Domů     Jaroslav Satoranský: „Velký nafoukání nemám rád…“
Jaroslav Satoranský: „Velký nafoukání nemám rád…“
14.5.2021

Narodil se na zlatou neděli a porodní babička mu prý tehdy předpověděla: Hošíčku, ty budeš mít v životě štěstí. „Musím říct, že mě štěstí v životě provází. Jen někdy bylo třeba trošku mu pomoct…“

Vyrůstal v pražském Braníku a to bylo tenkrát předměstí, skoro venkov. „Měl jsem knížku, v níž byly vzdálenosti českých měst od Prahy, a tam bylo uvedeno: Braník–Praha 6 km.“ První roky prožil za války.

„Pamatuju si pobyt v krytu a oblohu se stříbrnými hvězdičkami, jak Američani vyhazovali lesklé papírky na rušení příjmu.

Taky jsem během Pražského povstání pomáhal stavět barikádu a potom jel s mámou, která hrála v orchestru na housle, na nákladním autě sovětské armády zahrát zraněným do vojenské nemocnice.“

Modrava
Modrava

Začal u ochotníků

Bydleli kousek od branického divadla, ve kterém sídlil i ochotnický soubor. Hráli v něm oba rodiče i starší sestra a do divadla brali i malého Jaroslava. Brzy také vystupoval, ale po několika letech, asi ve dvanácti, začal mít trému. Styděl se.

To se zlomilo, až když se mohl uplatnit jako klavírista – zaskočil za dívku, která představení hudebně doprovázela. To se mu zalíbilo a pak improvizoval k dalším představením, hlavně k pohádkám. „Přes klavír jsem se pak dostal zpátky na prkna. V roli pohádkového hloupého Honzy.“

Málem opravoval auta

„Měl jsem rád divadlo, ale hlavně jsem miloval auťáky. Chtěl jsem se stát automechanikem.“ Jenže ke konci základní školy nastydl, marodil se zánětem ledvin a lékaři mu autoopraváře zakázali. Prý musí být v teple.

A tak dostal na výběr – pekař, chemik, a nebo rytec. „Tři roky jsem se pak učil rytcem v družstvu Znak a bylo to moc pěkné.“

Studoval ve skvělé společnosti

Pořád hrál ochotnické divadlo. Jeden z režisérů ho pak nasměroval na DAMU. Přijímačky dělal ještě před vyučením a byl přijat. Jako rytec pracoval sotva měsíc a šel na divadelní akademii studovat herectví.

Dostal se do ročníku, který vedl Vítězslav Vejražka a jeho spolužáky byli např. Petr Kostka, Jiří Kodet, Jiří Zahajský, Jiří Hrzán, Růžena Merunková… S odstupem času – skvělá společnost! Po škole hned absolvoval vojnu a pak získal angažmá na Kladně. „Tam jsem strávil tři krásné roky.“

Skřivánci na niti
Skřivánci na niti

Doma na Vinohradech

V roce 1966 se stal členem souboru Divadla na Vinohradech. „To byl pro mě veliký svátek! Z Kladna do první ligy! Půl roku jsem chodil v předklonu a pořád jsem zdravil – tam byla jedna osobnost vedle druhé. Páni Herci!

A já jsem měl veliké štěstí, že jsem se dostal do šatny, kde byl pan Brodský, pan Pleskot, Jára Hanzlík a inspicienti. Dodneška jsem šťastný, že tu jsem.

Zahrál jsem si za ta léta dost a dost, přiměřeně talentu…“ Někdejší dramaturgyně Vinohradského divadla Helena Šimáčková mu jednou v rozhlasovém rozhovoru řekla: „Já si vás nesmírně vážím. Vy jste výborný, talentovaný herec. Velice inteligentní herec. Ale jste tak skromnej, že je to k vaší nevýhodě…“

Vojtěch Vont i Honza Hamr

Co se filmové a televizní kariéry týče, zahrál si Jaroslav Satoranský například hlavní roli cyklisty ve filmu Poslední etapa, spravedlivého Vojtěcha Vonta, který stmelil stínadelské chlapce, v seriálu Záhada hlavolamu nebo plachého strážného vězenkyň-„kopečkářek“ ve skvělých Skřiváncích na niti.

A také Jana Hamra v seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, seriálu, který mj. vyzdvihoval pozitiva zemědělských družstev… „Měl jsem tu smůlu, že role nekompromisních mladíků šly výborně k mému hereckému naturelu i celkové vizáži.

Nemohl jsem ve své mladické naivitě tušit, co ta role Honzy Hamra udělá s mou pozdější hereckou kariérou…“

Bylo nás deset
Bylo nás deset

Anče, Kubo, hajnej!

Generacemi milované Krkonošské pohádky, kratičké večerníčkové příběhy o chamtivém Trautenbergovi, čeledínovi Kubovi, krásné služce Ance, hajném a Krakonošovi, který každou kartu obrátí vždycky tou spravedlivou stranou vzhůru.

Natáčelo se většinou v noci, takže herci jezdili z představení na Barrandov do ateliérů a ráno zpět rovnou do divadla na zkoušku.

„Kradli jsme chviličky spánku, jak se dalo, vyhrál ten, kdo během přestavby scény první zabral postel v dekoraci… Bylo to namáhavé natáčení, ale krásné. Obdivoval jsem mistry dekorací, co všechno dokázali v ateliéru udělat.

Tam tekl i potok a v něm byli pstruzi! Netušil jsem, že to zasáhne tolik generací. Jsem šťastný, že jsem se toho směl zúčastnit…“

U piána s Hanzlíkem…

„V mládí jsem hrál na klavír a skládal písničky.

U piana jsem strávil hodně času, ale odborně jsem to moc nestudoval, spíš jsem takovej šumař.“ Ve Vinohradském divadle se pak dali dohromady s Jaromírem Hanzlíkem a začali psát a zpívat písničky pro děti – Satoranský dodával muziku a Hanzlík psal texty.

„Měl jsem tehdy malou dceru, která je ráda zpívala. Ale skládali jsme i muziku pro divadlo.“ Jaký je muzikant dnes? „Teď mám doma klávesy. Toho využívá i moje dcera, která je učitelkou ve školce.

Když potřebuje připravit cédéčko s muzikou k nějakému dětskému vystoupení, natočíme hudební podklad spolu.“

Léta „za katedrou“

Jaroslav Satoranský herectví spoustu let učil. Osm let na DAMU a pak osmnáct na Pražské konzervatoři. „Šestadvacet nádherných let!

Vždycky jsme byli v tandemu, zpočátku s Františkem Němcem, pak např. s Viktorem Preissem… Mezi těmi dětmi jsem se cítil hrozně fajn. Čerpal jsem od nich mládí a nadšení.“ Jeho žáky byli kupř.

Aleš Procházka, Kateřina Winterová, Linda Rybová, Jan Teplý, Jiří Racek, Matěj Hádek, Jan Potměšil, Jan Zadražil Ivana Jirešová, Filip Tomsa…

Divadlo na Vinohradech
Divadlo na Vinohradech

Manželka je první kritik

S paní Libuškou jsou svoji už 57 let, a to prý spolu před svatbou ještě čtyři roky chodili! Poznali se u ochotníků, když mu bylo sedmnáct a půl. Jednou o tom vyprávěl: „Do zákulisí přišly dvě dívky, jedna blond a jedna černá.

Kamarád se zeptal, kterou bych bral, tak jsem řekl, že třeba tu blondýnu. Za pár dnů jsem ji potkal v tramvaji, předstíral, že máme stejnou cestu a domluvil si s ní rande.

V loděnici jsem si pak půjčil starou kánoi, vzal si s sebou kamaráda, aby seděl na háčku a vyrazili jsme ve třech na Vltavu.“ A jindy dodal: „Je to hlavně její zásluha, že jsme vydrželi pohromadě.

Když jsme se vzali, hned jsem šel na dva roky na vojnu, pak jezdil do divadla na Kladno, takže to nebylo úplně jednoduché. Moje žena je zlatá. A velmi kritická, co se týče mé profese a já její kritiku respektuju.“

Ze sportovce chalupář

Jaroslav odmala sportoval. Jako kluk hrával na louce u Vltavy fotbálek, také jezdil na kanoi. Později nastupoval v hereckém fotbalovém týmu Amfora.

„Hrál jsem většinou někde v obraně, ale nebyl jsem nijak zvlášť spolehlivý,“ komentoval jednou svou fotbalovou kariéru. Jeho spoluhráč, moderátor Jan Rosák, o něm řekl: „Jarda Satoranský je moc hodný člověk.

Jednou dal góla a pak se soupeřovou brankáři dlouho omlouval…“ Rád hrával také nohejbal. Dnes už se prý, hlavně kvůli riziku úrazu, sportu vyhýbá a věnuje se spíše turistice.

„Řekl jsem si, že nejde, abych ohrožoval provoz divadla.“ Ale rád jezdí na chalupu, kterou mají se ženou na Českolipsku. „Když je teplo, vyrážíme – tam je vždycky plno práce. Takové docela příjemné práce. Snažím se opravovat, co se dá.

Chalupa chátrá a je třeba ji v tom chátrání udržovat. Zatím se to daří.“

Krkonošské pohádky
Krkonošské pohádky

Šéfem šumavské kriminálky

V posledních letech se Jaroslav Satoranský vrátil před kameru, hraje šéfa místní kriminálky v populárním seriálu Policie Modrava. „Je to pro mě velké štěstí. To, že obliba seriálu je tak velká, mi dělá obrovskou radost, ale není to moje zásluha.

Hodně dělá krásná krajina Šumavy. Já se jen svezl…“

Text: Helena Leitlová

Foto: Česká televize, TV Nova, CSFD, Herminapress

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
epochalnisvet.cz
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
historyplus.cz
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
„Ještě tamty dvě vzadu,“ požádá nesměle klavírista o sfouknutí svíček a místnost se rázem ponoří do tmy. Vážení hosté usazení na židlích poněkud znervózní. „Co to na nás chystá?“ špitají si. Několik okamžiků je ticho, ale pak se ozvou první tóny překrásné melodie. Když je konec, všichni nadšeně tleskají, některé dámy utírají slzy dojetí.  
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča