Domů     Iva Janžurová: Celá rodina v jednom domě
Iva Janžurová: Celá rodina v jednom domě
30.12.2021

Hraje v několika divadlech, napsala divadelní hru, režíruje. Bydlí s dcerami a jejich rodinami na „remundím“ hradě a moc si to pochvaluje. „Vnuk Vincent má vyvěšený můj ferman a říká: Ivuško, Ivuško, měla bys víc odpočívat…“

Krista v dramatu Kočár do Vídně, jedna ze sester-„přeslic“ ve Sňatcích z rozumu, nezapomenutelná kolečkobruslařka v silvestrovském duetu s Jiřím Hrzánem, Zuzana alias paní doktor v trezorových Světácích, neodolatelná Waldemara Krapsatá v seriálu Fantom operety, sestra Huňková v Nemocnici na kraji města, královna Karolína I. v Princezně, která ráčkovala, pokladní v kině ve nesmrtelné scénce s Felixem Holzmanem Včera, dnes a zítra…

Ve Stavovském divadle je neustále vyprodaná „ její“ Audience u královny, v Kalichu má už za sebou stou reprízu představení Božská Sarah. Iva Janžurová o sobě nedávno řekla, že chytla, co se divadla týče, druhý dech, a tak je pořád nač se těšit!

Z Žirovnice do Národního

Z jihočeské Žirovnice, kde se v kantorské rodině narodila, přes pedagogickou školu Českých Budějovicích, pražskou Divadelní akademii múzických umění, angažmá v divadle v Liberci a v Praze na Vinohradech se v roce 1988 stala členkou činoherního souboru pražského Národního divadla.

A je jí dodnes, i když zároveň hraje i v Divadle Kalich a ve Studiu DVA.

Pod jednou střechou

Třípodlažní vilu v pražských Střešovicích koupila před lety se svým mužem, hercem a režisérem Stanislavem Remundou, s nímž žila čtyřiačtyřicet let. Každé patro je uzpůsobeno jako samostatná jednotka.

„Dům jsme přestavovali tak, aby nám všem vyhovoval a měli jsme v něm oddělené bydlení. Vídáme se, jen když chceme.“ Její muž, za něhož se mimochodem nikdy neprovdala, před šesti lety zemřel, a tak paní Iva nyní obývá přízemí sama.

Nad ní bydlí s rodinou mladší dcera Theodora a v podkroví, v bytě s báječným výhledem na všechny strany, žije rodina Sabiny Remundové. „Vnoučata dost trpí tím, že na ně mám málo času.

Na druhou stranu jsme v jednom domě, a tak mám pocit, že jsme pořád spolu, takže nemám tolik výčitek.“

Ivuška, Sláveček a …

Žijí všichni spolu a skutečně se oslovují, v případě pana Remundy bohužel oslovovali, tak jak je uvedeno v titulku. Dcery, zeťové, ale i vnoučata, říkají Ivě Janžurové většinou Ivo nebo Ivuško. „Mami nebo babi mi řeknou jen výjimečně.

A naopak já se výjimečně podepisuji máma. To jen pod zprávy, esemesky, které mají nějak důležitý, výchovný obsah.“

Druhý domov na Orlíku

Chalupu, bývalou hájovnu „na samotě u lesa“ si pořídila s mužem před více než třiceti lety a jezdí tam moc ráda dodnes. A nejen ona. „Když mám čas, jsem nejraději tam. Já hrozně ráda řídím, takže když mám volný čas, třeba jen den a půl, jedu na chalupu.

Se Slávkem jsme to tam vždy měli moc rádi.“ A tak jako v Praze, i tady, procházkou čtvrthodinku od břehu přehradní nádrže Orlík, bývá rodina pohromadě. Soukromí, velká zahrada a všude okolo lesy, řeka – co víc si lze k odpočinku přát?

Jedna dcera, druhá, třetí

Jako matka i babička jsem člověk, který dětem a vnukům strašně fandí a vidí je v tom lepším světle. Ale oni to potřebují. Mít někoho, kdo jim vždycky opravdu ze srdce upřímně fandí.“ Měla a má prý problém své dcery nebo vnoučata kritizovat. To neumí.

„Svým způsobem jsem asi byla špatná matka, co se týče výchovy. K dcerám jsem byla, jak bych to řekla… Nekritická není správné slovo. Bála jsem se je zarazit nějakým odsudkem. Dodneška si dávám velký pozor.

Ale vychovala jsem je velmi prozřetelně – aby mohly nade mnou vždy cítit příjemnou nadřazenost.

Většinou je poslouchám jako hodinky.“ Do rodiny herečka, s nadsázkou řečeno, přibrala i režisérku, s níž natočila filmy Ene bene nebo Výlet a která režírovala také divadelní představení Božská Sarah, v němž Janžurová exceluje. „Nečiní mi potíž poslouchat Alici Nellis, se kterou mne seznámily právě moje dcery.

A už od prvního natáčení mi je taky s ní trochu jako s dcerou, i když se třeba dlouho pracovně nesejdeme. Je velmi inteligentní a nadaná. I tahle dcera se mi povedla.“

Karlovarský mezinárodní filmový festival 2019 a autogramiáda k filmu Teroristka
Karlovarský mezinárodní filmový festival 2019 a autogramiáda k filmu Teroristka

Starají se…

A jak to má stále velmi zaměstnaná maminka a babička s kuchyní? „Tu a tam něco uvařím, ale to je docela málo.“ Přiznává, že dcery už vaří lépe než ona. „Teď jsem opravdu strašně vytížená, takže tuhle radost si ode mě vnoučata moc nedopřejí.

Ale dcery se starají, dokonce, a to dělají obě, mi samy nosí tu a tam jídlo – vetché stařence, která už nemůže…,“ dodala v nedávném rozhovoru se smíchem.

Iva Janžurová ve zkratce:

Narodila se 19. 5.1941 v Žirovnici u Pelhřimova, maturovala na pedagogické škole pro učitele NŠ v Českých Budějovicích, 1963 absolvovala na DAMU

Angažmá: 1963–64 Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, 1964–88 Divadlo na Vinohradech v Praze, od 1988 dosud členkou činohry pražského Národního divadla

Filmy: např. Kočár do Vídně (1966), Světáci (1969), Pane, vy jste vdova (1970), Petrolejové lampy (1971), Morgiana (1971), Drahé tety a já (1974), Páni kluci (1975), O princezně, která ráčkovala (1986), Ene bene (1999), Výlet (2002), Teorie tygra (2016)

Seriály:

např. Eliška a její rod (1967), Píseň pro Rudolfa III. (1967), Sňatky z rozumu (1968), Fantom operety (1970), Nemocnice na kraji města (1977), Zlá krev (1986), Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003), Doktoři z Počátků (2014), Ohnivé kuře (2017)

Ocenění: např. Český lev, hlavní herečka (Co chytneš v žitě, 1998, a Výlet, 2002); Cena Alfréda Radoka za herecký výkon roku 1998, Cena Thálie 1998 za hl. roli v představení Šťastné dny, Cena prezidenta MFF KV (2015), Síň slávy ND (2018)

Co řekla o…

… o sobě: „Já jsem v podstatě samotář. Ráda bych žila tak nějak sama se sebou.“

… ještě o sobě: „Nestoupá mi pýcha do hlavy, jen to, jak nezklamat. Zároveň mám v povaze nepřijímat žádné na poplašné pocity, že mi něco nejde. Vrhám se do všeho, abych se nedostala do nějaké sebepodceňovací pozice.“

… o víně: „Pravda je, že jsem se vždycky řídila takovou přirozenou chutí. Piji ráda dobrá bílá i červená vína. Byla jsem na akci s řadou degustátorů. Takový vinař amatér, jako jsem já, je neustále v nebezpečí, že podlehne svodům vinět, krásných lahví.“

… o dcerách: „Ponorku? Tento dopravní prostředek doposud nevlastníme. Je fakt, že jsme spolu méně, než bychom chtěly. Se Sabinou máme alespoň společné cesty do divadla, ale to se moc volným časem nazvat nedá.“

… o zdraví: „Mám novou srdeční chlopeň. Líp se mi chodí do kopců, do schodů, nekašlu, dokonce už nemám astma!“

… o hraní: „Ideální je, když nejdříve s režisérem vymýšlíte, jak ta postava přemýšlí, proč třeba říká něco, co si vůbec nemyslí, aby zakryla stopy toho, co si myslí, a podobně… Orientujete se v té postavě, pochopíte logiku jejího vyjadřování. Na to se pak váže pamatování textu.“

… o sebevědomí: „Je stejné jako v mých začátcích. Dovedu vyjít na jeviště, mít pocit, že to hraju blbě, a cítím se stejně, jako jsem se cítila ve stejné situaci před padesáti lety. Hluboce se trestám za každou chybu.

Jak zaslechnu, že mi lidi v divadle kašlou, hned hluboce zkoumám, proč se to děje. A občas jsem nespokojená po konci toho představení a hodně si to probírám, proč se to stalo…“

Foto: Herminapress, Nextfoto, Creative Commons

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale