Kontrola mateřských znamének je důležitá. V létě většinou neodoláme sluníčku a vystavujeme se jeho paprskům, a pak je dobré nechat si je preventivně vyšetřit.
Můžeme jich mít na svém těle nespočet a všechny mohou být úplně v pořádku. Ale z původně neškodného znaménka se může zrodit nepříjemný zhoubný melanom. Když se objeví včas a hned se odstraní, je možné zažehnat život ohrožující nebezpečí.
Varovné signály
Kdy je čas jít na kontrolu? Zpravidla tehdy, jestliže se vaše znaménko začne nějak měnit:
* zvětšuje se,
* mění se mu barva,
* jeho povrch je nepravidelný nebo hrbolatý,
* ohraničení je neostré,
* při drobném poranění lehce krvácí,
* svědí nebo bolí.
Vedle mateřských znamének může melanom vzniknout i na normální kůži. Pigmentové buňky se „splaší“ a začnou se nekontrolovaně množit.
Melanom přitom nebývá pouze na místech často vystavovaných slunečním paprskům, najdete ho i na zádech, na břichu, na rukou i nohou. Ve vzácných případech dokonce i pod nehty, mezi prsty nebo na sliznicích.
Co vás čeká v ordinaci
U specialisty – dermatologa bývá vyšetření snadné a rychlé. Dostatečně zkušený lékař je schopen melanom rozlišit pouhým okem (tedy bez použití přístrojů). Někdy použije některou z pomocných metod. Např.
dermatoskopie využívá zvláštním způsobem upravenou osvětlenou lupu a během několika sekund je schopna odhadnout stupeň závažnosti konkrétního kožního nálezu.
Pokud dermatolog pojme podezření, že se opravdu může jednat o melanom, sáhne k jednoznačnému potvrzení diagnózy po biopsii. Odebere malinký vzorek živé tkáně, kterou následně vyšetří pod mikroskopem.
Dobrou zprávou je, že v časném stadiu je melanom zcela léčitelný. Prostě se z kůže bezbolestně chirurgicky odstraní.
Co určitě nedělat
Kožní lékaři důrazně varují před jinými metodami odstranění znamének. Patří sem například jejich leptání, polévání různými chemikáliemi, mrazení tekutým dusíkem nebo odpařování laserem či elektrickou jehlou.
Taková likvidace podezřelé tkáně totiž brání stanovení důležité mikroskopické diagnózy a ztěžuje kontrolu, jestli se znaménko podařilo odstranit celé.
Předejděte tomu
Nejlepší ochranou před vznikem melanomu je prevence. A je to tak snadné!
* Nechoďte na sluníčko, a to zejména mezi 11. – 15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. Když musíte být venku, vyhledávejte stín.
* Chraňte se správným oblečením. Hodně záleží na materiálu, barvě, struktuře tkaní, stáří látky… Proto vybírejte oděvy, které mají certifikaci a lze u nich přesně zjistit stupeň ochranného faktoru (UPF) proti UV záření.
* Nezakrytou pokožku ošetřete vhodnými přípravky na opalování. Nezáleží přitom, jak kvalitní je masťový základ krému, ale jak silný ochranný faktor proti UV záření obsahuje.
SPF, jak se odborně ochrannému faktoru v krémech říká, uvádí, jaká část ultrafialového záření se při jeho použití dostane do kůže.
Tak např. faktor 10 propustí do kůže 1/10 ultrafialového záření a zjednodušeně řečeno prodlouží náš pobyt na slunci 10krát při vzniku stejných škod (např. zčervenání) jako bez použití tohoto faktoru.
Mýty a pověry o melanomu
1) „Když si nechám melanom vyříznout, dojde k jeho rozsevu…“
Toto je velmi častá argumentace, která vychází ze špatně vysvětlených zkušeností. Možná znáte někoho, komu byl melanom chirurgicky odstraněn, a brzy se u něj projevily nádorové metastázy.
Není pravda, že „kdyby byl býval na zákrok nechodil, mohl by být zdravý“. Realita je jiná – tento pacient k lékaři přišel pozdě. Nádor ještě před odstraněním stačil založit dceřiná ložiska v těle.
2) „Je to dobré, mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí svoji původní barvu a mizí před očima, můj obranný systém se s ním pravděpodobně již vyrovnal…“
Tak toto vůbec není příznivé znamení. Naopak je to tzv. regredující maligní melanom, a tedy signál k okamžité návštěvě lékaře.
3) „Strhl jsem si mateřské znaménko. Krvácelo to, tak asi už mám rakovinu…“
Zůstaňte v klidu. Stržení klidného mateřského znaménka není žádná tragédie. Pokud s takovým problémem přijdete ke kožnímu lékaři, pravděpodobně vám šetrně odstraní i jeho zbývající část, ale je to spíše postup z opatrnosti než z nezbytné nutnosti.
Jiná věc je, když mateřské znaménko začne samo od sebe krvácet, svědit nebo být jinak podrážděné. To už je signál, abyste s návštěvou lékaře neotáleli.
4) „Jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko? Představují pigmentová znaménka na kůži potenciální riziko pro vznik melanomu?“
Ano, zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Není pravdou, že rizikové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu.
Text: Dana Pešková, Zdroj: melanom.cz, zdraveomlazeni.cz, Foto: PX FUEL