Domů     (Ne)čaje, požitek bez kofeinu
(Ne)čaje, požitek bez kofeinu
22.3.2021

Říká se tak nápojům, které se používají jako čaje, ale nepocházejí z čajovníku. A možná jste již některý z nich ochutnali. Ale pojďme je prozkoumat trochu blíže.

Jaro je ještě hodně daleko za dveřmi, takže kdo by si rád nedal šálek teplého nápoje příjemné chuti? Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete pít černý nebo zelený čaj, nebo vám večer nedělá dobře, protože po něm špatně usínáte, sáhněte po nečajích.

Nejsou to bylinkové nálevy, i když mají podobný základ. Jedná se o listy nebo kůru stromů, z nichž se louhováním ve vodě uvolňují lahodné látky, které jsou navíc zdraví prospěšné.

Rooibos

Bývá označován jako červený čaj, protože jeho barva je zlatavě hnědá s rudým nádechem. To proto, že listy a malé větvičky keře zvaného čajovníkovec kapský se po rozdrcení fermentují.

Jeho domovinou je jižní Afrika, kde se pije s cukrem a mlékem, stejně jako černý čaj ve staré dobré Anglii. Podobná je i příprava, tedy stačí zalít vařící vodou a počkat. Jeho výhodou je, že se nemůže přeluhovat.

Ze směsi se prostě neuvolní víc tříslovin, než by bylo záhodno, takže výsledný nápoj má vždy nasládlou, mírně ořechovou chuť. Možná i proto je tolik oblíbený mezi dětmi. Zajímavé je, že obsahuje fluor, takže posiluje zubní sklovinu.

Z dalších minerálů pak draslík, vápník, železo a měď. Je rovněž zdrojem antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí, takže se dá říct, že jde o přírodou namíchaný elixír prospěšných látek.

Tip: Často ho můžete koupit ve směsi s vanilkou nebo sušeným ovocem, které sladkou chuť ještě umocní. Ale mnohem lepší je dodat si ovoce sami podle chuti.

Greenbosch

Jde o nefermentovanou verzi rooibosu, která si zachovává léčivé účinky, ovšem jeho chuť je trochu ostřejší. Bude blízký pijákům zeleného čaje.

Tip: Oba působí proti stresu a zlepšují spánek. Čaj je jedinečný v tom, že jej můžete konzumovat prakticky neomezeně, a to nejen přes den, ale i v noci. Pokud trpíte nespavostí, dejte si před spaním šálek. Má zklidňující účinky, navozuje lepší náladu a zlepšuje kvalitu spánku.

Příprava

Jednu vrchovatou lžičku nasypeme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Dále necháme přibližně tři až pět minut louhovat. Během té doby by šálek, případně celá konvice, měly být přikryty.

Jedině tím totiž zabráníme odpaření silic, které patří mezi důležité složky konečné vůně a chuti.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů nápojů rooibos po překročení určitého času neztrácí své kvality, ale naopak to, jak dlouho louhujete, je vždycky na vás.

Jestliže si potrpíte na zemitou chuť a tmavé zabarvení, můžete rooibos zalít a nechat ho louhovat třeba až do úplného vychladnutí. Nápoj nezhořkne, toho se nemusíte obávat.

Honeybush – medový keř

Tenhle chutný nečaj se získává z divokých keřů Cyclopia intermedia, která roste v jižní Africe. Je to rostlina, kterou nelze uměle pěstovat ani hnojit, to přímo nesnáší, takže se dá říci, že se jí líbí pouze v čistých oblastech.

Čaj obsahuje velké množství minerálních látek, působí proti virům, bakteriím, plísním. Lze jej použít i zevně proti ekzémům a vyrážkám.

Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi, což ocení diabetici, a také pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi, což potěší každého. Používá se proti nechutenství.

Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy. Neobsahuje kofein, takže si ho mohou dát i děti, kterým bude také vyhovovat jeho nasládlá chuť a vůně. Není třeba ho doslazovat, maximálně můžete přidat mléko, které zjemní a doladí chuť.

Příprava

Zalijte Honeybush vařicí vodou, ideálně v poměru 1 lžička na 1,5–2 deci. Pokud potřebujete čaj pro víc lidí, připravujte ho v konvici a přidejte o lžičku víc. Louhujte 3–5 minut, pak přeceďte. Lístky i samotný nálev mají podmanivou medovou vůni.

Sahlab

Nebo také sahlep, nebo saloop – je arabský (egyptský, turecký aj.) horký nápoj, který je připravován ze stejnojmenného škrobu, získávaného z podzemního oddenku vstavače – horské orchideje.

Název je odvozen z arabského tha lep, zkrácené formy arabského výrazu pro liščí varlata. Nápoj se stal populárním také v Anglii, a to již v 17. století. Byl tehdy používán mimo jiné k povzbuzení žaludku a k odstranění zažívacích potíží. U nás je originální balení k dostání v prodejnách s orientálním zbožím.

Příprava

1 1/2 lžíce práškové směsi Sahlab nebo 2 lžíce kukuřičného škrobu, 4 šálky mléka, 3 lžíce cukru nebo podle chuti, 2 lžičky růžové vody nebo vody z pomerančových květů (není nutné), 2 lžíce jemně nasekaných pistáciových oříšků, mletá skořice

1) Smícháme Sahlab-prášek (koupený) nebo škrob s několika lžícemi mléka. Zbytek mléka uvedeme do varu. Vařicí mléko nalijeme na škrobovou směs. Intenzivně mícháme, aby se nevytvořily cucky.

2) Směs chvíli ohříváme při velmi nízké teplotě, stále za míchání, až je směs přiměřeně zahuštěná (asi během 10 minut). Pak vmícháme cukr a růžovou vodu nebo vodu z pomerančových květů (pokud si to přejeme a máme je k dispozici).

Podáváme v šálcích s nasekanými pistáciovými oříšky a posypané mletou skořicí. Povrch můžeme také posypat strouhaným kokosem.

Karkade

Neboli ibiškový čaj, který se vyrábí z květů súdánského ibišku. Má silné typické aroma a nakyslou osvěžující chuť. V mnohých zemích bývá většinou doslazován cukrem. Sušené květy karkade připravené v nálevu jsou vynikající nápoj na osvěžení a zahnání žízně.

Hotové karkade vypadá jako pohár plný krve – díky sytě červené barvě. Obsahuje velké množství minerálů a vitaminů, včetně vitaminu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhu či stimuluje paměť. Pomáhá předcházet problémům s cévami, stejně jako účinným způsobem snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Při nákupu vybírejte raději celé plátky květů, protože jsou kvalitnější než prášek a čajové sáčky. Čaj můžete pít studený nebo horký.

Příprava

Lžíci květů zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 5 minut odstát. Dosladíme cukrem či medem. Pít můžeme teplé i studené.

Zajímavost: Pokud hotové karkade nalijete do studené vody, tak zmodrá.

Lapacho

Pochází z kůry stejnojmenného stromu, jehož domovina je v Jižní Americe. Lapacho posiluje imunitní systém a vnitřní orgány – játra a ledviny. Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu.

Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost.

Můžete ho pít podle chuti, je třeba vědět, že pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán.

Hotový čaj také neskladujeme v plastových nádobách, protože jeho účinky by mohly být oslabeny.

Příprava

Do litru vařící se vody přidáme 1–2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Čaj pijeme teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.

Maté

Pravděpodobně nejoblíbenější jihoamerický nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské, se od předchozích nečajů liší tím, že obsahuje kofein. Z toho plynou také výrazné povzbuzující účinky.

Maté také podporuje funkci ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Obyvatelé Jižní Ameriky pitím maté tlumí pocit hladu. V dnešní době se tato vlastnost využívá při různých redukčních dietách.

Odvar z listů má posilující účinky na nervový systém, podporuje trávení a má diuretické účinky. Tradičně se popíjí z kalabasy s bombillou, kalabasa – vydlabaná tykev, bombilla – kovová trubička se sítkem na spodním konci.

Příprava

0,5 litru čaje: 
první nálev 10–40 g čaje zalít cca 80 °C převařenou vodou v kalabase.
 Druhý nálev zalít cca 85 °C převařenou vodou. Pokud nemáte kalabasu, lze použít porcelán nebo sklo.

Text Eva Hořánková

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso