Domů     Fobie aneb Když vás válcuje strach
Fobie aneb Když vás válcuje strach
30.8.2022

Buší vám srdce, motá se vám hlava, třesete se, když máte vstoupit do letadla, vstoupit do výtahu, vylézt na kopec nebo když vidíte pavouka? Pak pravděpodobně trpíte některou z 500 fobií.

Nejste v tom určitě sami, protože stejné stavy prožívá až 10 % populace. Fobie se projevuje jako nezvladatelný, často bezdůvodný strach ze zvířat, lidí či různých situací. Je to stav, který ochromuje a mnohdy naruší i běžný život.

Pokud se vás to netýká, máte štěstí, přesto je dobré vědět, co cítí postižení. Zde jsou některé příznaky:

nervozita, neklid

zpocené ruce

bušení srdce

sucho v ústech

pocit tíhy a svírání na hrudi

bolesti břicha

pocit na omdlení

závratě

návaly horka

Jak vzniká?

Fobie bývá spojena s nepříjemnými zkušenostmi, které si mnohdy přinášíme z dětství. Příčinou může být prožitá nehoda (třeba pád z výšky, z kola, napadení psem), ale i zkušenost rodičů přenesená na dítě (strach z lékaře, hrůza z pohledu na krev). Někdy se příznaky v dospělosti zmírní, někdy se ale ještě prohloubí.

Je to fobie?

Nejdříve je potřeba rozlišit mezi normálním strachem, který pociťuje každý z nás, a skutečnou fobií. Se strachem se dá bojovat.

Třeba když se bojíte nebo štítíte pavouků, asi na ně nebudete sahat, ale nebude vám dělat problém smést jej na lopatku a vyhodit ven. Jde-li o fobii, panikaříte, rozklepete se a do místnosti nevstoupíte, dokud tam pavouk je.

A každý další den budete pronásledováni myšlenkou, že se to zase stane. Podobně je to například s létáním. Máte-li pouze strach, dokážete ho překonat. Například si uvědomíte, že létání je bezpečnější než jízda autem, nebo prostě odvedete myšlenky jinam.

Pokud trpíte fobií, do letadla nesednete, i kdyby cesta byla sebelákavější. Fobie začne ovládat život.

Léčba

V některých případech si můžete pomoci sami postupným nácvikem chování v krizových situacích, jindy se neobejdete bez pomoci psychologa, ve vážnějších případech psychiatra.

Obvykle se farmakologická léčba kombinuje s terapií, při které byste se měli naučit se svým problémem pracovat, vyznat se v situacích, které fobii spouštějí, a postupně ji překonávat.

Klaustrofobie – strach z uzavřených prostor. Lidé s touto poruchou propadají panice ve všech uzavřených prostorách, zejména v těch malých, jako je výtah, sklep, ale někteří pociťují úzkost i v metru a vlastně kdekoliv v podzemí.

Často se stává, že paniku vyvolá i vyšetření na CT. V těchto případech se někdy musí sáhnout k celkové narkóze.

Klaustrofobie se léčí většinou léky proti úzkosti a terapií, při které se nemocný snaží postupně přivykat na pobyt v místech, která mu nedělají dobře. Problém pomůže řešit i hypnóza, ovšem samozřejmě vedená zkušeným odborníkem.

Akrofobie – strach nejen z výšek, ale také z hloubek zná každý, kdo by ani za nic nesedl do letadla, ale i turisté, kteří nesnášejí pochody ve skalách a nad horskými údolími, a místo aby se svezli lanovkou, musí jít pěšky.

Rozhledny jsou pro ně tabu, zvláště pak ty moderní, které jsou ze skleněných dílů nebo roštů, přes něž vidí pod sebe. Strach z výšek vás ale může přepadnout i na vlastním balkoně a nutí vás držet se blízko u zdi.

Původ této fobie může být někde v dětství, ale často nás přepadá v dospělosti, aniž by se dalo zjistit proč. Existuje dost lidí, kteří jako děti klidně lezli po stromech a v dospělosti se bojí stoupnout na štafle.

Naštěstí se akrofobie dá docela dobře léčit psychoterapií a také postupným navykáním na pohyb na zvýšených místech.

Agorafobie – strach z otevřeného prostoru většinou nezávisí na tom, jestli je zaplněn mnoha lidmi, nebo prázdný. Tato fobie je problematická už tím, že pacienta vlastně nutí zůstávat doma. Co je přesnou příčinou, se neví.

Děti agorafobií netrpí, přichází až v pozdějším věku. Má se za to, že se na vzniku podílí stres.

Pokud touto poruchou trpíte, sami se ji zvládat nepokoušejte, ale vyhledejte pomoc odborníka, který navrhne postupné kroky, ať už předepíše léky nebo zvolí terapii, která pomůže v krizové situaci. Důležitá je i spolupráce rodiny.

Odontofobie – strach ze zubaře. Hodně lidí se bojí, ale těm, kdo trpí fobií, tento stav nedovolí vyhledat lékařské ošetření, což může vést ke komplikacím. Dobrou zprávou je to, že odstranit problém můžete zvládnout sami.

Začněte tím, že se jen tak půjdete podívat do čekárny. Vezměte s sebou třeba kamarádku. Ve druhé fázi se objednejte.

Možná budete překvapeni, že lékař s lidmi, kteří mají panický strach, už počítá, a pokud se mu svěříte, nabídne vám ošetření v řízeném spánku, což je podání analgetik do žíly, nebo v celkové narkóze.

Arachnofobie – strach z pavouků. Asi nejlépe léčitelná fobie. Proč vzniká, se neví. Může to být třeba jen nápodobou matky, ale zvažuje se i genetická příčina. V každém případě se zde osvědčuje postupná metoda poznávání.

Na pavouky nemusíte zrovna sahat, ale prohlédněte si o nich nějaký film, nebo vyrazte do zoo, kde je lépe poznáte. Ta pražská dokonce i letos pořádá kurz Zbavte se fobií.

Setkáte se na něm s tvory, kteří vás děsí, lektoři vám o nich leccos povědí a postupným seznamováním se pokusí nahradit původní negativní pocity dobrou zkušeností.

Mysofobie – chorobný strach ze špíny a nečistoty. Dnes velmi častá porucha mladých žen, ale může postihnout i muže. Komplikuje jim život panický strach z bakterií.

Takového člověka můžeme vidět, jak se dotýká předmětů denní potřeby nebo dveřních klik rukou s kapesníkem nebo ubrouskem. Kromě toho si velmi často myje ruce mýdlem, případně dezinfekčními prostředky, což poškozuje a vysušuje kůži dlaní.

Těžké je i soužití s takto postiženými. Bohužel příčina vzniku této fobie není zcela jasná. V každém případě by měla pomoci dlouhodobá psychoterapie, během níž by měl nemocný pochopit svůj strach, naučit se s ním zacházet a překonávat ho.

Sociální fobie – strach při kontaktu s lidmi.

Nemocní se často cítí špatně v situacích, kdy jsou představováni neznámým lidem, dělá se jim zle, když se ocitnou v centru pozornosti (může to být na pracovních poradách, ale i v kontaktu s nadřízeným nebo u zkoušky ve škole).

Dělá jim potíže navazovat oční kontakt, bojí se telefonování. Často se dostávají do izolace a mají snížené sebevědomí. Čím více se úzkosti a situacím s ní spojeným vyhýbají, tím intenzivněji je pociťují. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

Můžete si ale zkusit vypsat situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Například zeptat se na cestu, zatelefonovat dávným známým, nákup v samoobsluze… Každý den si pak vyberte jednu situaci a jděte ji vyzkoušet. A tak pořád dokola. Po nějaké době byste měli pocítit zlepšení.

Astrofobie – strach z bouřky, ale i vesmírných úkazů, který neodpovídá skutečnému nebezpečí. Postižený se při bouřce snaží vyhledat co nejchráněnější místo.

Zalézt do místnosti, kam nedolehnou zvuky hromu, vlézt pod peřinu, zatáhnout závěsy, zavřít okenice. Nejhůře tyto stavy prožívá o samotě. V přítomnosti dalších osob se může cítit lépe. Pokud se astrofobik ocitne při bouřce na nechráněném místě, propadá panice.

Zajímavé je, že astrofobií trpí i zvířata (děs při hluku, zejména ohňostrojích). U lidí se dá léčit psychoterapií, rozhodně se nepokoušíme astrofobii vyléčit nuceným pobytem venku při bouřce.

U zvířat se většina chovatelů snaží o co největší zklidnění, ať už pobytem v místnostech, kam nedoléhá hluk, nebo podáváním zklidňujících léků.

Štítky:
Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale