Říká se tak nápojům, které se používají jako čaje, ale nepocházejí z čajovníku. A možná jste již některý z nich ochutnali. Ale pojďme je prozkoumat trochu blíže.
Jaro je ještě hodně daleko za dveřmi, takže kdo by si rád nedal šálek teplého nápoje příjemné chuti? Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete pít černý nebo zelený čaj, nebo vám večer nedělá dobře, protože po něm špatně usínáte, sáhněte po nečajích.
Nejsou to bylinkové nálevy, i když mají podobný základ. Jedná se o listy nebo kůru stromů, z nichž se louhováním ve vodě uvolňují lahodné látky, které jsou navíc zdraví prospěšné.
Rooibos
Bývá označován jako červený čaj, protože jeho barva je zlatavě hnědá s rudým nádechem. To proto, že listy a malé větvičky keře zvaného čajovníkovec kapský se po rozdrcení fermentují.
Jeho domovinou je jižní Afrika, kde se pije s cukrem a mlékem, stejně jako černý čaj ve staré dobré Anglii. Podobná je i příprava, tedy stačí zalít vařící vodou a počkat. Jeho výhodou je, že se nemůže přeluhovat.
Ze směsi se prostě neuvolní víc tříslovin, než by bylo záhodno, takže výsledný nápoj má vždy nasládlou, mírně ořechovou chuť. Možná i proto je tolik oblíbený mezi dětmi. Zajímavé je, že obsahuje fluor, takže posiluje zubní sklovinu.
Z dalších minerálů pak draslík, vápník, železo a měď. Je rovněž zdrojem antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí, takže se dá říct, že jde o přírodou namíchaný elixír prospěšných látek.
Tip: Často ho můžete koupit ve směsi s vanilkou nebo sušeným ovocem, které sladkou chuť ještě umocní. Ale mnohem lepší je dodat si ovoce sami podle chuti.
Greenbosch
Jde o nefermentovanou verzi rooibosu, která si zachovává léčivé účinky, ovšem jeho chuť je trochu ostřejší. Bude blízký pijákům zeleného čaje.
Tip: Oba působí proti stresu a zlepšují spánek. Čaj je jedinečný v tom, že jej můžete konzumovat prakticky neomezeně, a to nejen přes den, ale i v noci. Pokud trpíte nespavostí, dejte si před spaním šálek. Má zklidňující účinky, navozuje lepší náladu a zlepšuje kvalitu spánku.
Příprava
Jednu vrchovatou lžičku nasypeme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Dále necháme přibližně tři až pět minut louhovat. Během té doby by šálek, případně celá konvice, měly být přikryty.
Jedině tím totiž zabráníme odpaření silic, které patří mezi důležité složky konečné vůně a chuti.
Na rozdíl od mnoha jiných druhů nápojů rooibos po překročení určitého času neztrácí své kvality, ale naopak to, jak dlouho louhujete, je vždycky na vás.
Jestliže si potrpíte na zemitou chuť a tmavé zabarvení, můžete rooibos zalít a nechat ho louhovat třeba až do úplného vychladnutí. Nápoj nezhořkne, toho se nemusíte obávat.
Honeybush – medový keř
Tenhle chutný nečaj se získává z divokých keřů Cyclopia intermedia, která roste v jižní Africe. Je to rostlina, kterou nelze uměle pěstovat ani hnojit, to přímo nesnáší, takže se dá říci, že se jí líbí pouze v čistých oblastech.
Čaj obsahuje velké množství minerálních látek, působí proti virům, bakteriím, plísním. Lze jej použít i zevně proti ekzémům a vyrážkám.
Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi, což ocení diabetici, a také pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi, což potěší každého. Používá se proti nechutenství.
Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy. Neobsahuje kofein, takže si ho mohou dát i děti, kterým bude také vyhovovat jeho nasládlá chuť a vůně. Není třeba ho doslazovat, maximálně můžete přidat mléko, které zjemní a doladí chuť.
Příprava
Zalijte Honeybush vařicí vodou, ideálně v poměru 1 lžička na 1,5–2 deci. Pokud potřebujete čaj pro víc lidí, připravujte ho v konvici a přidejte o lžičku víc. Louhujte 3–5 minut, pak přeceďte. Lístky i samotný nálev mají podmanivou medovou vůni.
Sahlab
Nebo také sahlep, nebo saloop – je arabský (egyptský, turecký aj.) horký nápoj, který je připravován ze stejnojmenného škrobu, získávaného z podzemního oddenku vstavače – horské orchideje.
Název je odvozen z arabského tha lep, zkrácené formy arabského výrazu pro liščí varlata. Nápoj se stal populárním také v Anglii, a to již v 17. století. Byl tehdy používán mimo jiné k povzbuzení žaludku a k odstranění zažívacích potíží. U nás je originální balení k dostání v prodejnách s orientálním zbožím.
Příprava
1 1/2 lžíce práškové směsi Sahlab nebo 2 lžíce kukuřičného škrobu, 4 šálky mléka, 3 lžíce cukru nebo podle chuti, 2 lžičky růžové vody nebo vody z pomerančových květů (není nutné), 2 lžíce jemně nasekaných pistáciových oříšků, mletá skořice
1) Smícháme Sahlab-prášek (koupený) nebo škrob s několika lžícemi mléka. Zbytek mléka uvedeme do varu. Vařicí mléko nalijeme na škrobovou směs. Intenzivně mícháme, aby se nevytvořily cucky.
2) Směs chvíli ohříváme při velmi nízké teplotě, stále za míchání, až je směs přiměřeně zahuštěná (asi během 10 minut). Pak vmícháme cukr a růžovou vodu nebo vodu z pomerančových květů (pokud si to přejeme a máme je k dispozici).
Podáváme v šálcích s nasekanými pistáciovými oříšky a posypané mletou skořicí. Povrch můžeme také posypat strouhaným kokosem.
Karkade
Neboli ibiškový čaj, který se vyrábí z květů súdánského ibišku. Má silné typické aroma a nakyslou osvěžující chuť. V mnohých zemích bývá většinou doslazován cukrem. Sušené květy karkade připravené v nálevu jsou vynikající nápoj na osvěžení a zahnání žízně.
Hotové karkade vypadá jako pohár plný krve – díky sytě červené barvě. Obsahuje velké množství minerálů a vitaminů, včetně vitaminu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky.
Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhu či stimuluje paměť. Pomáhá předcházet problémům s cévami, stejně jako účinným způsobem snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.
Při nákupu vybírejte raději celé plátky květů, protože jsou kvalitnější než prášek a čajové sáčky. Čaj můžete pít studený nebo horký.
Příprava
Lžíci květů zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 5 minut odstát. Dosladíme cukrem či medem. Pít můžeme teplé i studené.
Zajímavost: Pokud hotové karkade nalijete do studené vody, tak zmodrá.
Lapacho
Pochází z kůry stejnojmenného stromu, jehož domovina je v Jižní Americe. Lapacho posiluje imunitní systém a vnitřní orgány – játra a ledviny. Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu.
Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost.
Můžete ho pít podle chuti, je třeba vědět, že pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán.
Hotový čaj také neskladujeme v plastových nádobách, protože jeho účinky by mohly být oslabeny.
Příprava
Do litru vařící se vody přidáme 1–2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Čaj pijeme teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.
Maté
Pravděpodobně nejoblíbenější jihoamerický nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské, se od předchozích nečajů liší tím, že obsahuje kofein. Z toho plynou také výrazné povzbuzující účinky.
Maté také podporuje funkci ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Obyvatelé Jižní Ameriky pitím maté tlumí pocit hladu. V dnešní době se tato vlastnost využívá při různých redukčních dietách.
Odvar z listů má posilující účinky na nervový systém, podporuje trávení a má diuretické účinky. Tradičně se popíjí z kalabasy s bombillou, kalabasa – vydlabaná tykev, bombilla – kovová trubička se sítkem na spodním konci.
Příprava
0,5 litru čaje: první nálev 10–40 g čaje zalít cca 80 °C převařenou vodou v kalabase. Druhý nálev zalít cca 85 °C převařenou vodou. Pokud nemáte kalabasu, lze použít porcelán nebo sklo.
Text Eva Hořánková
Foto: PX FUEL