Domů     Citrusům se daří i v bytě
Citrusům se daří i v bytě
28.2.2022

Pěstování citrusů se stává stále více oblíbeným koníčkem. Nejenže jsou to na pohled krásné rostliny, ale přinášejí i drobné zdravé plody. Klima se otepluje a nelze vyloučit, že citrusům, pocházejícím původně ze subtropických krajů, se začne více dařit i u nás.

Můžete je pěstovat v paneláku i na balkoně, v zimní zahrádce u rodinného domu nebo jen tak na okně orientovaném na západ nebo na jih. Stačí jim dopřát dostatek světla a vody. Vyhovuje jim stabilní teplota a pravidelná zálivka.

Ale jako u všech pokojových rostlin platí nepřelévat, pak mohou kořeny uhnívat a rostlina uhyne. Dbejte rovněž na pravidelné přihnojování tekutým hnojivem nebo klasicky s využitím kompostu.

Tip: Můžete je pěstovat nejen pro okrasu, ale i pro zdraví.

Mandarinku, pomeranče nebo citronovníky a další druhy lze v domácnosti různorodě využít, ať již jako přílohu či spíše jako ozdobu nejrůznějších jídel, stejně tak jako exotický citrus Buddhovu ruku.

Buddhova ruka je u nás známá spíše pod názvem cedrát. Ten vznikl křížením s pomerančovníkem a má krásný tvar plodů, ale ty jsou jen dekorativní, nejsou určené ke konzumaci.

Svědčí mu půda složená z jednoho dílu písku, ze 2 dílů zahradnického substrátu a z jednoho dílu těžké jílovité zeminy. V květináči opět nesmí vespodu chybět drenáž. Vhodný je třeba keramzit.

Mladé jednoleté rostlině stačí květináč o průměru přibližně 12 cm, dvouleté musejí mít už nádobu větší, nejméně 16 cm. Tříletý výpěstek pak potřebuje již 22 cm a čtyřletým a víceletým pořiďte květináč s více než 30cm průměrem. Pozor, Buddhova ruka nesnáší průvan, uhynula by.

Pěstování citrusů doma stojí za to

Stále zelené listy jsou potěchou pro oči a v době květu nádherně voní. Samozřejmě nemůžete v domácích podmínkách očekávat velkou úrodu, ale menších plodů při doporučené péči určitě docílíte. Pro pěstování doma se však hodí jen některé kultivary:

Krásnými keříky jsou např. pomeranč z Tahiti (Otaheite orange), který je zkřížen s citronem a s mandarinkou, dále pomerančovníky C. sinensis Osbeck, Coti-diana, Jaffa, Hamlin nebo Moro.

Velmi dekorativní je kubánský pomerančovník s panašovanými listy i plody.

Z citroníků se hodí pro pěstování doma Penderosa, Lunario a Meyer, nejméně náročná na světlo je odrůda Pavlovský.

Kumkvát Fortunella nese menší plody (1,5 až 3 cm) podobné mandarinkám, avšak nakyslé. Opakem je hybrid Ponderosa s obrovskými plody.

Z grapefruitů se doporučuje do bytu Citrus Paradisi Macf, růžový Thompson nebo červený Redblush.

Z mandarinek lze zkusit odrůdy Ponkan nebo zakrslou Soči.

Vlastní výpěstky

Citrusy se také dají také vypěstovat ze semínek, ale zkušenosti pěstitelů říkají, že u takto vypěstovaných rostlin nedocílíte, aby kvetly a plodily, protože tyto keříky jsou již jen repliky mateřské rostliny.

Úspěšnější cestou množení je řízkování nebo roubování, při roubování je však třeba vybrat vhodnou podnož.

Vhodné podmínky

Citrusům se daří při stálé teplotě okolo 20 °C přes den, nanejvýš 25 °C, před tropickými teplotami v létě je třeba ji chránit, rostliny pak omezují růst.

Přizpůsobí se i trochu nižší intenzitě světla, než je tomu v subtropických oblastech. Přesto vyžadují sluneční svit okolo 5 – 6 hodin denně, podle toho volte jejich umístění.

Ke hnojení se doporučuje průmyslové hnojivo určené pro citrusy, a to z důležitého důvodu. Jsou to totiž rostliny vyžadující slabě kyselou půdu obsahující železo. To by jim při běžné zemině a hnojivu chybělo a následkem by bylo nežádoucí žloutnutí listů. Naopak výhodné je přidat do květináče rašelinu.

Musejí mít pochopitelně také dosti vlhkosti. Vhodná je zálivka dešťovou nebo odstátou vodou v pravidelných intervalech.

Rostou a sílí od dubna do září. Hnojení podporuje nasazování květů a růst plodů po opylení.

Při opylování můžete pomoci: Setřete pyl bavlněným chomáčkem anebo ho přenášejte z květu na květ pomocí štětečku.

Citrusy v paneláku? Proč ne?

Panelové domy mají obvykle balkony zasklené z důvodu bezpečnosti, a tak je pro tento typ rostlin vytvořeno vhodné prostředí typu skleníku, tedy zajištěná teplota a světlo a vláha.

V zimě je vhodnější je umístit do bytu za okno, kde svítí slunce, pokud se tam vzrostlý výpěstek vejde.

Přezimování je nezbytné

Některé snesou zimování i při vyšších teplotách interiéru, ale svůj růst během zimy pochopitelně zpomalí. Mají-li dostatek světla, pak přežijí bez výraznějšího snížení teploty a zimního odpočinku, avšak obecně platí, že zimní vegetační klid rostlinu posílí.

Nezbytný je, pokud chcete, aby rostlina kvetla a plodila. Ideální je najít jim stanoviště, kde bude mezi 5 až 15 °C a současně hodně světla. V činžovních domech se k tomu dobře hodí schodiště s přirozeným osvětlením.

Při přezimování zaléváme jen jednou týdně a omezíme i hnojení. Pokud rostlina ztrácí listy, obvykle je na jaře opět nahradí novými.

Aby plodily

Zimní chlad citrusy potřebují až do doby, kdy začnou nasazovat plody. Na zimním stanovišti je tedy musíme nechat rozkvést, opylovat je a počkat, až se objeví tvořící se plody. Teprve poté zahradníci doporučují stromek přenést na jiné stanoviště.

Při předčasné změně teploty za pokojovou plůdky opadají a nové se velmi pravděpodobně už nebudou tvořit. Už plodící stromek, který má dobré světelné podmínky a správné hnojení, pak kvete a plodí opakovaně během sezony.

Trpělivosti je třeba i při čekání na zralé plody. Trvá to týdny i měsíce. Na správně pěstovaném stromku tedy můžete mít současně květy i plody v různém stadiu růstu a zralosti. Stromek může takto plodit 15 i 20 let.

Pozor na napadení škůdci

Jako jiné květiny trpí i citrusy škůdci, nejčastěji jim škodí svilušky, které se můžeme pokusit opatrně odstranit mýdlovou vodou nebo setřít z listů jemným olejem. Napadení sviluškami podporuje suchý vzduch, proto je vhodné rostlinu pravidelně rosit.

Jiným typickým škůdcem vyhledávajícím citrusové stromky jsou puklice, mšice a vlnatky. Opět pomáhá rosení a sprchování, puklice můžete opatrně setřít kouskem vaty namočeným v lihu.

Nejen krásné, ale i zdravé

I když jsou naše stránky věnovány pěstování citrusů doma, určitě stojí za zmínku jejich zdravotní přínos:

Obsahují flavonoidy, které jsou významnými antioxidanty, působí protizánětlivě i jako

prevence vzniku řady typů rakoviny.

Snižují krevní tlak.

Ochraňují vaše nervové buňky proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Snižují významně škodlivý cholesterol.

Působí proti tvorbě ledvinových kamenů.

Foto: PX FUEL

Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko