokud tam pavouk je.

A každý další den budete pronásledováni myšlenkou, že se to zase stane. Podobně je to například s létáním. Máte-li pouze strach, dokážete ho překonat. Například si uvědomíte, že létání je bezpečnější než jízda autem, nebo prostě odvedete myšlenky jinam.

Pokud trpíte fobií, do letadla nesednete, i kdyby cesta byla sebelákavější. Fobie začne ovládat život.

Léčba

V některých případech si můžete pomoci sami postupným nácvikem chování v krizových situacích, jindy se neobejdete bez pomoci psychologa, ve vážnějších případech psychiatra.

Obvykle se farmakologická léčba kombinuje s terapií, při které byste se měli naučit se svým problémem pracovat, vyznat se v situacích, které fobii spouštějí, a postupně ji překonávat.

Klaustrofobie – strach z uzavřených prostor. Lidé s touto poruchou propadají panice ve všech uzavřených prostorách, zejména v těch malých, jako je výtah, sklep, ale někteří pociťují úzkost i v metru a vlastně kdekoliv v podzemí.

Často se stává, že paniku vyvolá i vyšetření na CT. V těchto případech se někdy musí sáhnout k celkové narkóze.

Klaustrofobie se léčí většinou léky proti úzkosti a terapií, při které se nemocný snaží postupně přivykat na pobyt v místech, která mu nedělají dobře. Problém pomůže řešit i hypnóza, ovšem samozřejmě vedená zkušeným odborníkem.

Akrofobie – strach nejen z výšek, ale také z hloubek zná každý, kdo by ani za nic nesedl do letadla, ale i turisté, kteří nesnášejí pochody ve skalách a nad horskými údolími, a místo aby se svezli lanovkou, musí jít pěšky.

Rozhledny jsou pro ně tabu, zvláště pak ty moderní, které jsou ze skleněných dílů nebo roštů, přes něž vidí pod sebe. Strach z výšek vás ale může přepadnout i na vlastním balkoně a nutí vás držet se blízko u zdi.

Původ této fobie může být někde v dětství, ale často nás přepadá v dospělosti, aniž by se dalo zjistit proč. Existuje dost lidí, kteří jako děti klidně lezli po stromech a v dospělosti se bojí stoupnout na štafle.

Naštěstí se akrofobie dá docela dobře léčit psychoterapií a také postupným navykáním na pohyb na zvýšených místech.

Agorafobie – strach z otevřeného prostoru většinou nezávisí na tom, jestli je zaplněn mnoha lidmi, nebo prázdný. Tato fobie je problematická už tím, že pacienta vlastně nutí zůstávat doma. Co je přesnou příčinou, se neví.

Děti agorafobií netrpí, přichází až v pozdějším věku. Má se za to, že se na vzniku podílí stres.

Pokud touto poruchou trpíte, sami se ji zvládat nepokoušejte, ale vyhledejte pomoc odborníka, který navrhne postupné kroky, ať už předepíše léky nebo zvolí terapii, která pomůže v krizové situaci. Důležitá je i spolupráce rodiny.

Odontofobie – strach ze zubaře. Hodně lidí se bojí, ale těm, kdo trpí fobií, tento stav nedovolí vyhledat lékařské ošetření, což může vést ke komplikacím. Dobrou zprávou je to, že odstranit problém můžete zvládnout sami.

Začněte tím, že se jen tak půjdete podívat do čekárny. Vezměte s sebou třeba kamarádku. Ve druhé fázi se objednejte.

Možná budete překvapeni, že lékař s lidmi, kteří mají panický strach, už počítá, a pokud se mu svěříte, nabídne vám ošetření v řízeném spánku, což je podání analgetik do žíly, nebo v celkové narkóze.

Arachnofobie – strach z pavouků. Asi nejlépe léčitelná fobie. Proč vzniká, se neví. Může to být třeba jen nápodobou matky, ale zvažuje se i genetická příčina. V každém případě se zde osvědčuje postupná metoda poznávání.

Na pavouky nemusíte zrovna sahat, ale prohlédněte si o nich nějaký film, nebo vyrazte do zoo, kde je lépe poznáte. Ta pražská dokonce i letos pořádá kurz Zbavte se fobií.

Setkáte se na něm s tvory, kteří vás děsí, lektoři vám o nich leccos povědí a postupným seznamováním se pokusí nahradit původní negativní pocity dobrou zkušeností.

Mysofobie – chorobný strach ze špíny a nečistoty. Dnes velmi častá porucha mladých žen, ale může postihnout i muže. Komplikuje jim život panický strach z bakterií.

Takového člověka můžeme vidět, jak se dotýká předmětů denní potřeby nebo dveřních klik rukou s kapesníkem nebo ubrouskem. Kromě toho si velmi často myje ruce mýdlem, případně dezinfekčními prostředky, což poškozuje a vysušuje kůži dlaní.

Těžké je i soužití s takto postiženými. Bohužel příčina vzniku této fobie není zcela jasná. V každém případě by měla pomoci dlouhodobá psychoterapie, během níž by měl nemocný pochopit svůj strach, naučit se s ním zacházet a překonávat ho.

Sociální fobie – strach při kontaktu s lidmi.

Nemocní se často cítí špatně v situacích, kdy jsou představováni neznámým lidem, dělá se jim zle, když se ocitnou v centru pozornosti (může to být na pracovních poradách, ale i v kontaktu s nadřízeným nebo u zkoušky ve škole).

Dělá jim potíže navazovat oční kontakt, bojí se telefonování. Často se dostávají do izolace a mají snížené sebevědomí. Čím více se úzkosti a situacím s ní spojeným vyhýbají, tím intenzivněji je pociťují. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

Můžete si ale zkusit vypsat situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Například zeptat se na cestu, zatelefonovat dávným známým, nákup v samoobsluze… Každý den si pak vyberte jednu situaci a jděte ji vyzkoušet. A tak pořád dokola. Po nějaké době byste měli pocítit zlepšení.

Astrofobie – strach z bouřky, ale i vesmírných úkazů, který neodpovídá skutečnému nebezpečí. Postižený se při bouřce snaží vyhledat co nejchráněnější místo.

Zalézt do místnosti, kam nedolehnou zvuky hromu, vlézt pod peřinu, zatáhnout závěsy, zavřít okenice. Nejhůře tyto stavy prožívá o samotě. V přítomnosti dalších osob se může cítit lépe. Pokud se astrofobik ocitne při bouřce na nechráněném místě, propadá panice.

Zajímavé je, že astrofobií trpí i zvířata (děs při hluku, zejména ohňostrojích). U lidí se dá léčit psychoterapií, rozhodně se nepokoušíme astrofobii vyléčit nuceným pobytem venku při bouřce.

U zvířat se většina chovatelů snaží o co největší zklidnění, ať už pobytem v místnostech, kam nedoléhá hluk, nebo podáváním zklidňujících léků.

Štítky:
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty