Domů     Nejúpornější škůdci pokojovek
Nejúpornější škůdci pokojovek
16.3.2022

Ať už se snažíte jakkoliv, v zimě prostě rostliny nemají ideální podmínky k růstu, a tak snadno podlehnou různým škůdcům.

Je to jednoduché. Rostliny mají málo světla, většinou vyžadují při přezimování snížení teploty, což také někdy nemůžeme dodržet, ve většině bytů je i suchý vzduch a jejich oslabení přímo přitahuje různé breberky.

Abychom proti nim mohli úspěšně zasáhnout, musíme květiny pravidelně kontrolovat a také škůdce poznat. Protože když už je některá z rostlin zasažená moc a dlouhou dobu, bývá boj nesnadný nebo marný.

Svilušky – Svědčí jim teplý suchý vzduch, takže se právě v tomto období objevují. Bohužel tyto drobné roztoče uvidíme jen stěží. Poznáme je tak, že napadené rostliny mají na sobě pavučinky a listy žloutnou mezi žilnatinou.
Svilušky – Svědčí jim teplý suchý vzduch, takže se právě v tomto období objevují. Bohužel tyto drobné roztoče uvidíme jen stěží. Poznáme je tak, že napadené rostliny mají na sobě pavučinky a listy žloutnou mezi žilnatinou.

Jako prevence pomáhá rosení rostlin.

Postřik z heřmánku – Šest lžic heřmánkového květu zalijete horkou vodou a necháte louhovat. Přecezený odvar potom zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostlinu každé 3 až 4 dny. Musíte to ale vydržet 3–4 týdny.

Mšice – ty si nemusíme zvlášť představovat. Snad jen řekneme, že napadají hlavně mladé, ještě nevyvinuté listy, a další křehké části rostlin, které vysávají. Napadené části jsou zdeformované a pokryté lepkavou látkou – medovicí.

Proti mšicím existuje spoustu babských rad, jež můžete vyzkoušet. Třeba:

Tekuté mýdlo – stačí ve 2,5 litrech vody rozpustit 1–2 polévkové lžíce saponátu, roztok nalít do postřikovače a aplikovat na rostliny.

Olej – v litru vody rozpustíte jeden decilitr řepkového oleje a rostliny tímto roztokem postříkáte. Účinný je i koncentrovaný postřik z levandulového oleje. Ten navíc krásně voní.

Tabák – nemusíte být kuřáci. Stačí zakoupit ten nejlevnější tabák, hrstičku svařit ve vodě a nechat pár hodin vylouhovat. Přeceďte a vzniklý postřik pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů.

Puklice – jsou 3–4 mm velké a opravdu připomínají malé pokličky. Najdeme je přisáté na různých částech těla rostlin, často i pod zemí na kořenech. Dospělé většinou zůstávají po celý život přisáté na jednom místě a usilovně kladou vajíčka.

Jenže jejich potomci se rozlézají a hledají si nové bydlení. A v tom je problém. Mohou nejen zničit jednu rostlinu, ale dokáží se přenést i na další. Léčka není vůbec jednoduchá.

Izolujte postiženou rostlinu od zdravých. A zvažte, jestli nebude lepší ji vyhodit.

Nejprve mechanicky pomocí nehtu nebo nože odstraňte všechny puchýřky. Postupujte opatrně, abyste už tak oslabenou rostlinu dále nepoškozovali. Další fází je pak likvidace všech vajíček a zárodků.

Použijte mýdlovou vodu nebo lihový roztok – ideálně v poměru 1:1 – které nanášejte na napadenou rostlinu pomocí vatičky nebo štětce. Použít můžete i některý ze speciálních přípravků.

Červci – poznáte je tak, že se chrání obalem v podobě jakési bílé vatičky usazené většinou v úžlabí listů, stonků, na kořenech a v substrátu.

Uvnitř tohoto obalu se skrývá několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich vysávající rostlinné šťávy a také produkující medovici.

Červci na rozdíl od puklic nezůstávají trvale přisáti na jednom místě, ale často se volně pohybují po celé rostlině a čile vyhledávají i další rostlinné oběti. Zákeřní jsou hlavně tím, že se usazují i na kořenech rostlin a zamoří tak postupně celý substrát. Takže jak na ně?

Mechanicky můžete část odstranit, a poté použít smáčelo (voda s jarem). Výsledek je ovšem nejistý.

Jsou-li v substrátu, žádný postřik na ně nepůsobí. Je třeba koupit speciální přípravky, které se vpravují do země, rostlina je nasaje a hmyz se zneškodní nasátím šťávy z rostlin.

Pokud je najdete na orchidejích, zkuste štěteček a kapku lihu.

Molice – asi 1,5 mm velký, jasně bílý, okřídlený hmyz se živí sáním rostlinných šťáv. I tito škůdci produkují lepkavou medovici. Najdeme je převážně na spodcích listů v různých vývojových stádiích od vajíček a bezkřídlých larev až po okřídlené dospělé jedince.

Ti se při větším vyrušení – například při přenášení či postřiku rostlin – okamžitě rozlétávají do okolí. Co pomůže?

Kopřivový odvar – teď sice ještě kopřivy nejsou, ale stejně stojí za to uložit v paměti. Louhujte 12–24 hodiny v 5 litrech asi 1/2 kg čerstvě natrhaných kopřiv. Neřeďte, nalijte do rozprašovače a aplikujte na napadené rostliny.

Tabákovo-česnekový výluh – použije se 200 g tabáku a 200 g česneku, povařte v 1l vody. Nechte 1 den odstát, potom nařeďte 1:10, nalijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.

Olivový výluh– smíchejte 2 díly tekutého mýdla s 1 dílem olivového oleje. Potom použijte 100 ml tohoto roztoku na 1 l vody.

Pár rad na závěr

Nejlepší ochrana před škůdci je samozřejmě prevence. Pokud kupujete nové rostliny, dobře si je prohlédněte.

Rostliny nepřelévejte – v zimě potřebují mnohem méně vody než v létě

Udržujte vysokou vzdušnou vlhkost, vhodné je rosení a odpařovací misky.

Nevystavujte rostliny náhlým změnám teplot při větrání, chraňte je před průvanem.

Máte-li podezření na výskyt nevítaných návštěvníků, zkuste nejlevnější a ekologickou variantu – žluté lepové desky. Ty vám pomohou v boji se smutnicemi, molicemi i mšicemi. Problém sice nevyřeší, jen výskyt omezí, ale dobře poslouží k identifikaci.

Foto: PX FUEL, SHUTTERSTOCK, GETTY IMAGES

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.