Mnohé z nás je používají denně. Fén, kulmu, žehličku na vlasy. Pokud uvažujete o šikovnějším modelu, máme pro vás pár tip pro výběr.
Fén
Nepodceňte…
… výkon
Vlasy si nejčastěji fénujeme ráno a ve spěchu. Pokud chcete, aby vlasy byly suché co nejrychleji, pak se zaměřte na údaj o výkonu. Profesionální fény v salonech mají mezi 1800 až 2400 Watty. Větší výkon ale znamená také vyšší teplotu.
Abyste vlasy zbytečně nezahřívali, vybírejte model s možností nastavení různých stupňů teploty.
… délku kabelu
Čím delší kabel, tím pohodlnější bude práce s fénem. Vyplatí se vám, aby měřil aspoň 2 m. Velmi šikovné jsou také kabely usazené do plně otočného kloubu, budou mít rovněž delší životnost.
Vše uvedené samozřejmě platí i pro kulmu a žehličku na vlasy.
… robustnost
Fén by měl už na první pohled mít robustní silný kryt a celkově stabilní konstrukcí. Příliš lehké modely se nemusí v praxi osvědčit. Hodí se spíš jen na cesty, v tom případě by měly mít také skládací rukojeť.
… odnímatelnou zadní mřížku
Pokud výrobce uvádí tuto vlastnost přístroje, pak ji nepřehlédněte, díky ní můžete fén průběžně čistit zevnitř a prodloužit tak jeho životnost.
… ionizaci
Ionizace není nic jiného než proud kladných nábojů, který fén při chodu uvolňuje. Pro vlasy je to služba jednoznačně výhodná: Působí tím proti tvorbě statické elektřiny, takže vlasy nebudou poletovat a lepit se na hřeben.
Půjdou také snáze učesat, protože ionizace uhlazuje povrchové šupinky a vlasy jsou pak lesklejší a poddajnější. Pro maximální efekt, zejména u vlasů silných nebo se sklonem ke krepatění, je třeba fénovat výhradně po směru růstu vlasů a kartáčem je natahovat.
Ionizace má ale i další pozitivní vlivy na vlasy. Zkracuje dobu fénování, protože rozbíjí velké kapky vody na menší a ty se snáze vypaří.
Tip pro barvené vlasy: Ionizace pomáhá chránit pigmenty v barvených vlasech. Je to díky už zmiňované schopnosti uhlazovat povrchové šupinky. Pigmenty tak ve vlasu lépe drží, což budete pozorovat jako dobrou výdrž barvy.
Důležité ovšem je nefénovat proti směru růstu vlasů, tím by tento efekt vzal za své, šupinky by se více otevřely a barva by bledla.
Pozor: Pro majitelky jemných tenkých vlasů ionizace příliš výhodná není. Vlasy by mohly být příliš slehlé a ztratily by ještě více na objemu.
Nepodceňte…
… účel
Žehlička vlasy uhlazuje, takže pořizovat si ji pro jemné řídké vlasy nemá valný smysl. Účes sice uhladí a dodá vlasům lesk, současně ale budou splihlé. Žehlička je pomůcka především pro ženy s nepoddajnými typy vlasů, a to výborná.
Zkrotí nejen kudrny, ale i polétavé a kroutící se pramínky u celkově spíše hladkých vlasů, dodá lesk a vytvaruje účes, což jde jinak stěží.
… zahřívání a chladnutí
S dobou zahřívání nebývá problém, spíš s chladnutím. Může to trvat desítky minut, než bude přístroj možné po použití uklidit. Proto se také podívejte, je-li součástí balení bezpečnostní odkládací plocha pro horkou žehličku. Jinak ji budete muset nahradit něčím podobným z domácích zdrojů.
… tvar žehlicí plochy
Čím širší, tím lepší, a to proto, že se širší žehličkou uhladíte vlasy rychleji.
… povrchovou úpravu
Běžně se používá keramický povrch, je dokonale rovný a současně rovnoměrně rozvádí teplo, čímž chrání vlasy před přehříváním. Ionizující turmalínový povrch se zase doporučuje pro vlasy jemné a choulostivé. Totéž platí i pro kulmy.
… šetrnost
Pro šetrné žehlení je nezbytná možnost volby teploty. Pokud si žehličku pořídíte pro úpravu jemných vlasů, tak je nezbytný nízký stupeň zahřívání do 180 °C, raději ale méně.
Pro nepoddajné silné vlasy zase potřebujete 210 °C, což je maximum, vyšší teplota by už vlasy ničila. Výrobci přitom nabízejí širší rozpětí v obou směrech. Vyšší nepotřebujete, nižší se může hodit:
pro vlasy chemicky barvené nebo po trvalé navolte 160 °C – 170 °C. U prodlužovaných vlasů by teplota žehličky neměla přesahovat 140 °C, jinak hrozí, že se zatavení přidaných pramínků začne uvolňovat.
… ionizaci
Stejně jako u fénu zlepšuje proud kladně nabitých částic vzhled i stav vlasů. Uhlazuje jejich povrch, takže jsou krásně hladké a „neelektrizují“.
Víte, jak kulmovat žehličkou?
Úplně jinak než kulmou. U té totiž vlasy přebírají při zahřátí tvar, kolem nějž jsou omotané. To u žehličky nejde. Ondulování žehličkou proto funguje tak, že vlasy žehličkou prudce natáhnete a pustíte.
Zvlní se tím podobně, jako když pomocí nůžek natahujete stužku při balení dárku. Konkrétně: Proud vlasů nejprve žehličkou uhlaďte, pak znovu zachyťte a žehličku vodorovně přetočte směrem nahoru (čili spodní díl bude nahoře).
Splývající pramen současně obtočte 1x kolem žehličky. Natáhněte, aby vznikl dostatečný odpor vůči žehličce. Pak rychle projedeme. Výsledek vypadá velmi přirozeně, vlny jsou volné a hladké.
Kulma
Nepodceňte…
… účel
Nekupujte si kulmu pro uhlazování nepoddajných vlasů, žehličky to zvládnout lépe, rychleji a šetrněji. Kulma je mnohem vhodnější pro pro úpravu jemných vlasů, dodá jim tvar a tím i objem. A samozřejmě jejím prvotním účelem je nahradit natáčky a účes zvlnit.
… tvar
Asi bez potíží odhadnete, že kulma s menším průměrem bude tvořit úzké husté vlny a výrobek s širším průměrem naopak vlny volnější. Ale to není vše, jak se tvar kulmovacího tělesa může na účesu projevit:
– Velmi výhodné jsou kulmy kónické, díky nimž získáte velmi přirozeně vypadající vlny. Průměr vln je u rukojeti, kde je kulma nejširší, je totiž zřetelně větší než u úzké špičky.
– Pokud chcete lokny, pak si pořiďte spirálovou kulmu. Kolem topného tělíska je ovinutá spirálovitou drážkou, která pak vlasy vede do pravidelných loken. Spirály se prodávají také jako nástavce na běžné kulmy.
– Specialitou jsou nástavce pro krepování vlasů, mohou mít dvojitý nebo trojitý průřez a vytvářejí extravagantní a nepravidelně zvlněné účesy.
… ochrannou rukavici
Ve výbavě ji mají především kónické kulmy. Ty totiž nemají klapku, která by kolem topného tělíska vlasy držela. Ovíjejí se proto a za konečky drží druhou rukou.
… studenou špičku
Tuto vymoženost oceníte jak u kulmy, tak i žehličky.
Co jsou stylery?
Pod tímto názvem najdete výrobky vybavené vícerými nástavci, které umožňují umožňují účes upravovat do užších i širších vln, krepovat i žehlit. Někdy se prodávají také jako žehlička a kulma 2v1.
Vlasy je třeba chránit
Při přímém styku, ale i při foukání horko vlasy přes všechny moderní vymoženosti vysušuje a poškozuje. Proto se doporučuje především neupravovat vlasy tímto způsobem příliš často a už vůbec ne denně.
Riziko poškození, které se pak projeví lámáním vlasů a dlouhodobě řídnutím kštice, snižuje ochranná kosmetika určená právě na ochranu vlasů před působením tepla.
Jsou to rozmanité přípravky, od kosmetických olejů po ochranný styling, společné mají to, že dodávají vlhkost a posilují celistvost vlasu.
Foto: Shutterstock