Domů     Ženy, léky a nemoci: Stonáme jinak
Ženy, léky a nemoci: Stonáme jinak
23.8.2022

Proč? Důvodů je několik a jsou objektivně prokazatelné. Týkají se nejen nemocí, ale dokonce i působení léků.

Bez nadsázky se dá říct, že rozdíl mezi mužem a ženou, zakotvený v každé jednotlivé buňce těla, se neprojevuje jen na vzhledu a chování, ale velmi podstatně také na tom, s jakými nemocemi a jak stonáme.

Tento rozdíl ještě značně posilují mužské a ženské hormony, protože i jejich pole působnosti je širší, než se běžně domníváme. Velmi podstatně totiž mění aktivitu imunitního systému.

O něco menší, ale nezanedbatelný vliv na odlišné stonání pak má rozdílné vnímání ženské a mužské role. Tím se například vysvětluje, proč se ženy častěji léčí s depresí, ale více sebevrahů je mezi muži, neboť neradi ukazují svou slabost.

V méně tragické rovině je pro ženy zase komplikovanější domácí léčení nemocí. Nevydrží na lůžku, věnují se domácnosti, a tak se léčba i rekonvalescence znatelně protahuje. Ale pojďme se podívat na konkrétní příklady. Pro ženy je důležité o nich vědět, a tím lépe chránit své zdraví.

Podstatné rozdíly

Ženské tělo reaguje silněji na rizikové faktory, jako je kouření, vysoká hladina tuků v krvi, vysoký krevní tlak, obezita nebo cukrovka.

Proto také stoupá u diabetiček riziko infarktu pětinásobně, zatímco u mužů cukrovkářů „jen“ trojnásobně oproti zbytku populace. Šance na přežití infarktu je navíc u diabetiček nižší.

Zdravý životní styl, rozumný jídelníček a udržování odpovídající váhy proto u žen bez přehánění mohou zachraňovat život.

Střevo u žen obvykle pracuje o něco pomaleji než u mužů. To se může negativně odrazit na zdraví, neboť škodliviny mohou déle působit na střevní stěnu a poškodit ji.

Právě proto je pro ženy zvláště důležitá každodenní porce vlákniny, jejímž nejbohatším zdrojem jsou bohužel dost neoblíbené luštěniny.

Játra jsou u žen nejen menší, ale liší se i ve schopnosti likvidovat jedovaté látky. I ta totiž podléhá vlivu pohlavních hormonů. Proto by se ženy měly vyhýbat zbytečné konzumaci léků a samozřejmě i alkoholu, který z tohoto důvodu snášejí hůře než muži.

Imunita

Příroda se postarala o to, aby imunita žen fungovala co nejefektivněji a aby je jakožto dárkyně života chránila.

Tuto výhodu si ženy nesou už v genech – řízení imunity totiž příroda zakotvila do genů chromozomu X, který mají ženy zdvojený, zatímco u mužů ho doplňuje chromozom Y zaměřený hlavně na sexuální funkce.

Rozdíl mezi pohlavími ještě posiluje působení ženského hormonu estrogenu, který pohotovost a údernost imunitního systému zvyšuje. Díky tomu ženy lépe vzdorují infekčním nemocem a v případě, že přece jen onemocní, se uzdraví rychleji než muži.

Testosteron naopak obranyschopnost těla tlumí, proto má běžné nachlazení čili „mužská rýma“ skutečně vážnější a nepříjemnější průběh než stejná viróza u žen. Ale nejde jen o infekční onemocnění.

Méně aktivní imunitní systém mužů zvyšuje také riziko onkologických chorob a zhoršuje vyhlídky na vyléčení nádoru.

Na co si dát pozor: Hlavním nepřítelem dobře fungující obranyschopnosti těla je stres. Pro ženy, které k němu bývají psychicky vnímavější, je proto důležité aktivně proti stresu bojovat.

Velmi dobrou prevencí jsou sportovní aktivity, které v těle uvolňují protistresově působící látky. Pomáhají i meditace nebo zklidňující byliny jako třezalka, mučenka, kozlík nebo meduňka.

Revmatismus a spol.

Aktivnější imunitní systém nepřináší ženám jen výhody. Zvýšená útočnost obranyschopnosti, kterou netlumí odlišný chromozom ani hormony jako u mužů, může totiž nabrat nesprávný směr a stejnou silou jako proti původcům nemocí zaútočit proti vlastnímu tělu.

To je podstatou takzvaných autoimunitních chorob, tedy onemocnění způsobených chybnou reakcí imunity. Imunitní systém pak vyvolává záněty a ničí různé tkáně v těle.

Mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří revmatismus a není překvapení, že tři čtvrtiny postižených tvoří ženy.

Ženy také mnohem častěji trpí na alergie, astma, únavový syndrom, roztroušenou sklerózu a poruchy štítné žlázy, vyvolané útokem imunitního systému.

Na co si dát pozor: Propuknutí autoimunitního onemocnění velmi často spouští hluboká vyčerpanost, například po přechozené nebo nedoléčené viróze. Přetěžování sil zhoršuje i průběh onemocnění, proto si dopřejte odpočinek, když si o něj tělo říká. U autoimunitních chorob je jedním z léčebných prostředků.

Postižení kloubů

Kromě autoimunitního zánětu kloubů mají bohužel ženy také větší sklon k degeneraci kloubní chrupavky čili k artróze. Příčinou je předčasné opotřebení kloubní chrupavky přetěžováním, což se u žen velmi často týká malých kloubů na prstech rukou.

Přepočteno na milimetr čtverečný totiž na ně při pohybu působí stejná zátěž jako na kyčelní klouby, přitom vrstva chrupavky je tu tenčí. Je to hlavně každodenní práce v domácnosti, která nadměrně klouby prstů namáhá.

Není tedy divu, že se artróza prstů vyskytuje u žen až devětkrát častěji než u mužů.

U žen více trpí také kolenní klouby. Je to dáno už tím, že ženská pánev je širší, což ovlivňuje postavení kolenního kloubu. Navíc mají ženy slabší vrstvu chrupavky, její poškození se proto projeví dříve a silnějšími bolestmi.

Nepřekvapí tudíž, že až dvě třetiny náhrad kolenních kloubů se provádí právě ženám.

Na co si dát pozor: Nechtějte zvládat veškerou práci v domácnosti vlastními silami, naučte se úkoly rozdělovat a dopřát rukám odpočinek.

Velké klouby nohou zase ochráníte udržováním rozumné tělesné váhy, s každým kilem navíc riziko poškození chrupavky roste.

Infarkt

Že se u žen příznaky srdečního infarktu mohou projevovat odlišně, se dostává už i do obecného povědomí. Bohužel projevy jsou tak neurčité, že můžou osudově oddálit vyšetření i léčení. Situaci komplikuje i představa, že infarkt je vlastně „mužskou nemocí“.

To je pravda jen částečně. Ženy skutečně chrání vliv hormonu estrogenu, ten ale polevuje s věkem. Proto nejvíce žen umírá na infarkt ve věku 40 až 65 let.

Na co si dát pozor: Místo prudké bodavé bolesti na hrudníku se u žen infarkt může ozývat nevolností, zvracením, schváceností a bolestí v zádech mezi lopatkami nebo v nadbřišku.

Osteoporóza

Po padesátce se s touto záludnou nemocí potýká každá třetí žena. Hlavní příčinou řídnutí kostí je pokles tvorby estrogenu, neboť právě tento hormon podporuje tvorbu kostní hmoty.

Vedle klimakteria k tomu může dojít i při dlouhodobých poruchách menstruačního cyklu nebo po operativním odstranění vaječníků.

Ve vyšším věku ovšem trpí osteoporózou i muži, po sedmdesátce statisticky trápí každého třetího.

Na co si dát pozor: Zdraví kostí nejlépe prospějete, když budete běhat, chodit či tančit, zkrátka věnovat se pohybu ve vzpřímené poloze. Právě ten podporuje i ve vyšším věku obnovu kostní hmoty.

Problém s léky

Ženské tělo může na tentýž lék podávaný muži reagovat poněkud jinak, což má několik důvodů. Tím původním je už samotný vývoj léku.

Už při počátečním testování na laboratorních myších se s ohledem na ochranu budoucích generací využívají spíše samečci a stejně tak pro klinické zkoušky v závěrečných fázích se vybírají převážně muži. Podle nich je pak stanoveno také dávkování léku.

To pak skrývá několik zádrhelů. Na účinku se totiž může podepsat i rozdílná stavba těla. Větší podíl tukové tkáně typický pro ženské tělo může některé léky déle zadržovat. To pak může vést k předávkování.

U žen může probíhat pomaleji i vstřebávání léku ve střevě nebo odbourávání v játrech, takže se látka může v těle hromadit a měnit očekávaný účinek.

Překvapivé rozdíly

V některých případech může být rozdíl v efektu přípravku markantní, jako například u přípravku s kyselinou acetylsalicylovou, který se používá na snížení rizika infarktu a mozkové mrtvice.

Ženy skutečně chrání proti opakované mrtvici, ale riziko infarktu významně nesnižuje. Naopak u mužů jsou lepší výsledky s prevencí proti infarktu, nebezpečí mozkové mrtvice však přípravek nejen že nesnižuje, ale dokonce o něco zvyšuje.

Podobně rozdílně reaguje ženský a mužský organizmus na opiáty používané jako silné léky proti bolesti nebo na anestetika.

Jak se chránit?

Pokud zaznamenáte nečekané tělesné i duševní projevy v souvislosti s podáváním léků, kontaktujte co nejdříve lékaře, který vám je předepsal. Velmi užitečné mohou být detailní poznámky, kdy a jaké potíže se vyskytly, a proto je dobré se je zapisovat. Nespoléhejte se jen na své pocity.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet