Domů     Taťjana Medvecká: Dcerám jsem do života moc nemluvila
Taťjana Medvecká: Dcerám jsem do života moc nemluvila
14.2.2022

Mám-li tuhle skvělou herečku charakterizovat třemi slovy, bylo by to: nejistý optimistický nadšenec. Nehraje si na hvězdu, neoplývá suverenitou. Doma má Lva i Thálie, a přesto jezdí „do práce“ tramvají. Raduje se z maličkostí a v televizi ji baví fotbal!

Nerada pouští kohokoli do soukromí svého a své rodiny, zato o divadle vykládá s nadšením a opravdovým zaujetím. Je to její život. „Lidi jsou schopní během života dokázat spoustu věcí, něco velkého vymyslet nebo obeplout svět, a já pořád hraju divadlo.

A pořád mě to baví! Je to i tím, že naplňuju neuskutečněný sen dvou generací. Maminka, i babička by byly bývaly divadlo rády hrály.“

Slovenské kořeny

Oba rodiče Taťjany Medvecké pocházejí ze Slovenska. Otec v Praze za první republiky studoval, pak žil ve Vídni a po válce se do Prahy vrátil a pracoval v advokátní kanceláři. „Maminku, která tu byla poprvé na sokolském sletu v roce 1938, Praha okouzlila.

Když skončila válka, přijela do Prahy na střeše vlaku.“ Seznámili se v roce 1952. „V manželství mých rodičů se spojili dva naprosto odlišné světy – maminka měla za sebou tvrdý život, od patnácti pomáhala živit rodinu.

Naopak tatínek měl v patnácti zakázáno vstoupit do kuchyně, protože se to na mladého pána neslušelo!“ V jednom rozhovoru na toto téma ještě dodala: „Já jsem květem jejich pozdní lásky…“

Sen o taneční kariéře

Jako malá prý pořád tancovala, vzpomíná, že to byla její nejoblíbenější činnost.

V jednom rozhovoru vyprávěla, jak chodila jsem do baletu a v asi pěti letech měla v dejvické sokolovně se souborem první vystoupení. Snila o tom, že bude baletkou, jenže pak dělala zkoušku do přípravky baletu a tam jí řekli, že je moc veliká.

„A navíc měli nemístnou poznámku k velikosti mého pozadí!“ Pro radost sice tancovala dál, ale s taneční budoucností byl konec.

Hrozně jsem to oplakala, byl to můj největší dětskej žal…“ K tanci ve větší míře se málem vrátila v roce 2010, kdy se měla zúčastnit StarDance, ale zradilo ji koleno a z oblíbené taneční soutěže musela odstoupit už ve stadiu tréninků.

O osudu rozhodl dramaťák

Když byla v páté třídě, začala chodit do dramatického souboru při Lidové škole umění ve Voršilské ulici, to je kousek od Národního, a bylo rozhodnuto. Soubor vedla herečka Jiřina Stránská, která hrála u E. F. Buriana a byla matkou herečky Kláry Jernekové.

„Otevřela mi úplně jiný svět.

Určitě jsem nebyla sama, kdo to takhle pociťoval…“ Tímto „dramaťákem“ prošli ve své době také např. Jaromír Hanzlík, Petr Štěpánek, Jana Hartl, Jana Paulová, Kateřina Macháčková, Vladimír Beneš, David Vejražka, Naďa Konvalinková a spousta dalších později výborných a známých herců.

Na „vejšku“ bez matury

Když už Taťjana studovala druhý rok na gymnáziu, řekla jí paní Stránská:

„Pozor, Táničko, abys na tu herečku nebyla moc stará!“ Rodiče na ukončení středoškolského vzdělání maturitou netrvali, a tak se Taťjana přihlásila ke zkouškám na DAMU. Udělala je a byla přijata!

Bez maturity se dostala na vysokou školu, i když jí ještě nebylo ani osmnáct. Z ročníku byla nejmladší. Také prý také zapálená, pečlivá, zodpovědná, všechno brala velmi vážně. „Tánička-studentka, smáli se mi.

Ale byli na mě moc hodní.“ A zatímco ostatní si užívali veselý studentský život, ona se učila, mimojiné i jazyky. „Jsem vysokoškolák s červeným diplomem bez maturity, tak jsem si udělala státnice z angličtiny a z ruštiny, abych měla alespoň nějaký papír! Pocit nedovzdělání je moje celoživotní trauma, mám pocit, že nic nevím…“

Život s Národním

Na DAMU ji učil známý herec Ota Sklenčka. Vzpomíná, že to byl velmi laskavý člověk, který skoro otcovsky staral i o další profesního růst studentů. Právě on na Medveckou upozornil, a tak se dostala do Městských divadel pražských.

Předtím už si ale zahrála i v Divadle na zábradlí. A hned po absolutoriu získala angažmá v Národním divadle! Prý tam přišla s rozklepanýma nohama a teprve postupně jí docházelo, že musí dokázat, že tam není omylem.

Do souboru naší první scény přišla ve stejné době jako např. Jana Boušková, Jiří Štěpnička nebo Petr Svojtka a na chodbách potkávala Danu Medřickou, Josefa Kemra, Radovana Lukavského, Luďka Munzara či Janu Hlaváčovou…

„Velmi mě ovlivnilo to, jakým způsobem se chovali a jací to byli lidé…“ V pražském Národním divadle hraje Taťjana Medvecká dodnes, už 43. sezonu!

Já to prostě musím umět

Bývala pečlivá a zodpovědná ve škole a takovou zůstala. „Nikdy jsem se nenaučila učit se text tak, že by mně někdo text nahazoval.

Já se tak strašně stydím, že to prostě musím umět!“ A tak si opisuje texty svých rolí rukou do sešitů a pak se prochází třeba po Divoké Šárce, kterou má z domova kousíček, a učí se. „Šárka, to je dar, jsem za ni vděčná, je tam krásně.

Znám místa, kde kvetou fialky, kde poprvé vykouknou kopřivy, kde rostou babky a kde pravé hřiby! V Šárce je klid. Vím, na kterém místě jsem se učila Klytaimnéstřin úvodní monolog a kde jsem zpola zavátá recitovala Schillera…“

Na křtu knih Pavly Holanové Klub Amazonek a Hany Militké Pronikavý smích.
Na křtu knih Pavly Holanové Klub Amazonek a Hany Militké Pronikavý smích.

Jsem hypertolerantní maminka“

Říkává, že je hrdou občankou Prahy 6. Žila tam jako malá, bydlí tam se svým mužem, vyrostly tam jejich dcery.

S manželem, dnes scenáristou a pedagogem FAMU Jiřím Dufkem, se seznámila už za studií, vzali se v roce 1979. „V rámci své vzornosti jsem nebyla do vztahů tak úplně hrrr. Jednou jsem se spálila a pak jsem byla dlouho opatrná.

Až jsem potkala Dufka a to dopadlo dobře.“ Když se jí narodily Kateřina a Kristina, scházela v divadle vždy jen pár měsíců. „Musím vzdát hold své mamince své tchyni – byly báječné a strašně mi s holkami pomáhaly.

A také svému úžasně hodnému a tolerantnímu manželovi.“ V jednom rozhovoru říkala, že její dcery měly pocit, že je přísná a málo je chválí. Jenže – každý opakuje to, co zažil v mládí. „Moje maminka byla báječná, ale velmi přísná.

Mě začala chválit až tak od svých 80 nahoru. Ve srovnání s ní jsem já hypertolerantní a chválící maminka.“ A jindy dodala: „Svým dcerám jsem do výběru partnera nebo třeba školy nikdy nemluvila, nechala jsem to na nich.“

Fotbal to je hra

Nejezdí na kole, neřídí auto, byť řidičký průkaz má, dopravuje se MHD. Ráda cestuje, vyhledává památky. A v zahraničí se nejraději dorozumívá místním jazykem. „I studium cizích jazyků beru jako roli.

Baví mě mluvit tak, jak mluví ten národ, kam jedu, a to včetně výrazu, typické gestiky.“ Jak odpočívá mimo prázdniny? Zatímco manžel rád zahradničí, ona jde raději na procházku, a nebo si pustí televizi. „Detektivku nikdy!

Bojím se u ní, všechno prožívám. Ani zombie, upíry a podobné potvory si do života nepouštím.“ Zato fotbal, to je něco jiného! „Když je náhodou čtvrtfinále, semifinále Ligy mistrů, televize patří mně! Na českou ligu se nedívám, tolik času nemám.

Hledám líbivý fotbal, rychlou hru plnou šancí. Načnu si pivo a ,analyzujiʻ hru. Manžel si zvykl.“

Foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého