Domů     Balkánské recepty, dobroty z dovolené
Balkánské recepty, dobroty z dovolené
29.8.2022

Měli jste se krásně, ochutnali jste zajímavé pokrmy a rádi byste si ten zážitek zopakovali? Není nic snazšího.

Pljeskavica

(10 porcí)

Možná jste ji ochutnali na dovolené v bývalé Jugoslávii, lze ji vidět i v Rumunsku a Bulharsku. Každý region má trochu jiný recept. Asi nejznámější je Leskovačka pljeskavica, která pochází z města Leskovac v Srbsku. Je pikantní, protože se do ní přidávají chilli papričky.

½ kg telecího masa, ½ kg jehněčího, ½ vepřového, ½ kg hovězího, pepř, sůl, mletá pálivá paprika nebo mletá čubrica, na kolečka nakrájená jarní cibulka

1) Maso pokrájejte na menší kousky a semelte v mlýnku. Osolte a opepřete, přidejte špetku pálivé papriky a jarní cibulku. Vše pečlivě prohněťte. Zpracovávat byste měli tak dlouho, až je maso pěkně spojené a vláčné. Poté nechte v chladu odležet, aby se chutě spojily.

2) Ze směsi vytvořte placky o váze cca 150 g a tloušťce půl centimetru. Potřete je olejem a opečte na grilovací pánvi, nebo na ocelovém plátu.

3) Podává se s pita chlebem a ajvarem, ale přílohou mohou být i brambory. Či hranolky

Tip: Pokud budete grilovat nad ohněm, raději placky zabalte do alobalu, aby zůstala šťavnaté.

Doba přípravy 30 minut

Energie v jedné porci 1082 kJ

Náročnost 1

Ajvar

(Asi na 4 skleničky a 200 g)

Lahodná pikantní pasta z pečených paprik nesmí chybět na žádné balkánské hostině. A domácí je pochopitelně nejlepší. Přezdívá se mu také srbský salát anebo srbský zeleninový kaviár.

Tento poněkud zvláštní název vychází z tureckého slova havyar, což opravdu znamená kaviár.

3 kg kapií, 1–2 střední lilky, 130 ml slunečnicového oleje, sůl (nemusíte šetřit, lilek hodně soli vstřebá), 6 stroužků česneku, 2 lžíce citronové šťávy.

1) Celé lilky pečte asi 30 minut na 200 °C v troubě. Když vychladnou, vydlabejte dužinu. Celé papriky také dejte péct do trouby (můžete je i ogrilovat).

Když je slupka tmavě hnědá a dělají se puchýřky, přendejte do mísy a na 20 minut překryjte fólií (můžete dát i do do mikrotenového sáčku). Poté odstraňte slupky, stopky a jádřince a papriky nakrájejte najemno. Pokud chcete mixovat, dejte pozor, abyste nevytvořili kaši.

2) Všechno přendejte do hrnce, osolte, zalijte olejem, přidejte utřený česnek a citronovou šťávu a pomalu vařte asi 3 hodiny. Udržujte těsně pod bodem varu a stále míchejte.

3) Až se směs spojí a vznikne červená pasta. Hotový ajvar přendejte do čistých sklenic a obraťte je. Nechte ještě pár dní odpočívat. Po otevření vydrží v lednici až měsíc.

Tip: Ajvar můžete servírovat k jakémukoliv masu, zejména ke všem mletým, se zeleninou nebo dát na tousty.

Doba přípravy 250 minut

Energie v jedné porci 332 kJ

Náročnost 2

Čorba

(4 porce)

Správný recept na ni vlastně neexistuje. Každá rodina ji vaří po svém ze surovin, které má k dispozici. Takže v tomhle případě se fantazii meze nekladou.

1 rajče, 90 g kysaného zelí, 300 g polévkové zeleniny (lze použít kořenovou, květák, brokolici i papriku, 2 brambory, 1 litr vývaru, šťáva z kysaného zelí, sůl, pepř

Na knedlíčky: 150 g hovězího nebo skopového masa, 30 g rýže, 3 lžíce zakysané smetany, 1 vejce, 1 lžíce hladké mouky

1) Nakrájejte zeleninu, zelí a brambory. Vše osolte, opepřete a zalijte horkým vývarem. Zeleninu vařte na skus. Pak přidejte rajče nakrájené na kostičky a polévku ještě chvilku povařte.

2) Rýži uvařte v osolené vodě, sceďte a smíchejte s mletým masem, vejcem, solí a moukou. Ze směsi vytvarujte malé kuličky, které uvařte v osolené vodě. Vařte asi 10 minut.

3) Hotovou polévku dochuťte šťávou ze zelí, osolte, opepřete a vložte uvařené knedlíčky. Čorbu ozdobte kysanou smetanou.

Tip: Pokud se rozhodnete přidat luštěniny, vařte je zvlášť a přidejte do hotové polévky.

Doba přípravy 40 minut

Energie v jedné porci 986 kJ

Náročnost 2

Plněný pečený lilek

(4 porce)

Lilek má jemnou neutrální chuť a strukturu podobnou houbám, takže se hodí do mnoha receptů. Zapečený má ještě tu výhodu, že lze náplň obměňovat. Například v Bulharsku rádi dávají do zapékací směsi balkánský sýr.

2 větší nebo 4 menší lilky, 2 rajčata, pažitka, bazalka, 2 až 4 stroužky česneku, 1 cibule šalotka, 120 gramů výraznějšího sýra, olivový olej, sůl pepř

1) Lilek omyjte, po délce rozpulte a opatrně, abyste ho neprořízli, vydlabejte. Vydlabané půlky lilku opečte na grilu (nebo v troubě cca 20 minut).

2) Dužinu lilku osolte, nakrájejte s ostatní zeleninou na kostičky. Na pánev dejte olivový olej, osmahněte šalotku, přidejte plátky česneku, osmažte do sklovata. Poté přidejte zeleninu včetně dužiny. Vše opečte doměkka a dochuťte solí a sekanými bylinkami.

3) Směsí naplňte vydlabaný opečený lilek, posypte sýrem a zapečte v grilu nebo v troubě.

Doba přípravy 40 minut

Energie v jedné porci 1200 kJ

Náročnost 2

Džuveč

(4 porce)

Rozšíření tohoto jídla mají na svědomí výbojní Turci. Název vychází z tureckého slova güveç, které označovalo kameninový kotlík, ve kterém se dusilo maso s různou zeleninou a kořením.

600 g jehněčího masa, olivový olej, 400 g rajčat, 2 velké cibule, 1 střední lilek, 2 střední cukety, 3 zelené papriky, 3 žluté papriky, 100 g zelených fazolek, 100 g rýže, sůl a čerstvě mletý pepř, petrželka

1) Jehněčí maso nakrájejte na menší kostičky. Rajčata omyjte a nakrájejte na plátky.

Cibuli nakrájejte nahrubo. Lilek, cukety a papriky očistěte a nakrájejte na kostky. Fazolky očistěte. Petrželku nasekejte nahrubo.

2) Všechnu zeleninu včetně petrželky smíchejte ve velké míse, osolte, opepřete a zalijte několika lžícemi olivového oleje. Promíchejte.

3) Zapékací mísu vymažte olejem, na dno rozprostřete trochu připravené zeleniny, na ní dejte trochu masa a část rýže a na ni zase navrstvěte zeleninu. Opakujte, dokud nespotřebujte všechny suroviny. Končit byste měli zeleninou.

4) Dejte péct do trouby asi na dvě hodiny při 170 °C.

5) Před podáváním každou porci posypte nasekanou petrželkou.

Tip: Místo jehněčího masa můžete klidně použít vepřové nebo hovězí. Vegetariáni, mohou udělat džuveč jen se zeleninou a místo rýže použít brambory.

Doba přípravy 160 minut

Energie v jedné porci 2137 kJ

Náročnost 2

Sarmale

4−6 porcí

Také se tomuto jídlu říká sarma dělá se z naložených zelných listů. Ty mít asi nebudete, proto je musíte předvařit. Místo zelí můžete použít listy vinné.

Náš recept je z Rumunska, kdybyste sarmu ochutnali třeba v Srbsku, bylo by v náplni ještě nasekané uzené maso.

12 zelných listů, ocet, sůl, 1 cibule, olej, 800 g mletého masa (½ hovězí a ½ vepřové), mletý pepř

mletá sladká paprika, sůl, 150 g rýže, snítka kopru, 400 ml rajčatové šťávy, zakysaná smetana

1) Hlávku zelí omyjte, nožem vykrojte košťál oddělte jednotlivé listy. Dejte je do vroucí vody s octem a solí, povařte asi 10 minut a nechte ještě chvíli stát v hrnci. Po chvíli listy sceďte a zachlaďte studenou vodou. Silnější žebra rozkrojte napůl, aby se z nich lépe připravovaly závitky.

2) Na kostičky nakrájenou cibuli orestujte na oleji dosklovata. Vložte ji do mísy k mletému masu, opepřete, přidejte papriku, osolte a směs dobře promíchejte s propláchnutou rýží.

3) Do půlek zelných listů vložte porci směsi, dobře zabalte a utěsněte. Závitky naskládejte natěsno do kastrolu, navrch položte snítku kopru, podlijte vodou a vařte 45−60 minut. Ke konci přidejte rajčatovou šťávu a ještě chvíli povařte.

Tip: Podávejte nejlépe s bílým chlebem. Můžete zjemnit smetanou.

Doba přípravy 100 minut

Energie v jedné porci 1374 kJ

Náročnost 2

Tulumba

(10 porcí)

Sladký dezert se podává na svatbách a při slavnostnějších příležitostech. Nejprve se dozlatova frituje a pak se ještě zahorka polije sladkým cukrovým sirupem. Podává se ale vychladlá.

2 lžíce másla, 2 lžíce cukru, 2 hrnky vody, 2 ½ hrnku prosáté mouky, 3 vejce pokojové teploty, 3 lžíce krupice, 2 lžíce kukuřičného škrobu, olej na smažení

Na sirup: 3 hrnky cukru, 3 ½ půl hrnku vody, šťáva z půlky citronu

Mleté pistácie nebo kokos na zdobení

1) Nejdřív připravte sirup. V hrnci smíchejte cukr s vodou a zahřívejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Potom stáhněte plamen na minimum a zhruba 15 minut vařte. Přidejte citronovou šťávu a ještě minutu povařte. Potom stáhněte z plotny a nechte sirup vychladnout.

2) Do menšího hrnce dejte máslo, dvě čajové lžíce cukru a přidejte dva hrnky vody. Za stálého míchání zahřívejte tak dlouho, dokud se máslo nerozpustí. Přisypte mouku a míchejte do hladka.

3)Sundejte hrnec z plotny a nechte těsto vychladnout. Pak přidejte jedno vejce, krupici a škrob a pečlivě zamíchejte.

4) Přendejte těsto do sáčku s nástavcem ve tvaru hvězdy a rozehřejte pánev s olejem. Vytlačujte podlouhlé válečky a osmažte je ze všech stran do světle hněda. Přendejte je na talíř vyložený ubrousky, které nasají přebytečný tuk.

5) Potom tulumbu ponořte do vychladlého sirupu a nechte ji nasáknout. Naservírujte na talíř, znovu polijte sirupem a posypejte pomletými pistáciemi nebo kokosem.

Doba přípravy 100 minut

Energie v jedné porci 315 kJ

Náročnost 2

Text Eva Hořánková

Foto Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso