Domů     Římský hrnec není vykopávka
Římský hrnec není vykopávka
28.1.2022

Nádobí, ve kterém se dá péct i dusit bez tuku, v němž maso není vysušené a těsto se nepřipaluje? Žádná utopie, jen speciální hrnec z terakoty.

V římském hrnci můžete připravovat jakýkoli druh masa, polévky, zeleninu, ryby, moučníky i chleba.

Mezi keramickým nádobím je tzv. římský hrnec unikátem tím, že nemá glazuru. Proto při namočení ihned ztmavne, jak nasakuje vodu. A právě vlhkost mu dodává skvělé vlastnosti, díky nimž je jídlo šťavnaté, velmi jemné, chutné a zároveň zdravé.

Na pultech ho nepřehlédnete. Prozradí ho nápadná barva a plastické zdobení po obvodu pekáče i na velké poklici.

Proč právě terakota?

Terakota je dokonalým materiálem pro vaření mnoha jídel a od nepaměti je spojována se středomořskou kuchyní. Jídlo má originální jedinečnou chuť, uchovává si své aroma a neztrácí vitaminy a minerály.

Používání hliněného hrnce je zejména vhodné pro zdravá jídla bez tuků, ale hodí se i pro tradiční recepty.

Při každodenním vaření mohou časem uvnitř hrnce vznikat mikroskopické trhlinky, které prostupují duší nádoby. Nebojte se jich. Působí podobně, jako letitý sud, v němž se uchovává víno. Dodávají pokrmům specifický tón a osobitou chuť.

Než začneme péct

Hlína je porézní, křehký materiál, o to více, je-li neglazovaná. Někteří výrobci proto doporučují, aby se hrnec před prvním použitím alespoň na dobu 24 hodin ponořil do studené vody, a poté nechal dalších 5 – 7 hodin stát.

Při každém vaření je pak vždy nutné znovu hrnec ponořit do vody alespoň na 20 minut. Díky své poréznosti do sebe vodu nasákne a ta se pak v troubě pomalu odpařuje. To způsobí, že se pokrm uvnitř zároveň dusí a peče ve vlastní šťávě. Nemůže se tak stát, že se připálí.

Tip Paní domu: Poctivý římský hrnec je bez glazury. Vzniká tak vždy dostatečné množství páry. Hůře se však čistí a po několikanásobném použití na vnitřních stranách zůstávají skvrny. Proto jsou na trhu i hrnce s vnitřní stranou glazurovanou.

Nekupujte si ale celo-glazované hrnce, které nemají s římskými nic společného. Glazura omezuje uvolňování páry z hliněných pórů a hrnec tak ztrácí svoji funkčnost.

Další výhody

Při vaření (pečení) v římském hrnci je pokrm nejen zdravý. Do jednoho hrnce můžete vložit jak maso, tak i přílohu. Brambory, zeleninu, maso… Vše najednou. Chutě a vůně se pod pokličkou krásně spojí. Ušetříte čas, energii, práci s mytím nádobí i nádobí samotné.

Protože vypadá opravdu zajímavě a hezky, jídlo v hrnci můžete i servírovat. V hliněné nádobě přikryté pokličkou vydrží pokrm dlouho teplý.

Pečení má svá pravidla

* Do hrnce vkládejte maso vcelku, celé kuře či kachnu, brambory či jinou zeleninu. Okořeňte a osolte. Nic víc. Ani voda ani tuk nejsou potřeba. Vše se peče ve vlastní šťávě a pomocnicí je pára, která se uvolňuje z předem namočené keramiky.

* Římský hrnec vkládejte pouze do plynové nebo elektrické trouby, případně do mikrovlnky. Nikdy ho nestavte na sporák. Troubu nepředehřívejte, nechte ji studenou. Teplotu nastavte u elektrické trouby na 200 °C, u plynové trouby asi na 4–5 stupni.

* Nádobu vždy přikryjte a není-li to nutné během pečení ji neodkrývejte. Jestli budete chtít pokrm v průběhu pečení podlít vodou (většinou to ale není potřeba), pak přilévejte pouze horkou vodu, protože hrnec je již příliš rozpálený a mohl by prasknout. Stejně tak, když je nádoba studená, nedávejte do ní horkou vodu.

* Po dopečení postavte horký hrnec na dřevěnou (nebo korkovou) podložku.

Jak hrnec čistit?

Přírodní hliněný povrch nádoby je velmi porézní a díky tomu pohlcuje vše, co do hrnce vložíme. Proto výrobci nedoporučují používat k čištění žádné saponáty ani jiné chemické přípravky.

Umyjte hrnec pouze pod čistou teplou tekoucí vodou, jestli to nestačí, použijte jemný kartáč na nádobí. Drsná houbička, natož drátěnka, nedělají hrnci dobře. Pro odstranění případných pachů – například z ryb – sáhněte po citronu.

Rozkrojte ho na poloviny a rozkrojenou částí lehce přejíždějte po vnitřku nádoby. Můžete použít i octový roztok nebo sůl. Někdy najdete v návodech na použití i možnost mýt hrnec v myčce nádobí puštěné na jemný program. Většina výrobců to ale nedoporučuje.

Kam s ním po vaření?

Jeho jedinečný design přímo vybízí, abyste římský hrnec nedávali do kuchyňské skříňky, ale nechali ho stát na pracovní desce. Pokud se přece jen rozhodnete ho schovat, pamatujte, že je mnohem křehčí, než ostatní hrnce.

Nevkládejte hrnce jeden do druhého, nebo je proložte listem kuchyňského papíru. Poklici pokládejte na hrnec obrácenou vrchem dovnitř. Neschovávejte hrnce, které jsou vlhké.

Recept: Upečte si novoroční chléb

Potřebujete: 1 hrnek vody, 1 lžíci droždí, 1 lžíci soli, 1 lžičku kmínu a 2 hrnky mouky

Postup

1. V míse smíchejte vodu se solí a kmínem, nechte odstát, přidejte mouku a zpracujte těsto. Přikryté nechte 3 – 6 hodin kynout při pokojové teplotě.

2. Před vložením do římského hrnce těsto posypte moukou a vytvarujte. Horní stranu lehce nařízněte a pak chléb vložte do římského hrnce.

3. Římský hrnec přikrytý víkem vložte do trouby. Pečte při teplotě asi 200 – 230 °C 20-30 minut s poklicí a pak dalších 5-10 min dozlatova bez poklice. Krájejte až po vychladnutí.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Zdeněk Pelc – Vaříme a pečeme v římském hrnci… (nakladatelství GEN), rimskyhrnec.cz, Foto: Shutterstock, www.klingel.cz

Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný