Počet lidí trpících cukrovkou II. typu neustále roste. Ročně u nás přibývá asi 10 000 případů. Aktuální čísla hovoří 928 000 nemocných. Propukající chorobě přitom můžete celkem úspěšně utéct, a to doslova.
Mezi cukrovkou obou typů je zásadní rozdíl v příčině, proto jsou rozdílné i vyhlídky nemocných. Zatímco cukrovka I. typu je následek agrese imunitního systému, který zničí tkáně produkující inzulín, u II. typu je tomu jinak.
Inzulín se v počátku, ale někdy i při pokročilejším onemocnění dál tvoří, jen na něj tělo správně nereaguje. Proto se cukr hromadí v krvi a nedostává se do buněk, kam by ho inzulín měl dostávat. To má dalekosáhlé nepříznivé důsledky pro celý organismus.
Nejde jen o cukr v krvi
Pokročilá cukrovka typu I i II. vede k závažnému poškození téměř všech orgánů v těle.
Postižení mozkových tepen – hrozí cévní mozková příhoda.
Postižení věnčitých tepen srdce – hrozí angina pectoris a infarkt.
Postižení tepen končetin – hrozí jejich zúžení a porucha prokrvení.
Zhoršení zraku a slepota
Zhoršení práce ledvin, nutnost dialýzy
Porucha citlivosti, bolest nohou
Dá se cukrovce II. typu předcházet?
U cukrovky II. typu hrají roli dědičné předpoklady ve spojení z nezdravým stylem života. Propuknutí nemoci podporuje především tloustnutí: 60-90% diabetiků má nadváhu či přímo obezitu. Obvyklý obrázek doplňuje dále nedostatek pohybu a duševní stres.
Také stres totiž vede ke zvýšenému ukládání tuku na břiše, což je rizikový faktor pro propuknutí cukrovky. Při rodovém sklonu k cukrovce II. typu by se tedy prevence měla zaměřit na celkově zdravější životosprávu a udržování normální váhy.
MUDr. Marta Klementová, vedoucí diabetologického centra DIAvize, k tomu uvádí: „Ke snížení hladiny cukru v krvi stačí denně minimálně 30 minut pohybové aktivity, což snižuje riziko diabetu o 30 %.
Nemusí se jednat přímo o sport, ale třeba jen o svižnou chůzi nebo lehkou práci na zahradě.“
Varovné signály diabetu II. stupně
Nejúčinnější je změna životosprávy ještě před tím, než cukrovka naplno propukne. Pochody, které jí v těle předcházejí, jsou totiž plíživé, proto se ztráta citlivosti na inzulín hlásí rozmanitými varovnými signály.
Jsou to
– narůstající váha
– časté močení
– kvasinkové infekce
– potíže s chůzí (mravenčení nebo brnění v dolních končetinách)
– zhoršení koordinace pohybů a udržování rovnováhy
– problémy s očima
– zhoršování sluchu
– tmavé zabarvení na zadní straně krku (tzv. akantóza)
– potřeba spánku přes den.
Jak tedy předcházet vzniku diabetu II. typu?
Pravidla jsou velmi jednoduchá, i když ne vždy oblíbená. Stručně řečeno musíme tělu dopřát přiměřenou stravu, pravidelnou pohybovou aktivitu a kontrolovat si váhu.
Jídelníček by měl být také rozumně rozvržený během dne, abychom se vyhnuli hladovění a nárazovému pojídání větších porcí.
Konkrétně to znamená
– omezit tučná jídla
– omezit solení
– omezit alkohol (muži jen 2cl tvrdého alkoholu denně, ženy jen l dcl)
– omezit fast food
– jíst více ovoce, zeleniny a luštěnin
– obohatit jídelníček o mořské ryby
– používat pouze rostlinné oleje.
A kromě toho
– zanechte kouření (klesne tím i riziko aterosklerózy)
– choďte na preventivní prohlídky s krevními testy pro kontrolu glukózy a cholesterolu.
Už mám cukrovku II. typu: Co tedy jíst?
Diabetikům typu II, zejména pokud trpí nadváhou či obezitou, se doporučuje jíst pravidelně a častěji malé porce vhodného jídla. Poslední jídlo se má podávat nejpozději dvě, ale raději tři hodiny před ulehnutím.
Dále je třeba klást důraz na dostatečné množství bílkovin. Je také třeba omezit tuky, především živočišné. Vhodná je zelenina a luštěniny jako zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů, ovoce po domluvě s lékařem či diabetologickou sestrou.
Čemu se vyhnout
Sladké a obilné potraviny
– Nevhodné jsou tučné pekárenské výrobky, loupáky, briožky, koblihy, kynuté koláče.
– Omezit je třeba také konzumaci bílého pečiva a dávat přednost tmavému chlebu.
– Přílohy s vyšší dávkou sacharidů (rýže, těstoviny, knedlíky, brambory) je nutné vážit dle doporučení v diabetologické poradně.
– Pozor na sladké cereálie a veškeré cukrářské výrobky, dorty, sušenky, čokokoládu, bonbony, zmrzliny.
– Nedoporučuje se sladit rostlinnými sirupy (javorovým, agávovým apod.) ani fruktózou čili ovocným cukrem.
– Nevhodné je ovoce přezrálé, kompotované, sušené a kandované.
Tučná jídla
– Volné tuky by se měly používat velmi sporadicky, tedy sádlo a máslo i tuky pro vaření.
– Nevhodná jsou tukem prorostlá masa, ať už hovězí, vepřové, husa, kachna, vnitřnosti nebo tučné salámy.
– Je třeba se vyhnout smaženým pokrmům, tučným rybám, jikrám, tučným uzeninám a lahůdkářským výrobkům, jako jsou salámy, máslovky, slanina, jitrnice, jelita, škvarky, tlačenka apod.
– Nevhodná je také smažená zelenina, například obalovaný květák nebo bramborák.
Mléčné výrobky
– Mléko ( plnotučné ) a tučné sýry nad 40 % v sušině (např. ementál, šunkový s ořechy, smetanový sýr, smetanové jogurty, smetana, kondenzované mléko, šlehačka, majolka apod.)
Nápoje
– Naprosto nevhodný je tvrdý alkohol, ale i víno, pivo a sladké nápoje.
6 porcí během dne
Nazývá se to regulované stravování. Denní stravování má být rozděleno nejméně do 6 porcí, aby se zajistil postupný příjem sacharidů, což se týká hlavně příloh. Rozložení denní stravy do více dávek vede k nižšímu výkyvu hladiny cukru v krvi.
Opatrně by se mělo nakládat s přílohami, což se týká pečiva, knedlíků, brambor, rýže i těstovin. Ty je nezbytné pro každou porci vážit a dodržovat limit určený jídelníčkem, který doporučil lékař.
Glykemii si kontrolujte pravidelně
Použijte testovací proužky a vložte je do glukometru asi 1 -2 hodiny před jídlem. V případě pokročilejší cukrovky použijte testovací proužky na moč.
Co pomáhá kromě pohybu snižovat cukr?
Vyrovnanou hladinu cukru pomáhají částečně snižovat bílkoviny, např. vejce nebo libové maso, Ani s nimi se to ovšem nesmí přehánět, neboť ve větším množství zatěžují ledviny, kromě toho v určité míře obsahují vždy také tuk.
Výhodné je zařazovat na jídelníček také zeleninové pokrmy, samozřejmě nikoli smažené, ale například zapečenou nebo dušenou zeleninu.
Pohyb denně
Pokud najdou diabetikové v dnešním uspěchaném čase chvilku na pohyb, mohou velmi výrazně přispět svému zdraví a snižovat dosti podstatně hladinu cukru v krvi.
Doporučuje se
– Nordic walking čili chůze s pomocí opěrných holí.
– Plavání l hodinu i více podle osobní kondice. Výjimkou jsou lidé, kteří již mají problém diabetické nohy. V tomto případě se plavání nedoporučuje kvůli možné nákaze.
– V domácích podmínkách lze cvičit např. protahování (strečink), avšak spíše ve večerních hodinách, nebo cvičit s činkami (účinek bude přibližně stejný, u činek je možná efektivita větší).
Text: Alena Dlabačová , Foto: Shutterstock