Domů     7 bylin pro zdravou kůži
7 bylin pro zdravou kůži
23.2.2022

Koupele a zábaly s léčivými rostlinami mohou zmírnit mnohé kožní potíže, akutní i chronické. A co je důležité, sami lehce poznáte, jestli ošetření prospívá nebo naopak spíš škodí.

Čím vlastně byliny léčí? Obsahují rozmanité látky účinkující právě na kůži. Některé mírní záněty a omezují množení bakterií a mikroskopických plísní, jiné podporují prokrvení a tím i hojení, další zklidňují podráždění.

Určité léčivky jsou prospěšnější ve formě olejů, kdy ulevují při ekzémech nebo lupénce.

Třezalka

Její blahodárné účinky na kůži jsou tak široké, že by olej z třezalkových květů měl být v každé domácí lékárničce. Třezalka je známá hlavně tím, že urychluje hojení kůže spálené na sluníčku, ale to není vše, co dokáže.

Proti tvorbě jizev: Třezalkový olej je vynikajícím prostředkem pro masáž hojících se jizev. Pomáhá předcházet jejich nadměrnému růstu.

Popáleniny: Jde samozřejmě o lehčí popáleniny se zarudnutím. Třezalka okamžitě tiší bolest a značně urychluje obnovu poškozené kůže. Minimalizuje tvorbu jizev při hojení.

Kožní záněty: Třezalka má antibakteriální účinky a brání rozvoji infekce. Hodí se proto na drobné oděrky a zarudlá místa na kůži. Urychluje hojení odřenin a také opruzenin, dá se použít i u malých dětí při opruzeninách z plen.

Poštípání hmyzem: Třezalka ztlumí podráždění a svědění a zrychlí hojení.

Opar a pásový opar: Třezalkový olej můžete zkusit jako podpůrnou léčbu, účinné látky tlumí bolestivost, potírají zánět a podporují hojení.

Vyrážky a akné: Ošetření třezalkovým olejem přináší obvykle výrazné zlepšení, vyrážky se lépe hojí a jsou méně nápadné.

Pozor: Třezalka obsahuje velmi účinné látky a některé z nich způsobují přecitlivělost kůže na světlo. Ošetřené partie proto nikdy nevystavujte přímému slunečnímu světlu.

Proč olej?

Protože v této formě se nejlépe uplatní léčivé látky, které třezalka obsahuje. A to nejen pro použití na kůži, ale také vnitřně, neboť třezalka má výrazné účinky i při dalších potížích, zvláště psychických.

Především zklidňuje psychické podráždění, mírní stres, pomáhá proti úzkostem a depresivním náladám, zlepšuje spánek. Kromě toho prospívá při trávicích potížích a infekcích a zmírňuje projevy klimakteria. V obkladech pak ulevuje i při bolestech kloubů a svalů.

Třezalkové oleje jsou k dostání ve dvou variantách. Jednak je to destilovaný olej, který je čirý, obsahuje ovšem o něco méně léčivých látek. Druhá forma se vyrábí macerováním, to znamená, že se třezalka máčí v oleji a do něj se pak účinné látky vylouhují.

S nimi i barvivo, takže tento olej je intenzivně červený. A vyrobit si ho můžete snadno i podomácku.

Domácí třezalkový olej

Příprava je snadná. Čerstvě natrhané květy nasypte do sklenice (měly by pokrýt asi 2/3 jejího obsahu). Pak zalijte olejem. Pro vnitřní použití je nejvhodnější panenský olivový, pro ošetření spálenin spíše lněný, obecně na kůži pak mandlový.

Sklenici nechte stát v teple asi 4 až 6 týdnů, pak olej sceďte a uložte v temnu a chladu.

Šalvěj

Má výrazné dezinfekční účinky. Možná už vám šalvěj pro výplachy úst po zákroku doporučil váš zubař. Stejně tak výluh pomáhá při kožních infekcích. Účinné látky v šalvěji působí ničivě na bakterie, viry i plísně. Pomáhá také proti výraznému pocení a zápachu, který tím vzniká.

Koupel proti pocení nohou

Přelijte 60 g sušené šalvěje 1 litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak sceďte a smíchejte s vlažnou vodou na příjemnou teplotu pro koupel nohou. V koupeli vydržte 15 minut.

Šalvěj by měla zmenšit bakteriální osídlení chodidel, které je příčinou pachu při pocení. Pro vlastní omezení tvorby potu se pak doručuje pít šalvěj vnitřně.

Obklad na pásový opar

Rozmixujte 2 hrsti čerstvé šalvěje a vzniklou hmotu pak rozetřete na hadřík a přiložte na postiženou partii. Nechte působit 10 až 20 minut. Obklad lze vždy po třech dnech opakovat.

Napařování pro problematickou pleť

Zalijte hrst sušené šalvěje vroucí vodou a použijte k napařování obličeje. Účinné látky sníží zánětlivost a maštění kůže.

Měsíček

Je to hojivá bylina, takže se bude hodit při ošetření drobných odřenin a poškození kůže. Urychluje totiž obnovu tkáně, má určité antiseptické účinky a brání rozvoji zánětu v kůži.

Hojivě působí také na kůži spálenou sluncem, na opruzeniny, modřiny a zhmožděniny, u kterých zmenšuje otok.

Hojivý obklad

Přelijte 3 lžíce sušených květů měsíčku 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po 10 minutách sceďte, nechte zchladnout na příjemnou teplotu a použijte na obklad.

Úleva při poštípání

Rozdrcené čerstvé květy přiložte na štípance od hmyzu. Zmenší otok a svědění. Podobně působí i při čerstvém pohmoždění, rovněž zmenší otok a podpoří hojení.

Vyrobte si: Olej na drobné rány

Do uzavíratelné sklenice dejte čerstvě natrhané květy a zalijte je kvalitním olejem. Uzavřete a denně sklenicí protřepávejte. Po 2 týdnech přeceďte a olej uložte v suchu a temnu. Jeho trvanlivost je asi půl roku.

Obdobně si lze vyrobit i mast: Na tu potřebujete domácí vepřové sádlo. Rozpusťte ho ve skleněném nebo smaltovaném hrnci a nasypte do něj tolik čerstvých květů, kolik pojme. Nechte ztuhnout a uložte na 3 dny do lednice. Poté opět rozpusťte a sceďte.

Mydlice lékařská

Používá se hlavně proti kašli, ale stejné účinné látky pomohou i proti zánětům na kůži.

Pomáhá při bakteriálních, plísňových i kvasinkových infekcích kůže, takže s ní můžete mírnit zánětlivé stavy kůže, ale i zakročit proti lupům, pokud jsou příčinou přemnožené kvasinky.

Pozor: Nepoužívejte na otevřené rány.

Při pásovém oparu

Krátce povařte 2 lžíce mydlice v 250 ml vody, nechte vychladnout a použijte na obklady na postiženou partii.

Proti lupům

V 250 ml vody 2 minuty povařte 2 lžíce drceného kořene mydlice a nechte vychladnout. Pak sceďte a po umytí vmasírujte do pokožky hlavy.

Lopuch

Je výbornou pomocí při péči o mastné vlasy se sklonem k lupům nebo vypadávání. Léčí ale také ekzémy, vyrážky a abscesy. Používá se kořen, který si snadno můžete vykopat v jakoukoli roční dobu, nakrájet na kousky a usušit.

Domácí hojivá mast

Rozpusťte 150 g domácího sádla a vmíchejte do něj 2 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu. Zahřívejte lehce pod bodem varu asi 3 minuty. Poté nechte vychladnout a uložte do lednice.

Po 3 dnech opět rozpusťte, sceďte, přimíchejte do masti 1 lžičku lihu z lékárny a pak slijte do uzavíratelné nádoby a uložte v lednici. Mast se hodí na ekzémy a plísňové infekce.

Péče o vlasy

Do skleněné nádoby nasypte 1,5 lžíce drceného sušeného kořene lopuchu, přidejte 500 ml vody a vařte 7 minut. Nechte louhovat a sceďte, až vývar vychladne na příjemnou teplotu. Použijte na opláchnutí pokožky hlavy a dobře vmasírujte.

Poté oviňte ručníkem a nechte působit. Není třeba smývat, lopuchový vývar příjemně voní a má jemně tužící efekt na vlasy.

Heřmánek

Jeho hojivá síla je obecně velmi dobře známá, používá se na kožní problémy už u miminek. Ale pozor: Heřmánek není jednoznačně bylina bezpečná.

I když není jedovatá, účinná látka azulén, která dává mastím typicky modrou barvu, může na citlivé jedince působit vysoce dráždivě. To znamená, že stav potíží ještě zhorší.

Obecně pak heřmánek patří mezi desítku nejběžnějších alergenů u nás, při vnitřním i vnějším použití, proto je třeba opatrnosti.

Kromě tohoto zádrhele je nutné počítat s vysušujícím efektem heřmánku, rozhodně se proto nehodí pro ošetření suchých ekzémů a vyrážek.

V ostatních případech se ale dají s prospěchem využít jeho protizánětlivé schopnosti, heřmánek urychluje hojení a zklidňuje zarudnutí a podráždění kůže.

K oplachování

Přelijte 2 lžíce sušených květů 300 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte a použijte ke koupelím postiženého místa.

Pískavice řecké seno

Prodává se v lékárnách a tradičně se používá při trávicích potížích a nechutenství. Je také součástí některých kořenicích směsí. Pískavice má ale také pozoruhodný efekt při vnějším použití, v obkladech pomáhá hojit kožní záněty a abscesy.

Jak na obklad?

Do skleněné konvice dejte 50 g mleté sušené pískavice a zalijte 250 ml vody. Vařte asi 5 minut, až vznikne hustá kaše. Nechte vychladnout, naneste na hadřík a přiložte na zánětlivé místo na kůži.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale