To, že pampelišky jsou léčivé i chutné, není žádným tajemstvím. My vám dnes přineseme řadu tipů na to, co s nimi můžete dělat.
Želé s citrusy
Kromě květů pampelišek budete potřebovat 1 bio citron a 1 bio pomeranč. Oba plody oloupejte, kůru nakrájejte nadrobno a dužinu na kousky. Vložte do nerezového hrnce spolu s 250 g čerstvě natrhaných pampeliškových květů a zalijte 1 litrem vody.
Dejte na sporák a krátce, jen několik minut, nechte vařit. Pak hořák vypněte, obsah hrnce promíchejte a nechte stát do druhého dne. Poté přeceďte přes plátýnko, květy a citrusy důkladně vymačkejte.
Tekutinu vraťte do hrnce, přidejte 1 kg hnědého cukru a pomalu vařte asi hodinu až dvě. Pokud chcete želé hutnější, přidejte 5 g citrusového pektinu.
Želírovací efekt má ale i citrusová kúra, která ve směsi byla, takže záleží na vaší představě o žádoucí hustotě.
Hojivé mazání
Použít můžete čerstvě natrhané i sušené květy. Pokud máte květy čerstvé, pak je nechte rozložené pár dní zavadnout, aby ztratily část vlhkosti. Poté je nasypejte do uzavíratelné sklenice, zalijte olejem a postavte na světlé místo.
Nechte macerovat asi 4 týdny za občasného promíchávání. Pak přes plátýnko přeceďte a uložte v lednici. Olej působí hojivě na popraskanou suchou kůži.
Připravit si můžete i mast: Ve vodní lázni rozpusťte kokosový tuk a vhoďte tolik květů, kolik jen olej pojme. Opatrně zahřívejte asi 2 hodiny, ale nevařte. Poté sceďte. Můžete přidat kousek čištěného vosku, aby mast lépe ztuhla.
Slijte do uzavíratelné nádoby a uložte do lednice. Mast příjemně hydratuje suchou kůži, uvolňuje napětí a hojí popraskání.
Medové koláčky
Smíchejte 1/2 šálku medu se stejným množstvím oleje (výborně se hodí za studena lisovaný řepkový nebo slunečnicový olej), přidejte 2 vejce a vanilku nebo vanilkový cukr. Přimíchejte 1 šálek polohrubé mouky, prášek do pečiva a 1 šálek ovesných vloček.
Až bude těsto hladké, přidejte do něj ještě hrst pampeliškových květů, omytých a osušených. Připravte si plech s pečicím papírem, těsto nabírejte lžící a tvořte malé hromádky. Pečte při 180 °C asi 10 až 15 minut.
Kořeny? Do polévky i na kávu
Čerstvé kořeny můžete oloupat škrabkou (slupka je dost hořká) a použít do polévky podobně jako mrkev. Nebo je můžete pokrájet na malé kousky a ty nasušit. Až budou suché, rozložte je na plech a dejte do trouby pražit při 90 °C na půl hodiny.
Za tu dobu by měly zhnědnout a příjemně se rozvonět. Vyndejte, počkejte, až pražené kořeny prochladnou, pak je nahrubo rozemelte a drť nechte ještě jednou pražit při 80 °C asi 5 minut za občasného promíchávání.
Návod je samozřejmě třeba upravit podle vlastní trouby. Výsledkem by měla být kávová náhražka lahodné chuti a příjemné vůně.
Nápoj se z ní připravuje tak, že 6 lžic pampeliškové kávy přelijete 500 ml vroucí vody, necháte 30 minut louhovat, pak znovu přivedete k varu. Dobře chutná s mlékem.
Jaterní likér
Není na mlsání, ale pro lepší kondici jater, takže se užívá po lžičkách. Pro přípravu budete potřebovat celé rostliny včetně kořenů, které je nutné důkladně vydrhnout kartáčem a pak pokrájet.
Do větší sklenice dejte 200 g pokrájených kořenů, 200 g listů a 400 g květů. Přelijte 500 ml převařené a vychladlé vody a 500 ml koncentrovaného alkoholu, například vodky. Promíchejte a nechte stát 1 až 2 týdny v teplé místnosti. Denně sklenicí protřepávejte. Hotový likér sceďte do láhve a uložte do lednice.
Foto: PX FUEL