Domů     Prázdniny v Římě
Prázdniny v Římě
11.8.2021

Také jste si po shlédnutí stejnojmenného filmu přáli vyjet alespoň na chviličku do věčného města? A co si takhle ten sen konečně splnit.

Dostat se do Říma není těžké a zvládne to každý. Buď s cestovkou, nebo po vlastní ose. Druhý způsob je určitě levnější a v době internetové není problém sehnat levné letenky, ubytování a něco si nastudovat o památkách, které byste rádi viděli.

Poslední bod doporučujeme nevynechávat, protože tím se bude řídit váš časový rozvrh i trasy. A protože je krásných míst v Římě spousta, budete muset pečlivě vybírat, protože všechno určitě nestihnete.

Cestování po městě

Máte několik možností. Můžete si koupit Roma Pass na 48 nebo 72 hodin za 28 nebo 38,50 eur. S ním se svezete zdarma městskou hromadnou dopravou a dostanete slevy na vstup do některých památek. Doporučujeme jejich seznam prostudovat.

(Najdete ho spolu s dalšími informacemi na www.rim.maweb.eu). Budou tam velmi pravděpodobně chybět právě ty pamětihodnosti, které chcete vidět nejvíc, a to už by se vám nemuselo vyplatit. Pak zvažte, jestli není výhodnější koupit jednotlivé jízdenky.

Jedna stojí 1, 50 a platí 100 minut. Svezete se s ní autobusem, metrem či tramvají. Pokud se vám nechce moc chodit, nebo ani ze zdravotních důvodů nemůžete, je pro vás jako dělaný některý z vyhlídkových autobusů.

Vybírejte takové, ve kterých můžete cestu přerušovat, prohlédnout si vybranou památku a zase se stejnou jízdenkou pokračovat dalším.

Chléb a hry

Kdo by nechtěl vidět Koloseum. Je úchvatné, a pokud to bude jen trochu možné, podívejte se dovnitř. V jeho aréně se odehrávaly velkolepé a krvavé hry – gladiátorské souboje, přehlídka divokých zvířat, divadlo, náboženské obřady, námořní bitvy i popravy.

A až budete stát na některém z ochozů, stačí na chvíli zavřít oči a představit si to. Zvířený prach, pach krve, burácení rozvášněného davu.

Poslední představení se tu konalo v roce 523. A netrvalo dlouho a Koloseum začalo sloužit jako zdroj stavebního materiálu pro různé paláce, ba i baziliku svatého Petra ve Vatikánu.

Nebýt papeže Benedikta XIV., který pustošení v 18. století zastavil, nebylo by co obdivovat. Přesto z původního amfiteátru zůstala neporušená pouhá třetina.

Forum Romanum

Nemůžete je přehlédnout, protože se rozkládá hned u Kolosea. Kdysi to bylo centrum veškerého dění. Právě tady stály významné veřejné budovy, baziliky, senát, právě tady se řečnilo a uzavíraly se významné dohody. A s pádem říše Římské přišel úpadek.

Dnes si však díky archeologickým vykopávkám můžeme udělat jasnou představu, o jak obrovský komplex se jednalo. Jeho středem procházela a dodnes prochází tzv. Via Sacra – Svatá cesta. Byla nejdůležitější tepnou fóra, a tím pádem také celého Říma.

Procházeli po ní úspěšní římští vojevůdci v průvodech, směřujících na pahorek Kapitol.

Kapitolské náměstí

Renesanční náměstí Piazza del Campidoglio se nachází na nejmenším ze sedmi římských pahorků, který byl v dobách starého Říma náboženským centrem. Na tomto místě kdysi stával chrám Jupitera – nejposvátnější místo v celém antickém Římě.

Dostanete se sem po stylových renesančních schodech, které jsou stejně jako celé náměstí dílem Michelangelovým. Z terasy Palazzo Senatori se vám naskytne nádherný pohled na trosky Fora Romana, vítězný oblouk Septima Severa a Titův oblouk s Koloseem v pozadí.

Celé náměstí, jehož hranice jsou tvořeny třemi paláci (Pallazo Senatorio, Pallazo Nuovo, Pallazo dei Conservatori), je také Michelangelovým dílem. Poslední dva jmenované paláce dohromady tvoří Kapitolská muzea.

Pantheon

Na náměstí Piazza della Rotunda se nachází nejlépe zachovalá památka antického Říma – Pantheon nebo-li „chrám všech bohů“. Původní Pantheon nechal v roce 27 př. n. l. Marcus Agrippa. Tato stavba byla však zničena ohněm a znovu ji nechal v roce 125 n. l.

vystavět císař Hadrián. Za doby vlády papeže Bonifáce IV. se stal Pantheon křesťanským chrámem, což jej zachránilo před vypálením a zničením.

Jsou zde pohřbeny vyznané osobnosti – např. Rafael nebo italští králové Vittorio Emanuele II. a Umberto I. Celý hlavní dóm je vystavěn z římského betonu bez výztuží, jehož výrobní postup není nikomu znám a dodnes nad touto stavbou kroutí mnoho inženýrů nevěřícně hlavou.

Jediným přívodem vzduchu a světla do chrámu je, kromě dveří, devítimetrový stropní otvor.

Fontána di Trevi

Fontána patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Pamětníci si možná vzpomenou na slavnou koupací scénu Marcella Mastroianniho a Anity Ekbergové ve filmu Sladký život. Vy se tu koupat nebudete, ale určitě do ní hoďte drobný peníz.

Podle pověry proto, abyste se do Říma zase vrátili. A protože je fontána stále v obležení, zvolte pro návštěvu brzké ranní hodiny nebo naopak noc.

Vatikán

Pokud budete mít možnost nejnavštěvovanější městský stát navštívit, neváhejte. Ale abyste si mohli všechno v klidu prohlédnout a nemuseli stát ve frontách celý den, opatřete si vstupenky předem přes internet (vaticanticket.org).

Pokud se vám to nepodaří, nezbývá, než si přivstat a přijít velmi brzo ráno. Přesto počítejte s tím, že budete potřebovat na prohlídku nejméně jeden den.

Vždyť vás čeká Bazilika svatého Petra a rozsáhlá Vatikánská muzea na konci se slavnou Sixtinskou kaplí a možná i rozsáhlé zahrady. A pokud se sem tentokrát nedostanete, budete mít alespoň o důvod víc se vrátit.

Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty