Také toužíte po tom, aby to protivné vysávání někdo vzal za vás? Poohlédněte se po robotovi, který to udělá za vás. Dnes už umí ledacos.
Když vyberete dobře, budete mít úklid částečně vyřešen. Proč jen částečně? Měli byste vědět, že robotický vysavač ten klasický nikdy nemůže úplně nahradit.
Není problém naprogramovat ho tak, aby třeba každý den zkontroloval místnost a uklidil tu nejviditelnější špínu, vymetl prach pod postelí a zbavil vás protivného každodenního úklidu. Jen nečekejte, že vás zbaví špíny s důsledností klasického vysavače.
Na pořádný úklid je pořád potřeba vzít do ruky vysavač s hubicí. Takže rozhodnutí je na vás. Ale abyste měli o čem přemýšlet, něco si o těchto pomocnících povíme.
Výhody
Tou největší je samostatnost. Dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti, a tak vám ušetří spoustu času. A navíc, pokud nesnášíte zvuk vysavače, zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.
Výška bývá do 10 cm, takže se většinou pohodlně vejdou pod nábytek.
Nevýhody
Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat.
Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů, bude nádoba brzy plná.
Na kobercích mívají problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.
Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým. Místnost o velikosti 25 m2 trvá 20–60 minut, záleží dle modelu.
Jak fungují?
Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a je lepší se jim vyhnout, protože je jasné, že nejsou tak efektivní.
Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu nebo pod koberec a robot ví, kde se může pohybovat.
Kvalitnější vysavače své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopny se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech.
Povrch
Nejlépe zvládnou úklid na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. U koberců je účinnost problematická, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem.
Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu.
Baterie
Robotické vysavače jsou nápajeny dvěma typy baterií, Ni-Mh a Li-on.
Baterie Ni-Mh jsou modelově starší a jejich hlavní nevýhodou je tzv. paměťový efekt, kdy dobíjením nevybitých baterií dochází ke snížení její kapacity.
Pro jejich zvýšení je tedy důležité jednou za čas (alespoň každé 3 měsíce) baterii nechat zcela vybít a následně dobít.
Modernější Li-on baterie paměťovým efektem netrpí, naopak je nežádoucí je nechat zcela vybít. Také samovybíjení je velmi nízké. Ovšem tyto baterie mají omezený počet nabíjecích cyklů (300 až 500), poté jejich kapacita poklesne a je nutné je vyměnit.
Výdrž
Kolik plochy je schopen robotický vysavač vysát na 1 nabití, to ovlivňuje kapacita baterie. Ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Pak zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije.
Navigace
Navigace předurčuje to, jak robotický vysavač jezdí po místnosti a vyhodnocuje optimální trasu čištění. Existuje několik způsobů navigace, nebo také žádná.
Bez navigace
Robotické vysavače bez navigace jezdí buď zcela náhodně a nepokryjí dostatečně celou plochu na čištění, nebo mají svůj algoritmus, na jehož základě vyhodnocují ideální trasu čištění. Určitě vás zaujme, že trasu vyhodnocuje zcela jinak, než byste to dělali vy.
S navigací
Ty využívají některý z prvků moderní technologie na orientaci v prostoru. Jde například o kameru, vnitřní GPS, laser a další. Takto vybavené roboty vysávají kratší dobu, ale o to efektivněji. Obvykle pokrývají vysoké procento podlahové plochy.
Nevýhodou ovšem může být, že některé typy jako překážku identifikují i běžný závěs, takže klidně nemusí část místnosti vysát.
Funkce
Výrobci se předhánějí v množství funkcí. Ale využijete je opravdu? Ty, které se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek, určitě ano. Některé se chlubí UV lampou.
Ta je však příliš malá, aby mohla účinně svým světlem zabít větší množství mikroorganismů a roztočů. Jsou i takové, které můžete ovládat mobilním telefonem.
Tady už by se dalo diskutovat, jestli opravdu nemáte nic lepšího na práci, ale ty hravé to určitě potěší. Robovysavač lze zpravidla spustit v několika režimech uzpůsobených pro několik typických úklidových scénářů.
Nicméně neplatí, že více režimů znamená automaticky lepší službu. Například vítěze testování časopisu dTest lze spustit kromě běžného programu pouze ve třech módech.
Jeden pro bodové čištění jednoho konkrétního místa, druhý nabízí delší, ale tišší provoz při sníženém výkonu motoru a třetí manuální ovládání řízení pomocí dálkového ovladače. Naopak celkově nejhůře hodnocený robot měl hned 7 speciálních programů.
Údržba
Boční kartáče i nádobu na prach byste měli čistit cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač výkonnější. U chytřejších přístrojů lze obsah boxu na prach pohodlně vysát odsávacím otvorem pomocí ručního nebo podlahového vysavače.
To je obzvlášť hygienické, protože tak s nečistotami nepřijdete vůbec do kontaktu. Chcete-li nádobu vyprázdnit, můžete ji samozřejmě i snadno vyjmout a vysypat do koše. Zhruba 1x do roka se doporučuje vyměnit kartáče a filtry.
Tato výměna přijde na 200–400 Kč podle typu a značky. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.
Text Eva Hořánková, Foto: PX FUEL