Nezoufejte, že nemáte zahrádku. Jestli máte balkon nebo lodžii, určitě vám ji nahradí. Poradíme, jak na to.
Co by taková „balkonová zahrádka“ měla zvládnout? Inu, v optimálním případě všechno, co zvládne ta běžná. Tedy nabídnout příjemné letní posezení či lenošení, potěšit záplavou květin a dát krapet úrody. Žádný problém, jen to chce trochu plánovat.
Začínáme od podlahy
Správně zvolená podlaha je opravdu prvním bodem, který byste na svém balkoně nebo lodžii měli vyřešit. V panelovém domě většinou bývají betonové stěrky nebo dlažba. Jestli se vám nelíbí, nebo byste rádi něco jiného, můžete si pořídit podlahu dřevěnou.
Její kouzlo spočívá hlavně v hřejivosti použitého materiálu. Jedinou potíží u přírodního materiálu je nutnost ho vhodně ošetřit, tedy dřevo namořit a čas od času přebrousit a znovu namořit.
Pokud se vám do toho nechce, můžete sáhnout po imitaci dřeva, kterou koupíte pod názvem WPC podlahy.
Tyto materiály mají předepsaný určitý poměr recyklátu a některý může způsobit, že při dlouhodobějším používání podlahy začne různě pracovat (štěpit se, odchlipovat apod.). Proto se raději vždy poraďte s odborníkem.
Posezení a lenošení
Jeden z nejdůležitějších prvků vašeho balkonu. Než si nějaký kousek koupíte, přemýšlejte. Budete spíše sedět při šálku kávy, skleničce osvěžující limonády nebo vinného střiku a při četbě zajímavé knížky? Nebo se raději uvelebíte do pohodlné lenošky?
Plánujete raději strávit čas s přáteli? Podle toho kupujte. Na menší balkon můžete použít skládací stolky nebo stohovatelné židle a na ten úplně malinký klidně jen obrovské pohodlné polštáře.
Z čeho nejlépe?
Předem se také poraďte o materiálu. Měl by být odolný vůči UV záření a vydržet déšť a další hrátky počasí. Textil by se měl dát sejmout a vyprat. Vhodný je umělý ratan, dřevo a kov, ale každý z nich má trošku jiné vlastnosti:
* umělý ratan: má extrémně nízké nároky na údržbu, na první pohled vypadá jako přírodní materiál,
* kovový nábytek: hodí se do moderně pojatého balkonu (lodžie), je už také bezúdržbový a má dlouhou životnost, pro někoho je však méně pohodlný,
jako přírodní materiál dodá neopakovatelnou atmosféru, ale zároveň stále pracuje, proto se na jeho povrchu mohou objevovat malé trhlinky a po čase i mírná patina. Je nutné ho kvůli ochraně ošetřit speciálními laky, lazurami nebo oleji.
Květinová oáza
Rostlinky jsou živou součástí balkonu a rozhodně sem patří. Nemusejí být jen v zavěšených truhlících na zábradlí. Využijte i nádoby nebo si schránku na ně vyrobte sami – třeba z dřevěných desek nebo z plata na jahody.
Využijte prostor do výšky, zrovna u rostlin to jde. Použijte závěsný regál s příčkami, na které zavěste truhlíky nebo květináče. Jestli se nepovažujete za vyhlášené zahradníky, vysaďte si letničky, které nemusíte zazimovat.
Něco do kuchyně
Praktičtější povahy se mohou na balkoně vyřádit. Dají se tady pěstovat nejen bylinky, ale také rajčata, papriky, ředkvičky, hrášek… Pravidlo je jediné – kupte si sazeničky od zkušených pěstitelů a nebojte se toho.
Rajčata a papriky přijdou do středně velké nádoby (nebo do pytle z umělé juty), ředkvičky do truhlíku. Do závěsného květináče přidejte dvě sazeničky stáleplodících jahod a do druhého popínavé miniokurky (vypadají jako malé melounky a úroda je fakt bohatá). No a pak už jen čekejte, až všechno pěkně dozraje.
Budiž světlo
To přivodí romantickou atmosféru, když odejde sluníčko spát. Využijte solární energii – lampičky, lucerny nebo světelné girlandy. Nebo zapalte svíčky. Při svitu plamínků si budete připadat jako na dovolené.
Text: Dana Pešková, Zdroj: Ikea, Foto: PX FUEL a archiv firem (Ikea, Tchibo, Möbler, Westwing, Kamody, Bonami)