Domů     Kocovina a úrazy: Když se novoroční slavení změní v horor
Kocovina a úrazy: Když se novoroční slavení změní v horor
27.12.2021

Blíží se Silvestr a s ním oslavy, ať už skromné nebo bujaré. A s nimi různé úrazy a nehody. Samozřejmě vám přejeme, aby se vám vyhnuly, ale co když…

Přes veškerá možná varování je konec roku dnem, kdy je člověk tak nějak méně opatrný a nemusí to být jen alkoholem. Něco neznámého prostě začíná a končí zase jeden rok.

A tak se scházíme, abychom nikoliv bilancovali, to se jen tak píše, ale abychom se potěšili, pobavili s přáteli či s rodinou a na opatrnost už tak nějak nezbývá čas.

Nechceme vám v žádném případě zkazit náladu, ale kdyby se přece jen něco náhodou stalo, je lepší, když budete připraveni.

Když se člověk řízne

Běžný úraz v kuchyni, dalo by se říci. A když se připravuje pohoštění, kde se krájí hodně, stačí malá nepozornost.

1) Jde-li o menší ránu, vyčistěte ji vodou, ale vyhněte se použití mýdla. Pokud možno nepoužívejte ani peroxid vodíku nebo jód, které mohou místo podráždit. Chcete-li dezinfekci použít, pak jen na okolí rány.

Jestliže rána krvácí hodně, můžete přiložit kostku ledu. Chlad stáhne cévy.

2) Odstraňte případné nečistoty, například pomocí sterilní pinzety a sterilní gázy.

3) Je-li rána čistá, překryjte náplastí nebo sterilním obvazem. A teď přijde to nejdůležitější. Obvaz sice vyměňujte každý den, ale měli byste ránu krýt, dokud se nezahojí. Ke konci třeba jen náplastí. Zejména říznutí má tendenci se obnovovat a hojení pak trvá dvakrát tak dlouho.

Náš tip: Pokud nemůžete vidět krev a dělá se vám špatně, raději si sedněte a požádejte o pomoc okolí. Nechcete být přece hrdina, ale s rozbitou hlavou.

Popáleniny nejsou legrace

Každý už se někdy spálil při vaření, ale možná nevíte, že taková spálenina může dosáhnout až druhého stupně. Ale začněme tím nejjednodušším.

1) Když se spálíte jen trochu, honem s rukou pod tekoucí studenou vodu a chlaďte ji aspoň 20 minut. Tím zmírníte bolest. Pokud je popálenina menšího rozsahu, chlaďte aspoň pár minut. Poté popáleninu překryjte sterilním obvazem.

2) Pokud se objeví puchýř, nepropichujte ho, neboť se tak zvyšuje riziko infekce. Raději ho zakryjte sterilním obvazem. A pozor, vyhněte se babským radám a na popáleniny nedávejte máslo, olej ani led.

A nestrkejte ruku do mouky, musela by být hodně studená a popálenina tak malá, že vlastně tato metoda nestojí za řeč.

Co když je to horší?

Popáleniny druhého a třetího stupně musí ošetřit lékař. Na Silvestra patří k největším nebezpečím špatně vystřelená pyrotechnika, která při troše štěstí spálí jen kousek kůže, ale také může zapálit oděv. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. Jednat rychle, ale rozvážně.

1) Oděv uhasit, ale nikdy nestrhávat, jestliže se přiškvaří k ráně. Pokud to ale jde, sundat prstýnky a hodiny, protože hrozí otok. Volejte samozřejmě ihned lékaře.

2) Těžce popálená místa nezakrývejte. Jen pokud není možný okamžitý převoz do nemocnice a hrozí infekce, lze popálená místa zakrýt sterilním obvazem. V nouzi můžete použít přežehlenou bavlnu, téměř sterilní je i vnitřek složeného vyžehleného kapesníku.

3) Pokud rána bolí, je to dobré znamení. Bolest dokazuje, že nervy pod tkání přežily a reagují. Při hlubších popáleninách jsou nervy zničeny, a proto nic necítíte. To pacientům často mylně připadá lepší.

Než přijede sanitka neustále u postiženého kontrolujte, zda neztrácí vědomí a pravidelně dýchá.

Alergie na alkohol

Možná jste o ní nikdy neslyšeli. Je sice vzácná, ale existuje. Tato alergie někdy vzniká z nedostatku enzymu, který je potřebný pro rozklad toxinů obsažených v alkoholu. Tento stav je geneticky daný. Ale může to být i jinak.

Problémem nemusí být samotný alkohol, ale látky použité na jeho výrobu, třeba obiloviny nebo konzervanty, které v těle vyvolávají alergickou reakci. A jaké jsou projevy alergie?Nejčastější jsou:

ucpaný nos

svědící, zanícená, červená pokožka, která je na dotek teplá (kopřivka)

bolest hlavy

zrychlený tep

nevolnost a zvracení (samozřejmě, ne každá nevolnost je alergie, zvlášť když jste pili přes míru nebo nápoje míchali)

bolest v břiše

rýma.

Co s tím?

Nejlepší je samozřejmě zdržet se konzumace alkoholu, popřípadě nepít takový, u kterého potíže vznikají. Konkrétně lidé s alergií na víno by neměli konzumovat vinné produkty. A člověk s alergií na kvasnice by neměl pít pivo. Když už se pít rozhodnete, nepřehánějte to.

Když se to vymkne

Patříte mezi ty, kteří každoročně říkají, že letos určitě všeho s mírou, a pak se to nějak nepovede? Nebo prostě nemáte s pitím moc zkušeností a přehnali jste to? Pak vás asi postihla hodně nepříjemná věc, které se říká kocovina.

Projevuje se dehydratací, nevolností, únavou, bolestí hlavy, zvracením, průjmem, poruchou spánku a koncentrace. Jen asi třicet procent lidí má to štěstí, že jsou proti kocovině rezistentní, zbytek si musí prohýřenou noc druhý den protrpět.

I tak ale můžete účinky alkoholu na vaše tělo zmírnit. Jak?

Voda a plný žaludek

Rada jednoduchá. Pijte vodu. A to už před oslavami. Během večera zapijte každou sklenici alkoholu vodou nebo minerálkou. A než si půjdete lehnout, zase vypijte sklenici vody a ráno totéž.

Nepijte alkohol s prázdným žaludkem, což by se vám na Silvestra stát nemělo, když je kolem tolik dobrého jídla. Ale začněte už ráno. Vydatně posnídejte, nevynechejte malý oběd s výmluvou, že byste pak večer nemohli ty dobroty.

Můžete si dát třeba silný vývar, a když už ho budete vařit, udělejte ho hodně, bude se totiž hodit.

Těžké je ráno, těžké

Každý to má trochu jinak a každému pomáhá něco jiného, takže se podívejme na to, co můžete zkusit, a vy už si vyberte.

Ledové mléko

Někomu se může při téhle představě dělat zle, ale jiný na ně nedá dopustit. Efekt mít může – mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou. Nebo zkuste koktejl z mléka, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

Džus

Ke zmírnění následků po prohýřené noci může pomoci i ovoce bohaté na vitamin B a C, k jejichž úbytku pitím dochází.

Můžete si dát i stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, který prospěje víc než vitaminové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu. Máte-li ale žaludek jako na vodě, raději to nezkoušejte.

Coca-cola

Někteří lékaři ji doporučují na žaludeční potíže, ovšem v malém množství a po douškách. Můžete to zkusit. Každopádně je jisté, že dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.

Polévka

Už jsme o ní mluvili, a pokud jste nás poslechli a uvařili jí dost, teď je na ni pravý čas. Přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem. A pokud nemáte?

Můžete zkusit oukrop, což je nejrychlejší varianta česnečky. Prostě na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře, zalijte vroucí vodou a polévka je hotová. Nechte ji chvíli přikrytou druhým talířem vylouhovat a pak se do ní dejte.

Zázvor

Zázvor zahání nevolnost, což můžete ocenit právě při kocovině. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalijete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte. Ale opravdu pomalu.

Bylinné čaje

Pomohou vám uklidnit zažívání. Největší příznaky kocoviny sice nezaženou, ale žaludek péči ocení. Zkuste třeba mátový čaj na žaludek nebo řebříčkový čaj, který zase uchlácholí játra a žlučník.

Když si čaj osladíte medem, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba i zimnice. Nakonec med si můžete dát i samotný, asi 2–3 lžičky. To ovšem neplatí pro alergiky, stejně jako heřmánkový čaj.

Léky?

Raději ne

Ale když už není zbytí, nepřehánějte to. Hlavně s léky na bolest hlavy. Každému také nemusí vyhovovat rozpustné multivitaminy, na které jiní přísahají. Sice vás pomohou trochu vzkřísit, ale jsou kyselé, takže žaludek bude protestovat.

Čerstvý vzduch

Pokud vám není opravdu moc špatně, můžete zkusit krátkou procházku. Chůze na čerstvém vzduchu okysličí krev a měla by následky kocoviny alespoň trochu zmírnit. Taky ranní sprcha není od věci.

Vyžaduje sice odvahu, zvláště studená, ale pomůže vám vzpamatovat se. Máte-li ovšem zimnici, na obojí raději zapomeňte a buďte raději v teple a dopřejte si spánek.

Pivo a jiné vyprošťováky

Nebudeme lhát, že se traduje, že Plzeň po ránu pomůže. Jak komu. Sice dodá tělu kromě potřebné tekutiny minerály a řadu vitaminů skupiny B, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu, ale zase se doba střízlivění poněkud prodlouží.

Když už to chcete zkusit, zůstaňte u jedné. Podobně někdo přísahá na Bloody Mary, někdo zase na trochu hořkého aperitivu s velkým množstvím vody. Ale řekněte sami, není lepší, když k takovému řešení vůbec sáhnout nemusíte?

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Související články
4.4.2025
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může jít ale i o příznak du
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
reklama
Šikovné tipy
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale