Domů     Římský hrnec není vykopávka
Římský hrnec není vykopávka
28.1.2022

Nádobí, ve kterém se dá péct i dusit bez tuku, v němž maso není vysušené a těsto se nepřipaluje? Žádná utopie, jen speciální hrnec z terakoty.

V římském hrnci můžete připravovat jakýkoli druh masa, polévky, zeleninu, ryby, moučníky i chleba.

Mezi keramickým nádobím je tzv. římský hrnec unikátem tím, že nemá glazuru. Proto při namočení ihned ztmavne, jak nasakuje vodu. A právě vlhkost mu dodává skvělé vlastnosti, díky nimž je jídlo šťavnaté, velmi jemné, chutné a zároveň zdravé.

Na pultech ho nepřehlédnete. Prozradí ho nápadná barva a plastické zdobení po obvodu pekáče i na velké poklici.

Proč právě terakota?

Terakota je dokonalým materiálem pro vaření mnoha jídel a od nepaměti je spojována se středomořskou kuchyní. Jídlo má originální jedinečnou chuť, uchovává si své aroma a neztrácí vitaminy a minerály.

Používání hliněného hrnce je zejména vhodné pro zdravá jídla bez tuků, ale hodí se i pro tradiční recepty.

Při každodenním vaření mohou časem uvnitř hrnce vznikat mikroskopické trhlinky, které prostupují duší nádoby. Nebojte se jich. Působí podobně, jako letitý sud, v němž se uchovává víno. Dodávají pokrmům specifický tón a osobitou chuť.

Než začneme péct

Hlína je porézní, křehký materiál, o to více, je-li neglazovaná. Někteří výrobci proto doporučují, aby se hrnec před prvním použitím alespoň na dobu 24 hodin ponořil do studené vody, a poté nechal dalších 5 – 7 hodin stát.

Při každém vaření je pak vždy nutné znovu hrnec ponořit do vody alespoň na 20 minut. Díky své poréznosti do sebe vodu nasákne a ta se pak v troubě pomalu odpařuje. To způsobí, že se pokrm uvnitř zároveň dusí a peče ve vlastní šťávě. Nemůže se tak stát, že se připálí.

Tip Paní domu: Poctivý římský hrnec je bez glazury. Vzniká tak vždy dostatečné množství páry. Hůře se však čistí a po několikanásobném použití na vnitřních stranách zůstávají skvrny. Proto jsou na trhu i hrnce s vnitřní stranou glazurovanou.

Nekupujte si ale celo-glazované hrnce, které nemají s římskými nic společného. Glazura omezuje uvolňování páry z hliněných pórů a hrnec tak ztrácí svoji funkčnost.

Další výhody

Při vaření (pečení) v římském hrnci je pokrm nejen zdravý. Do jednoho hrnce můžete vložit jak maso, tak i přílohu. Brambory, zeleninu, maso… Vše najednou. Chutě a vůně se pod pokličkou krásně spojí. Ušetříte čas, energii, práci s mytím nádobí i nádobí samotné.

Protože vypadá opravdu zajímavě a hezky, jídlo v hrnci můžete i servírovat. V hliněné nádobě přikryté pokličkou vydrží pokrm dlouho teplý.

Pečení má svá pravidla

* Do hrnce vkládejte maso vcelku, celé kuře či kachnu, brambory či jinou zeleninu. Okořeňte a osolte. Nic víc. Ani voda ani tuk nejsou potřeba. Vše se peče ve vlastní šťávě a pomocnicí je pára, která se uvolňuje z předem namočené keramiky.

* Římský hrnec vkládejte pouze do plynové nebo elektrické trouby, případně do mikrovlnky. Nikdy ho nestavte na sporák. Troubu nepředehřívejte, nechte ji studenou. Teplotu nastavte u elektrické trouby na 200 °C, u plynové trouby asi na 4–5 stupni.

* Nádobu vždy přikryjte a není-li to nutné během pečení ji neodkrývejte. Jestli budete chtít pokrm v průběhu pečení podlít vodou (většinou to ale není potřeba), pak přilévejte pouze horkou vodu, protože hrnec je již příliš rozpálený a mohl by prasknout. Stejně tak, když je nádoba studená, nedávejte do ní horkou vodu.

* Po dopečení postavte horký hrnec na dřevěnou (nebo korkovou) podložku.

Jak hrnec čistit?

Přírodní hliněný povrch nádoby je velmi porézní a díky tomu pohlcuje vše, co do hrnce vložíme. Proto výrobci nedoporučují používat k čištění žádné saponáty ani jiné chemické přípravky.

Umyjte hrnec pouze pod čistou teplou tekoucí vodou, jestli to nestačí, použijte jemný kartáč na nádobí. Drsná houbička, natož drátěnka, nedělají hrnci dobře. Pro odstranění případných pachů – například z ryb – sáhněte po citronu.

Rozkrojte ho na poloviny a rozkrojenou částí lehce přejíždějte po vnitřku nádoby. Můžete použít i octový roztok nebo sůl. Někdy najdete v návodech na použití i možnost mýt hrnec v myčce nádobí puštěné na jemný program. Většina výrobců to ale nedoporučuje.

Kam s ním po vaření?

Jeho jedinečný design přímo vybízí, abyste římský hrnec nedávali do kuchyňské skříňky, ale nechali ho stát na pracovní desce. Pokud se přece jen rozhodnete ho schovat, pamatujte, že je mnohem křehčí, než ostatní hrnce.

Nevkládejte hrnce jeden do druhého, nebo je proložte listem kuchyňského papíru. Poklici pokládejte na hrnec obrácenou vrchem dovnitř. Neschovávejte hrnce, které jsou vlhké.

Recept: Upečte si novoroční chléb

Potřebujete: 1 hrnek vody, 1 lžíci droždí, 1 lžíci soli, 1 lžičku kmínu a 2 hrnky mouky

Postup

1. V míse smíchejte vodu se solí a kmínem, nechte odstát, přidejte mouku a zpracujte těsto. Přikryté nechte 3 – 6 hodin kynout při pokojové teplotě.

2. Před vložením do římského hrnce těsto posypte moukou a vytvarujte. Horní stranu lehce nařízněte a pak chléb vložte do římského hrnce.

3. Římský hrnec přikrytý víkem vložte do trouby. Pečte při teplotě asi 200 – 230 °C 20-30 minut s poklicí a pak dalších 5-10 min dozlatova bez poklice. Krájejte až po vychladnutí.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Zdeněk Pelc – Vaříme a pečeme v římském hrnci… (nakladatelství GEN), rimskyhrnec.cz, Foto: Shutterstock, www.klingel.cz

Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko