Blíží se Silvestr a s ním oslavy, ať už skromné nebo bujaré. A s nimi různé úrazy a nehody. Samozřejmě vám přejeme, aby se vám vyhnuly, ale co když…
Přes veškerá možná varování je konec roku dnem, kdy je člověk tak nějak méně opatrný a nemusí to být jen alkoholem. Něco neznámého prostě začíná a končí zase jeden rok.
A tak se scházíme, abychom nikoliv bilancovali, to se jen tak píše, ale abychom se potěšili, pobavili s přáteli či s rodinou a na opatrnost už tak nějak nezbývá čas.
Nechceme vám v žádném případě zkazit náladu, ale kdyby se přece jen něco náhodou stalo, je lepší, když budete připraveni.
Když se člověk řízne
Běžný úraz v kuchyni, dalo by se říci. A když se připravuje pohoštění, kde se krájí hodně, stačí malá nepozornost.
1) Jde-li o menší ránu, vyčistěte ji vodou, ale vyhněte se použití mýdla. Pokud možno nepoužívejte ani peroxid vodíku nebo jód, které mohou místo podráždit. Chcete-li dezinfekci použít, pak jen na okolí rány.
Jestliže rána krvácí hodně, můžete přiložit kostku ledu. Chlad stáhne cévy.
2) Odstraňte případné nečistoty, například pomocí sterilní pinzety a sterilní gázy.
3) Je-li rána čistá, překryjte náplastí nebo sterilním obvazem. A teď přijde to nejdůležitější. Obvaz sice vyměňujte každý den, ale měli byste ránu krýt, dokud se nezahojí. Ke konci třeba jen náplastí. Zejména říznutí má tendenci se obnovovat a hojení pak trvá dvakrát tak dlouho.
Náš tip: Pokud nemůžete vidět krev a dělá se vám špatně, raději si sedněte a požádejte o pomoc okolí. Nechcete být přece hrdina, ale s rozbitou hlavou.
Popáleniny nejsou legrace
Každý už se někdy spálil při vaření, ale možná nevíte, že taková spálenina může dosáhnout až druhého stupně. Ale začněme tím nejjednodušším.
1) Když se spálíte jen trochu, honem s rukou pod tekoucí studenou vodu a chlaďte ji aspoň 20 minut. Tím zmírníte bolest. Pokud je popálenina menšího rozsahu, chlaďte aspoň pár minut. Poté popáleninu překryjte sterilním obvazem.
2) Pokud se objeví puchýř, nepropichujte ho, neboť se tak zvyšuje riziko infekce. Raději ho zakryjte sterilním obvazem. A pozor, vyhněte se babským radám a na popáleniny nedávejte máslo, olej ani led.
A nestrkejte ruku do mouky, musela by být hodně studená a popálenina tak malá, že vlastně tato metoda nestojí za řeč.
Co když je to horší?
Popáleniny druhého a třetího stupně musí ošetřit lékař. Na Silvestra patří k největším nebezpečím špatně vystřelená pyrotechnika, která při troše štěstí spálí jen kousek kůže, ale také může zapálit oděv. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. Jednat rychle, ale rozvážně.
1) Oděv uhasit, ale nikdy nestrhávat, jestliže se přiškvaří k ráně. Pokud to ale jde, sundat prstýnky a hodiny, protože hrozí otok. Volejte samozřejmě ihned lékaře.
2) Těžce popálená místa nezakrývejte. Jen pokud není možný okamžitý převoz do nemocnice a hrozí infekce, lze popálená místa zakrýt sterilním obvazem. V nouzi můžete použít přežehlenou bavlnu, téměř sterilní je i vnitřek složeného vyžehleného kapesníku.
3) Pokud rána bolí, je to dobré znamení. Bolest dokazuje, že nervy pod tkání přežily a reagují. Při hlubších popáleninách jsou nervy zničeny, a proto nic necítíte. To pacientům často mylně připadá lepší.
Než přijede sanitka neustále u postiženého kontrolujte, zda neztrácí vědomí a pravidelně dýchá.
Alergie na alkohol
Možná jste o ní nikdy neslyšeli. Je sice vzácná, ale existuje. Tato alergie někdy vzniká z nedostatku enzymu, který je potřebný pro rozklad toxinů obsažených v alkoholu. Tento stav je geneticky daný. Ale může to být i jinak.
Problémem nemusí být samotný alkohol, ale látky použité na jeho výrobu, třeba obiloviny nebo konzervanty, které v těle vyvolávají alergickou reakci. A jaké jsou projevy alergie?Nejčastější jsou:
ucpaný nos
svědící, zanícená, červená pokožka, která je na dotek teplá (kopřivka)
bolest hlavy
zrychlený tep
nevolnost a zvracení (samozřejmě, ne každá nevolnost je alergie, zvlášť když jste pili přes míru nebo nápoje míchali)
bolest v břiše
rýma.
Co s tím?
Nejlepší je samozřejmě zdržet se konzumace alkoholu, popřípadě nepít takový, u kterého potíže vznikají. Konkrétně lidé s alergií na víno by neměli konzumovat vinné produkty. A člověk s alergií na kvasnice by neměl pít pivo. Když už se pít rozhodnete, nepřehánějte to.
Když se to vymkne
Patříte mezi ty, kteří každoročně říkají, že letos určitě všeho s mírou, a pak se to nějak nepovede? Nebo prostě nemáte s pitím moc zkušeností a přehnali jste to? Pak vás asi postihla hodně nepříjemná věc, které se říká kocovina.
Projevuje se dehydratací, nevolností, únavou, bolestí hlavy, zvracením, průjmem, poruchou spánku a koncentrace. Jen asi třicet procent lidí má to štěstí, že jsou proti kocovině rezistentní, zbytek si musí prohýřenou noc druhý den protrpět.
I tak ale můžete účinky alkoholu na vaše tělo zmírnit. Jak?
Voda a plný žaludek
Rada jednoduchá. Pijte vodu. A to už před oslavami. Během večera zapijte každou sklenici alkoholu vodou nebo minerálkou. A než si půjdete lehnout, zase vypijte sklenici vody a ráno totéž.
Nepijte alkohol s prázdným žaludkem, což by se vám na Silvestra stát nemělo, když je kolem tolik dobrého jídla. Ale začněte už ráno. Vydatně posnídejte, nevynechejte malý oběd s výmluvou, že byste pak večer nemohli ty dobroty.
Můžete si dát třeba silný vývar, a když už ho budete vařit, udělejte ho hodně, bude se totiž hodit.
Těžké je ráno, těžké
Každý to má trochu jinak a každému pomáhá něco jiného, takže se podívejme na to, co můžete zkusit, a vy už si vyberte.
Ledové mléko
Někomu se může při téhle představě dělat zle, ale jiný na ně nedá dopustit. Efekt mít může – mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou. Nebo zkuste koktejl z mléka, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.
Džus
Ke zmírnění následků po prohýřené noci může pomoci i ovoce bohaté na vitamin B a C, k jejichž úbytku pitím dochází.
Můžete si dát i stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, který prospěje víc než vitaminové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu. Máte-li ale žaludek jako na vodě, raději to nezkoušejte.
Coca-cola
Někteří lékaři ji doporučují na žaludeční potíže, ovšem v malém množství a po douškách. Můžete to zkusit. Každopádně je jisté, že dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.
Polévka
Už jsme o ní mluvili, a pokud jste nás poslechli a uvařili jí dost, teď je na ni pravý čas. Přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem. A pokud nemáte?
Můžete zkusit oukrop, což je nejrychlejší varianta česnečky. Prostě na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře, zalijte vroucí vodou a polévka je hotová. Nechte ji chvíli přikrytou druhým talířem vylouhovat a pak se do ní dejte.
Zázvor
Zázvor zahání nevolnost, což můžete ocenit právě při kocovině. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalijete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte. Ale opravdu pomalu.
Bylinné čaje
Pomohou vám uklidnit zažívání. Největší příznaky kocoviny sice nezaženou, ale žaludek péči ocení. Zkuste třeba mátový čaj na žaludek nebo řebříčkový čaj, který zase uchlácholí játra a žlučník.
Když si čaj osladíte medem, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba i zimnice. Nakonec med si můžete dát i samotný, asi 2–3 lžičky. To ovšem neplatí pro alergiky, stejně jako heřmánkový čaj.
Léky?
Raději ne
Ale když už není zbytí, nepřehánějte to. Hlavně s léky na bolest hlavy. Každému také nemusí vyhovovat rozpustné multivitaminy, na které jiní přísahají. Sice vás pomohou trochu vzkřísit, ale jsou kyselé, takže žaludek bude protestovat.
Čerstvý vzduch
Pokud vám není opravdu moc špatně, můžete zkusit krátkou procházku. Chůze na čerstvém vzduchu okysličí krev a měla by následky kocoviny alespoň trochu zmírnit. Taky ranní sprcha není od věci.
Vyžaduje sice odvahu, zvláště studená, ale pomůže vám vzpamatovat se. Máte-li ovšem zimnici, na obojí raději zapomeňte a buďte raději v teple a dopřejte si spánek.
Pivo a jiné vyprošťováky
Nebudeme lhát, že se traduje, že Plzeň po ránu pomůže. Jak komu. Sice dodá tělu kromě potřebné tekutiny minerály a řadu vitaminů skupiny B, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu, ale zase se doba střízlivění poněkud prodlouží.
Když už to chcete zkusit, zůstaňte u jedné. Podobně někdo přísahá na Bloody Mary, někdo zase na trochu hořkého aperitivu s velkým množstvím vody. Ale řekněte sami, není lepší, když k takovému řešení vůbec sáhnout nemusíte?
Foto: PX FUEL