Domů     Advent ve Wroclavi
Advent ve Wroclavi
19.12.2024

Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne.

Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi.

To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko daleko. A pro nás mají ještě jednu přednost.

Je tady levněji než v německém Norimberku nebo ve Vídni a našinec se bez problému domluví.

Ta pravá vánoční atmosféra

Vydejte se do víru vánočních melodií a vůně voskových svíček na Rynek. Pro Poláky jsou Vánoce důležité křesťanské svátky a i trhy se stále nesou v tradičním duchu.

Nakoupit můžete ruční výrobky místních umělců – od barevných skleněných lampiček přes pletené košíky, vánoční stromečky a šperky až po vázané kytice ze sušených květin. Nebo oblíbenou keramiku, kterou o Vánocích reprezentují hlavně andělé, a aromalampy. Turisté rádi kupují tradiční výrobky z ovčí vlny.

Co ochutnat?

Zkuste grilovaný sýr s brusinkovou zavařeninou či zapiekanki, což jsou prostě zapečené bagetky s různými náplněmi. Milovníci klobásek všech druhů také nepřijdou zkrátka.

Vyhledáváte-li na svých cestách místní speciality, dejte si nápoj, kterému se říká pitný med. A sladké dobroty také najdete na každém rohu, zejména různé koblihy s všemožnými polevami. Až budete zasyceni či zahlceni, prohlédněte si město, stojí to za to.

Začněte na trhovém náměstí

Tedy na Rynku. Je opravdu velké, větší má jenom Krakov. Na první pohled zaujme radnice, jejíž stavba trvala tři sta let. A bude vám známá, protože ji najdete na nejedné pohlednici města. Uvnitř vás okouzlí dva starobylé sály, rytířský a knížecí.

V podzemí se nachází Svídnická pivnice (Piwnica Swidnicka), o které se tvrdí, že je nejstarší v Evropě, byla prý založena 1273. Dokládá to prý nález starého účtu. Nebyl ovšem za konzumaci, ale za ječmen.

Bohužel dovnitř se nepodíváte, protože ji město kvůli majetkovým sporům po 745 letech uzavřelo.

Jeníček a Mařenka

V severozápadní části náměstí uvidíte na dva domy, které jsou spojené barokní bránou. Tou se kdysi procházelo na hřbitov. Lidé jim říkají Jeníček a Mařenka (Jaś a Małgosia). Když branou projdete uvidíte před sebou baziliku sv. Alžběty (sw.

Elzbiety), kterou si můžete prohlédnout, a nebo si užít pohled na město z devadesátimetrové věže.

Za trpaslíky

Wroclaw se jimi hemží a místní místní i turisté je milují. Skřítci Krasnale či Krasnoludki jsou vtipní i roztomilí.

Mají i svou speciální mapu, vlastní webové stránky i mobilní aplikaci, takže se můžete vydat po jejich stopách nebo na lov, jak se tomu tady říká. Všechny je asi nenajdete, protože je jich na 300, ale i tak to bude zábava pro dospělé i pro děti.

A kde se tihle malí hrdinové vzali? První se v ulicích města objevil v roce 2001 jako pomník hnutí Oranžová alternativa, které vzniklo ve městě v 80. letech jako vzdor proti režimu. Trpaslík byl jedním z jeho symbolů.

Po nějakém čase se objevil další a nic nenasvědčovalo tomu, že by jich mělo být víc. Až v roce 2005 vytvořil mladý výtvarník Tomasz Moczek dalších pět a spustila se trpaslíkománie.

Mužíčky najdete v bočních uličkách i před úřady či obchody, stojí u řeky i u kostelů. Vlastně kdo nemá svého trpaslíka, jako by nebyl.

Město mostů

Přezdívku Benátky střední Evropy si Wrocław nevysloužila bezdůvodně. Právě po nich a Amsterodamu má největší počet mostů, můstků a lávek. Přes Odru se jich napočítáme okolo sto třiceti.

Za nejhezčí je považován nýtovaný Tumský most (Tumski) z roku 1889. Někteří mu přezdívají most zamilovaných, a tak tu také vládne zámečkové šílenství. Nepřidávejte se k němu, raději si svou lásku ponechte jen ve svém srdci.

Na ostrov kostelů

Jde o Tumský, a i když se mu říká ostrov, už to dávno neplatí. V době, kdy se město rozrůstalo, bylo totiž koryto řeky Odry různě upravováno. Kostelů tu najdeme šest.

Za pozornost stojí všechny, ale zejména ty nejstarší, tedy kostel Svatého Kříže (Świetego Krzyża) a katedrála svatého Jana Křtitele (Katedra sw. Jana Chrzciciela).

Ta několikrát vyhořela, byla mnohokrát přestavována až nakonec největší úder dostala při sovětském bombardování na konci 2. světové války, kdy byla ze 70% srovnána se zemí. Dnes se už můžeme znovu těšit její krásnou.

Bývá většinou otevřena na rozdíl od jednotlivých kostelů, které se po mši zavírají. A můžete se podívat i do věží, dokonce výtahem, což je u katedrály opravdu neobvyklé.

Foto: PX FUEL
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.