Domů     Vladimír Polívka: „Chci prožít život v úsměvu“
Vladimír Polívka: „Chci prožít život v úsměvu“
14.6.2022

Přemýšlivý. Cílevědomý. Otevřený. Nejistý. Výbušný. Vstřícný. Pokorný. Trpělivý. Tvrdohlavý. Svůj! Mladý herec, který hlavně nechce být jen synem svých rodičů. „Pro mě bylo vždycky naprosto zásadní dělat věci po svém.“

Pradědeček z máminy strany bydlel ve francouzském Camarque. Jídelnu měl prý tyčí rozdělenou na stáj pro koně a na část pro lidi, kde se jedlo. Druhý praděda byl houslista. Dědeček býval umělecký kovář a sochař, postavil dům v Marseille. Strýc námořník.

Babička malířka. Teta sochařka. Táta Bolek a matka Chantal Poullain herci. Dlouho byl Vladimírkem, co ho vždycky ukázali v tátově pořadu Manéž, aby lidé viděli, jak zase vyrostl. Pěkně ho to štvalo. „Já jsem se narodil s velkou pompou. Ale myslím, že člověk se rodí svobodný, rozhodně ne slavný…“

S Johanou Matouškovou a Janem Cinou ve filmu Místa (2014).
S Johanou Matouškovou a Janem Cinou ve filmu Místa (2014).

ŽenevaOlšanyBrnoPraha

Narodil v Ženevě. V šuplíku má francouzský pas a v kapse českou občanku. Nejútlejší dětství prožil v Olšanech u Rousínova, na farmě svého táty Boleslava Polívky. Dnes to glosuje:

„To je místo, kde se slavné dítě stalo méně slavným dospělým.“ Jezdí tam rád dodnes, i když farma už otci nepatří. Boleslav Polívka však má v Olšanech dům, Vladimír a Chantal také, schází se tam celá česká část rozvětvené rodiny.

Základní školu pak absolvoval v Brně, a když mu bylo patnáct let, stěhovali se s maminkou do Prahy, kde začal chodit na gymnázium. „V Brně jsem měl ohromně dobrou partu lidí. Navíc jsem tam byl zamilovaný.

A tak jsem zpočátku Prahu naprosto nesnášel.“ Stal se nadšeným snowboarďákem. „Nosil jsem 3XL kalhoty, mikiny a trička.

Měl jsem umaštěný vlasy, vůbec jsem si je nemyl, protože jsem byl přesvědčený, že si vlasy myjou jenom šampóni…“ Byl v tom vzdor, ale zároveň sport doopravdy miloval. „Byl pro mě osvobozením od všech předpokladů a očekávání okolí.

Při závodech to bylo buď správně, nebo špatně, ale rozhodně nikdo nemohl říct, že je to díky rodičům.“

S Martinem Krausem ve filmu Viktora Polesného Monstrum (2017).
S Martinem Krausem ve filmu Viktora Polesného Monstrum (2017).

Za rozhodnutím do světa

Vzdoroval tak intenzivně, až se několikrát pořádně polámal. A za čas si uvědomil, že z něj asi profesionální sportovec nebude, že nejspíš není tak dobrý, že chce víc. Odmaturoval a rozmýšlel, co dál.

Řekl si, že jediná cesta, jak se k tomu rozhodování postavit, je strávit nějaký čas jen sám se sebou. A vymyslel si jazykové studium v Kanadě. „Rodiče mi to umožnili a za to jsem jim moc vděčný! Bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsem udělal.

Osm tisíc kilometrů daleko. V osmnácti sám v garsonce.“ Za čas tam vedle jazyků začal chodit i do divadelní školy a do školy pantomimy a uvědomil si, že ho to skutečně baví.

„U divadla jsem vyrostl, ale trvalo spoustu let, než jsem našel odvahu se mu postavit. Dlouho bylo pro mě divadlo něco neuchopitelného, tak přirozené, a zároveň vzdálené…“ Po čtyřech měsících se vrátil domů a podal si přihlášku na divadelní akademii.

V TV filmu Occamova břitva si zahrál s Ondřejem Sokolem (2012).
V TV filmu Occamova břitva si zahrál s Ondřejem Sokolem (2012).

Dělat věci po svém

Přihlásil se na pražskou DAMU, na tzv. alternu, tj. herectví na katedře altenativního a loutkového divadla.

„Nechtěl jsem jít na činohru, protože jsem měl strach, že mě s mojí češtinou nevezmou.“ Přeci jen matka na něj mluvila odmala francouzsky, otec mluvívá hodně po moravsku…

„Vedli mě pedagogové, kteří nejsou spolupracovníky mých rodičů, a tak jsem mohl k věcem přistupovat jinak a po svém.“ Podle svých slov studiu propadl a užíval si je. Ve škole prý trávil celé dny. „Po čtyři roky tak 12 hodin denně!

Nadřel jsem se tam a nabavil. A probrečel a prosmál spoustu času.“

Doma v Dejvicích

První angažmá získal v Klicperově divadle v Hradci Králové. Během dvou let si tam zahrál krásné role. Ale pak už šel na volnou nohu.

Hostoval a hostuje v Národním divadle – aktuálně alternuje v představení Manon Lescaut jednu z hlavních rolí, rytíře des Grieux. A ačkoli vystupuje i na dalších scénách a v dalších projektech, herecký domov nyní našel v Dejvicích.

Stal se členem tamního uznávaného ansámblu a hraje už v pěti představeních! Na jevišti tak partneří s takovými hereckými esy, jako jsou Ivan Trojan, Jaroslav Plesl nebo Miroslav Krobot.

Jako Matěj ve filmu Poupata s Kateřinou Jandáčkovou, Marikou Šoposkou (2011).
Jako Matěj ve filmu Poupata s Kateřinou Jandáčkovou, Marikou Šoposkou (2011).

S tátou na jevišti…

Už dva roky také hraje s otcem představení Šasek a syn a moc si to užívá. Bolek coby starý král šašků přeškoluje v šaška mladého šlechtice. „To přišlo v pravý čas, že už mám za sebou nějaké své věci.

Nejenom, že je to můj táta, ale hlavně je to fantastický herec. Postavit se mu na jevišti a čelit mu v jeho improvizacích, na to už je třeba mít nějakou sebejistotu.“ Vladimír o tomto představení vypráví skutečně láskyplně:

„My si spolu hráli vždycky rádi, a tak v tom teď pokračujeme. Ta inscenace je otisk našeho vztahu. Táta mi ukazuje i to, co si myslí, že je na divadle a hraní nádherný, a chce mi to předat.

A jediný možný způsob, jak to poznat a pochopit, je si tím společně projít.“

V dvoudílném TV filmu Zločin v Polné s Martinem Myšičkou (2016).
V dvoudílném TV filmu Zločin v Polné s Martinem Myšičkou (2016).

Veterány si užil!

Co mu dělá radost? Doma na stěnách mu visí spousta obrazů, sám ostatně v dětství k výtvarnu hodně inklinoval. Také má rozsáhlou knihovnu.

„Knihy mi dávají prostor z toho světa tady trochu vypadnout…“ V koutě stojí kontrabas, na který si občas zahraje, jednu dobu dokonce hrával v džezové kapele. A také rád a prý dobře řídí.

To ostatně předvedl v seriálu První republika, byť šlo o nablýskané veterány. „To jsem si užil báječně! Majitelé těch aut nás nechali, abychom se v nich vyřádili.

Občas jsem při natáčení některých scén ujížděl štábu, abych se pěkně svezl, a oni mě museli volat vysílačkou zpátky.“ Věrným parťákem je Vladimírovi pes, německý boxer Bešamel, zkráceně Bešu. „Boxeři jsou lidský, mají rádi lidi, mají rádi společnost, rádi se usmívají, a tak je pro ně divadlo ideální prostor.

Beru ho do divadla, na natáčení, všude! Je se mnou. Jsme si podobní, jen já jsem neurotičtější. On je takovej ňouma…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Česká televize, Národní divadlo

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale