Vyhýbat se potravinám obsahující lepek se stalo obrovskou módou, která s sebou strhla celou lavinu zájmu a rozšířila potravinářskou výrobu.
Vědci na univerzitě v dánském hlavním městě Kodani se proto rozhodli prozkoumat, zda má taková strava skutečně příznivý dopad na zdraví lidí, kteří netrpí celiakií.
Pro studii vytvořili dvě skupiny účastníků, z nich jedna dostávala dietu s velmi omezeným příjmem lepku 2 g denně, druhá naopak bohatou s 18 g lepku. Kaloricky se jídelníčky prakticky nelišily. Jaký byl výsledek?
Překvapivý, protože se neprojevily velké rozdíly v efektu obou diet. Ve prospěch bezlepkové mluvilo jen určité zlepšení „trávicího komfortu“, jak vědci uvedli, což jinými slovy znamenalo především úbytek nadýmání a nepříjemným pocitů při trávení.
Jenže podle vedoucího studie profesora Olufa Pedersena půjde spíš o efekt zvýšené dávky vlákniny v bezlepkovém jídelníčku. Tato skupina totiž dostávala mnohem větší porce zeleniny, luštěnin a méně obvyklých obilovin, vedle ovsa hlavně quinou.
Vláknina podle vědců pozitivně zlepšila složení střevní mikroflory u účastníků studie, což vedlo nejen ke zlepšení trávení, ale i imunity a tedy snížení zánětlivosti.
Podle profesora Pedersena je tedy možné, že hlavní příčinou trávicích potíží u současné stravy nemusí být lepek, ale průmyslově připravované potraviny, které jsou extrémně chudé na vlákninu.