Říká se, že mít tlak nižší je lepší než mít vysoký už vzhledem k onemocnění, jaká ten druhý přináší. Jenže taková legrace to není a nízký tlak může pěkně znepříjemnit život.
Život sice přímo neohrožuje, ale jeho projevy mohou být hodně nepříjemné. Protože se mozek neokysličuje, motá se vám hlava, máte závratě, hrozí mdloba nebo pád a s tím jsou spojeny různé úrazy.
Kdo jím trpí?
Často mladí štíhlí lidé, více ženy. S přibývajícím věkem se ale mnohdy vyrovná. Může být vyvolán i určitými léky, nebo sníženou funkcí štítné žlázy, častý je při špatně léčeném diabetu. Jistou roli hraje dědičnost, ale také nezdravý životní styl. A právě v něm je klíč ke změně.
Dbejte na pitný režim
Dnes je moderní pít všude a často, ale zatímco pro někoho jde jen o to být takzvaně in a nic jiného neřeší, pro člověka s nízkým tlakem je důležité pít dostatečně, ale hlavně správně. První skleničku vody byste si měli dát hned po probuzení.
Denně by přísun tekutin měl být nejméně 2,5 litru. Nejde ale o kávu či alkohol, protože ty mohou přinést dokonce opačné reakce, než očekáváme. Káva či alkohol totiž mohou na nějaký čas tlak zvýšit, jenže jakmile zase klesne, budete se cítit ještě víc unavení. Více než káva může pomoci stabilizovat tlak zelený či černý čaj.
Jezte dobře
Jezte pravidelně a také v menších porcích. První jídlo by mělo obsahovat především bílkoviny. Při nízkém tlaku je nejezte k snídani kombinaci uhlovodanů s draslíkem, tedy například müsli s ovocem.
Raději si dejte chléb s vejcem a sýrem, tedy snídani bohatou na bílkoviny s dostatečným množstvím vitaminu B a obsahem soli.
A strava celého dne by měla být vyvážená. Přejídání ani hladovění vám neprospěje. Bezprostředně po jídle většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná.
Organismus lidí s nízkým tlakem se ale nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.
Sůl – stále slyšíme, že soli přijímáme moc a většina lidí má v krvi sodíku nadbytek. Lidem s nízkým tlakem může ale přidání soli do jídla pomoci. Hlavně tehdy, pokud jste zvyklí jíst hodně ovoce a zeleniny.
Ovoce a zelenina jsou sice zdravé díky vitamínu C, který je pro správný krevní tlak důležitý, ale zároveň některé druhy obsahují hodně draslíku, který naopak krevní tlak snižuje.
Patří sem třešně, rybíz, švestky, banány, mango, grep, meloun, meruňky, luštěniny, rajčata, čerstvý špenát.
Mlsejte lékořici – její kořen obsahuje aromatickou látku, která podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle sůl a podporují vylučování draslíku.
Doplňujte vitamín C – nejlépe v čerstvé stravě. Nejvíce je ho v citrusech, ale také v kiwi, papáji, jahodách, brusinkách, černém rybízu. Dobrým zdrojem vitaminu C je rakytník a šípek.
Pozor na potraviny, které tlak snižují – všeobecně se ví, že tlak snižuje česnek. Lidem s nízkým tlakem se jeho konzumace nedoporučuje. Podobné účinky má i cibule.
Otužujte se
Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou. Pokud jste to dosud nedělali, zkuste si ráno zacvičit. Ze začátku to možná půjde ztuha, ale výsledky se dostaví. A můžete začít klidně cvičením vleže. Choďte na dlouhé procházky.
Nebo se věnujte pohybu, který vás těší. Posílíte svalstvo, srdce i cévy, které pak snáze tlak vyrovnají.
Pár dobrých rad
Dejte si více pod hlavu – i když máte běžně nízký krevní tlak, v noci ho můžete mít naopak zvýšený. Ráno poté silně poklesne a zamotá se vám hlava.
Vstávejte pomalu – ať už sedíte nebo ležíte. Mezi jednotlivými kroky vždy chvilku počkejte.
Pokud vás ve stoje přepadne závrať, pomůže si na chvíli dřepnout nebo zkřížit nohy.
Aromaterapie
Máte-li rádi vůně, je to léčba právě pro vás. Vybírejte zejména prokrvující a povzbuzující éterické oleje, například rozmarýn, pepř černý, jalovec, grapefruit, skořici kůru i listí a zázvor.
Foto: PX FUEL, Freepik, Pixabay