Měli jste se krásně, ochutnali jste zajímavé pokrmy a rádi byste si ten zážitek zopakovali? Není nic snazšího.
Pljeskavica
(10 porcí)
Možná jste ji ochutnali na dovolené v bývalé Jugoslávii, lze ji vidět i v Rumunsku a Bulharsku. Každý region má trochu jiný recept. Asi nejznámější je Leskovačka pljeskavica, která pochází z města Leskovac v Srbsku. Je pikantní, protože se do ní přidávají chilli papričky.
½ kg telecího masa, ½ kg jehněčího, ½ vepřového, ½ kg hovězího, pepř, sůl, mletá pálivá paprika nebo mletá čubrica, na kolečka nakrájená jarní cibulka
1) Maso pokrájejte na menší kousky a semelte v mlýnku. Osolte a opepřete, přidejte špetku pálivé papriky a jarní cibulku. Vše pečlivě prohněťte. Zpracovávat byste měli tak dlouho, až je maso pěkně spojené a vláčné. Poté nechte v chladu odležet, aby se chutě spojily.
2) Ze směsi vytvořte placky o váze cca 150 g a tloušťce půl centimetru. Potřete je olejem a opečte na grilovací pánvi, nebo na ocelovém plátu.
3) Podává se s pita chlebem a ajvarem, ale přílohou mohou být i brambory. Či hranolky
Tip: Pokud budete grilovat nad ohněm, raději placky zabalte do alobalu, aby zůstala šťavnaté.
Doba přípravy 30 minut
Energie v jedné porci 1082 kJ
Náročnost 1
Ajvar
(Asi na 4 skleničky a 200 g)
Lahodná pikantní pasta z pečených paprik nesmí chybět na žádné balkánské hostině. A domácí je pochopitelně nejlepší. Přezdívá se mu také srbský salát anebo srbský zeleninový kaviár.
Tento poněkud zvláštní název vychází z tureckého slova havyar, což opravdu znamená kaviár.
3 kg kapií, 1–2 střední lilky, 130 ml slunečnicového oleje, sůl (nemusíte šetřit, lilek hodně soli vstřebá), 6 stroužků česneku, 2 lžíce citronové šťávy.
1) Celé lilky pečte asi 30 minut na 200 °C v troubě. Když vychladnou, vydlabejte dužinu. Celé papriky také dejte péct do trouby (můžete je i ogrilovat).
Když je slupka tmavě hnědá a dělají se puchýřky, přendejte do mísy a na 20 minut překryjte fólií (můžete dát i do do mikrotenového sáčku). Poté odstraňte slupky, stopky a jádřince a papriky nakrájejte najemno. Pokud chcete mixovat, dejte pozor, abyste nevytvořili kaši.
2) Všechno přendejte do hrnce, osolte, zalijte olejem, přidejte utřený česnek a citronovou šťávu a pomalu vařte asi 3 hodiny. Udržujte těsně pod bodem varu a stále míchejte.
3) Až se směs spojí a vznikne červená pasta. Hotový ajvar přendejte do čistých sklenic a obraťte je. Nechte ještě pár dní odpočívat. Po otevření vydrží v lednici až měsíc.
Tip: Ajvar můžete servírovat k jakémukoliv masu, zejména ke všem mletým, se zeleninou nebo dát na tousty.
Doba přípravy 250 minut
Energie v jedné porci 332 kJ
Náročnost 2
Čorba
(4 porce)
Správný recept na ni vlastně neexistuje. Každá rodina ji vaří po svém ze surovin, které má k dispozici. Takže v tomhle případě se fantazii meze nekladou.
1 rajče, 90 g kysaného zelí, 300 g polévkové zeleniny (lze použít kořenovou, květák, brokolici i papriku, 2 brambory, 1 litr vývaru, šťáva z kysaného zelí, sůl, pepř
Na knedlíčky: 150 g hovězího nebo skopového masa, 30 g rýže, 3 lžíce zakysané smetany, 1 vejce, 1 lžíce hladké mouky
1) Nakrájejte zeleninu, zelí a brambory. Vše osolte, opepřete a zalijte horkým vývarem. Zeleninu vařte na skus. Pak přidejte rajče nakrájené na kostičky a polévku ještě chvilku povařte.
2) Rýži uvařte v osolené vodě, sceďte a smíchejte s mletým masem, vejcem, solí a moukou. Ze směsi vytvarujte malé kuličky, které uvařte v osolené vodě. Vařte asi 10 minut.
3) Hotovou polévku dochuťte šťávou ze zelí, osolte, opepřete a vložte uvařené knedlíčky. Čorbu ozdobte kysanou smetanou.
Tip: Pokud se rozhodnete přidat luštěniny, vařte je zvlášť a přidejte do hotové polévky.
Doba přípravy 40 minut
Energie v jedné porci 986 kJ
Náročnost 2
Plněný pečený lilek
(4 porce)
Lilek má jemnou neutrální chuť a strukturu podobnou houbám, takže se hodí do mnoha receptů. Zapečený má ještě tu výhodu, že lze náplň obměňovat. Například v Bulharsku rádi dávají do zapékací směsi balkánský sýr.
2 větší nebo 4 menší lilky, 2 rajčata, pažitka, bazalka, 2 až 4 stroužky česneku, 1 cibule šalotka, 120 gramů výraznějšího sýra, olivový olej, sůl pepř
1) Lilek omyjte, po délce rozpulte a opatrně, abyste ho neprořízli, vydlabejte. Vydlabané půlky lilku opečte na grilu (nebo v troubě cca 20 minut).
2) Dužinu lilku osolte, nakrájejte s ostatní zeleninou na kostičky. Na pánev dejte olivový olej, osmahněte šalotku, přidejte plátky česneku, osmažte do sklovata. Poté přidejte zeleninu včetně dužiny. Vše opečte doměkka a dochuťte solí a sekanými bylinkami.
3) Směsí naplňte vydlabaný opečený lilek, posypte sýrem a zapečte v grilu nebo v troubě.
Doba přípravy 40 minut
Energie v jedné porci 1200 kJ
Náročnost 2
Džuveč
(4 porce)
Rozšíření tohoto jídla mají na svědomí výbojní Turci. Název vychází z tureckého slova güveç, které označovalo kameninový kotlík, ve kterém se dusilo maso s různou zeleninou a kořením.
600 g jehněčího masa, olivový olej, 400 g rajčat, 2 velké cibule, 1 střední lilek, 2 střední cukety, 3 zelené papriky, 3 žluté papriky, 100 g zelených fazolek, 100 g rýže, sůl a čerstvě mletý pepř, petrželka
1) Jehněčí maso nakrájejte na menší kostičky. Rajčata omyjte a nakrájejte na plátky.
Cibuli nakrájejte nahrubo. Lilek, cukety a papriky očistěte a nakrájejte na kostky. Fazolky očistěte. Petrželku nasekejte nahrubo.
2) Všechnu zeleninu včetně petrželky smíchejte ve velké míse, osolte, opepřete a zalijte několika lžícemi olivového oleje. Promíchejte.
3) Zapékací mísu vymažte olejem, na dno rozprostřete trochu připravené zeleniny, na ní dejte trochu masa a část rýže a na ni zase navrstvěte zeleninu. Opakujte, dokud nespotřebujte všechny suroviny. Končit byste měli zeleninou.
4) Dejte péct do trouby asi na dvě hodiny při 170 °C.
5) Před podáváním každou porci posypte nasekanou petrželkou.
Tip: Místo jehněčího masa můžete klidně použít vepřové nebo hovězí. Vegetariáni, mohou udělat džuveč jen se zeleninou a místo rýže použít brambory.
Doba přípravy 160 minut
Energie v jedné porci 2137 kJ
Náročnost 2
Sarmale
4−6 porcí
Také se tomuto jídlu říká sarma dělá se z naložených zelných listů. Ty mít asi nebudete, proto je musíte předvařit. Místo zelí můžete použít listy vinné.
Náš recept je z Rumunska, kdybyste sarmu ochutnali třeba v Srbsku, bylo by v náplni ještě nasekané uzené maso.
12 zelných listů, ocet, sůl, 1 cibule, olej, 800 g mletého masa (½ hovězí a ½ vepřové), mletý pepř
mletá sladká paprika, sůl, 150 g rýže, snítka kopru, 400 ml rajčatové šťávy, zakysaná smetana
1) Hlávku zelí omyjte, nožem vykrojte košťál oddělte jednotlivé listy. Dejte je do vroucí vody s octem a solí, povařte asi 10 minut a nechte ještě chvíli stát v hrnci. Po chvíli listy sceďte a zachlaďte studenou vodou. Silnější žebra rozkrojte napůl, aby se z nich lépe připravovaly závitky.
2) Na kostičky nakrájenou cibuli orestujte na oleji dosklovata. Vložte ji do mísy k mletému masu, opepřete, přidejte papriku, osolte a směs dobře promíchejte s propláchnutou rýží.
3) Do půlek zelných listů vložte porci směsi, dobře zabalte a utěsněte. Závitky naskládejte natěsno do kastrolu, navrch položte snítku kopru, podlijte vodou a vařte 45−60 minut. Ke konci přidejte rajčatovou šťávu a ještě chvíli povařte.
Tip: Podávejte nejlépe s bílým chlebem. Můžete zjemnit smetanou.
Doba přípravy 100 minut
Energie v jedné porci 1374 kJ
Náročnost 2
Tulumba
(10 porcí)
Sladký dezert se podává na svatbách a při slavnostnějších příležitostech. Nejprve se dozlatova frituje a pak se ještě zahorka polije sladkým cukrovým sirupem. Podává se ale vychladlá.
2 lžíce másla, 2 lžíce cukru, 2 hrnky vody, 2 ½ hrnku prosáté mouky, 3 vejce pokojové teploty, 3 lžíce krupice, 2 lžíce kukuřičného škrobu, olej na smažení
Na sirup: 3 hrnky cukru, 3 ½ půl hrnku vody, šťáva z půlky citronu
Mleté pistácie nebo kokos na zdobení
1) Nejdřív připravte sirup. V hrnci smíchejte cukr s vodou a zahřívejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Potom stáhněte plamen na minimum a zhruba 15 minut vařte. Přidejte citronovou šťávu a ještě minutu povařte. Potom stáhněte z plotny a nechte sirup vychladnout.
2) Do menšího hrnce dejte máslo, dvě čajové lžíce cukru a přidejte dva hrnky vody. Za stálého míchání zahřívejte tak dlouho, dokud se máslo nerozpustí. Přisypte mouku a míchejte do hladka.
3)Sundejte hrnec z plotny a nechte těsto vychladnout. Pak přidejte jedno vejce, krupici a škrob a pečlivě zamíchejte.
4) Přendejte těsto do sáčku s nástavcem ve tvaru hvězdy a rozehřejte pánev s olejem. Vytlačujte podlouhlé válečky a osmažte je ze všech stran do světle hněda. Přendejte je na talíř vyložený ubrousky, které nasají přebytečný tuk.
5) Potom tulumbu ponořte do vychladlého sirupu a nechte ji nasáknout. Naservírujte na talíř, znovu polijte sirupem a posypejte pomletými pistáciemi nebo kokosem.
Doba přípravy 100 minut
Energie v jedné porci 315 kJ
Náročnost 2
Text Eva Hořánková
Foto Shutterstock