Nemusí to být jen sport, mnohdy stačí prudší krok, sklouznutí či obyčejná chůze do schodů, aby se „achilovka“ bolestivě ozvala.
Achillova šlacha (či lidově achilovka) je největší a nejsilnější šlachou v těle. Je 10–12 centimetrů dlouhá a spojuje chodidlo s nohou. Působí doslova jako pružina při chůzi, při běhu, skoku i dopadu.
Je ale velmi málo cévně zásobena, zvláště ve své střední části, a navíc má pružnost nízkou, proto nedokáže dlouhodobě zvládnout přetížení. A to je důvod, proč jsou problémy s ní poměrně časté a proč vznikají hodně při sportu.
Určitě není dobré jakékoli příznaky, že něco není v pořádku, podceňovat. Mohou signalizovat zánět, a to akutní nebo (v horším případě) už chronický.
Jak vzniká zánět?
Při častém přetížení achilovky dochází postupně ke zkrácení její délky, šlacha se navíc zvětšuje a tím se zvyšuje tlak uvnitř. Postižené místo začne bolet, čímž na sebe upozorní.
Jestliže tento signál necháte bez povšimnutí a nebudete se léčit, z akutního zánětu se plíživě a postupně zrodí zánět chronický. Pokud ani teď neodstraníte příčinu, je jen otázkou času, kdy vás zánět nadobro zastaví.
Může dojít až k nevratnému přetržení Achillovy šlachy, které vás zařadí mezi invalidy.
Na co dát pozor
Achilovce se nelíbí, když dlouhodobě běháte po nerovném terénu, hlavně do kopců. Vadí jí též nepoddajná, tvrdá podrážka bot, tzv. patní ostruhy a chlad.
Přetížení
Jestliže delší dobu přetěžujete lýtkový sval, začne se stahovat tak, že ho nebudete moci protáhnout do původního stavu. Později se zhorší jeho prokrvení i funkce. Nefunkční sval nakonec začne „tahat“ za achilovku, která bude protestovat bolestí. Co s tím?
Přetíženému svalu se snažte ulevit. Přestaňte se cvičením, nohu polohujte, odpočívejte.
Lýtkový sval se podílí na vzpřímeném držení těla. Má sklon ke zkracování. Vadí mu mimo jiné i příliš vysoké podpatky.
Patní ostruha
Trápí vás ostrá bodavá bolest v místě, kde se pata opírá o podložku? Mohla se vám utvořit tzv. patní ostruha. V tom případě se bolest objeví, hlavně když stojíte nebo při chůzi. Ostruhu objevíte pod patou uprostřed nohy, na vnitřní i vnější straně plosky. Někdy vznikne za patou, na zadní straně.
* Ostruhy vznikají tehdy, jestliže utlačujete oblast patní kosti. Jsou velmi bolestivé a vzniknout mohou kvůli vrozeným vadám nohou, nepřiměřené zátěži a obezitě.
Špatné postavení chodidla pomohou napravit vhodné ortopedické vložky a od velké zátěže pomůže měkká podpora paty, tzv. podpatěnka.
* Vytvoření ostruh, jejich podráždění, nebo dokonce zánět kolem nich může přivodit (a často přivodí) špatně zvolená obuv. Proto vybírejte správně, tedy kvalitní sportovní boty, určené pro konkrétní sport.
A hlavně vybírejte na správném místě – v prodejnách sportu, kde je školený personál a dokážou vám odborně poradit.
Chlad
Protože je achilovka špatně zásobená krví, má na ni nepříznivý dopad nízká okolní teplota. Zajistěte jí teplo! Stačí, když si nazujete podkolenky, které vedle ní zároveň ochrání i lýtkový sval.
Prevence a léčba
Je možné bolestem Achillovy šlachy předcházet? Určitě ano. A to nejen kvalitními botami. Pečujte o nohy, masírujte je, protahujte, dopřejte jim strečink. V případě akutních bolestí okamžitě přerušte své sportovní aktivity a poraďte se s lékařem.
Achilovka vám bude vděčná za ledové obklady a uleví jí, když ji promažete mastí nebo gelem s protizánětlivým účinkem. Vyzkoušet můžete také lymfodrenáže, elektroléčbu nebo ultrazvuk. Chronická forma je na léčení obtížnější.
Lékař vám může navrhnout i operaci, která spočívá v rozrušení obalů šlachy. Krajním řešením je odstranění degenerativně změněných míst.
Ještě jiný problém
Nahmatáte-li bolestivé místo těsně mezi Achillovou šlachou a patní kostí, není příčinou onemocnění šlacha, ale zánět takzvané bursy.
Představte si ji jako váček, který vyrovnává tlaky achilovky a zároveň se stará o to, aby nenarážela přímo na patní kost a nebrousila se o ni. Zánět bursy může vyvolat tvrdý podpatek a těsná bota, která na toto místo tlačí.
Léčí se stejně jako zánět achilovky, ale v tomto případě je chronické stadium mnohem horší a léčba trvá déle.
Připravila: Dana Pešková, Foto: PX FUEL