Domů     (Ne)čaje, požitek bez kofeinu
(Ne)čaje, požitek bez kofeinu
22.3.2021

Říká se tak nápojům, které se používají jako čaje, ale nepocházejí z čajovníku. A možná jste již některý z nich ochutnali. Ale pojďme je prozkoumat trochu blíže.

Jaro je ještě hodně daleko za dveřmi, takže kdo by si rád nedal šálek teplého nápoje příjemné chuti? Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete pít černý nebo zelený čaj, nebo vám večer nedělá dobře, protože po něm špatně usínáte, sáhněte po nečajích.

Nejsou to bylinkové nálevy, i když mají podobný základ. Jedná se o listy nebo kůru stromů, z nichž se louhováním ve vodě uvolňují lahodné látky, které jsou navíc zdraví prospěšné.

Rooibos

Bývá označován jako červený čaj, protože jeho barva je zlatavě hnědá s rudým nádechem. To proto, že listy a malé větvičky keře zvaného čajovníkovec kapský se po rozdrcení fermentují.

Jeho domovinou je jižní Afrika, kde se pije s cukrem a mlékem, stejně jako černý čaj ve staré dobré Anglii. Podobná je i příprava, tedy stačí zalít vařící vodou a počkat. Jeho výhodou je, že se nemůže přeluhovat.

Ze směsi se prostě neuvolní víc tříslovin, než by bylo záhodno, takže výsledný nápoj má vždy nasládlou, mírně ořechovou chuť. Možná i proto je tolik oblíbený mezi dětmi. Zajímavé je, že obsahuje fluor, takže posiluje zubní sklovinu.

Z dalších minerálů pak draslík, vápník, železo a měď. Je rovněž zdrojem antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí, takže se dá říct, že jde o přírodou namíchaný elixír prospěšných látek.

Tip: Často ho můžete koupit ve směsi s vanilkou nebo sušeným ovocem, které sladkou chuť ještě umocní. Ale mnohem lepší je dodat si ovoce sami podle chuti.

Greenbosch

Jde o nefermentovanou verzi rooibosu, která si zachovává léčivé účinky, ovšem jeho chuť je trochu ostřejší. Bude blízký pijákům zeleného čaje.

Tip: Oba působí proti stresu a zlepšují spánek. Čaj je jedinečný v tom, že jej můžete konzumovat prakticky neomezeně, a to nejen přes den, ale i v noci. Pokud trpíte nespavostí, dejte si před spaním šálek. Má zklidňující účinky, navozuje lepší náladu a zlepšuje kvalitu spánku.

Příprava

Jednu vrchovatou lžičku nasypeme do hrnku a zalijeme vroucí vodou. Dále necháme přibližně tři až pět minut louhovat. Během té doby by šálek, případně celá konvice, měly být přikryty.

Jedině tím totiž zabráníme odpaření silic, které patří mezi důležité složky konečné vůně a chuti.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů nápojů rooibos po překročení určitého času neztrácí své kvality, ale naopak to, jak dlouho louhujete, je vždycky na vás.

Jestliže si potrpíte na zemitou chuť a tmavé zabarvení, můžete rooibos zalít a nechat ho louhovat třeba až do úplného vychladnutí. Nápoj nezhořkne, toho se nemusíte obávat.

Honeybush – medový keř

Tenhle chutný nečaj se získává z divokých keřů Cyclopia intermedia, která roste v jižní Africe. Je to rostlina, kterou nelze uměle pěstovat ani hnojit, to přímo nesnáší, takže se dá říci, že se jí líbí pouze v čistých oblastech.

Čaj obsahuje velké množství minerálních látek, působí proti virům, bakteriím, plísním. Lze jej použít i zevně proti ekzémům a vyrážkám.

Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi, což ocení diabetici, a také pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi, což potěší každého. Používá se proti nechutenství.

Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy. Neobsahuje kofein, takže si ho mohou dát i děti, kterým bude také vyhovovat jeho nasládlá chuť a vůně. Není třeba ho doslazovat, maximálně můžete přidat mléko, které zjemní a doladí chuť.

Příprava

Zalijte Honeybush vařicí vodou, ideálně v poměru 1 lžička na 1,5–2 deci. Pokud potřebujete čaj pro víc lidí, připravujte ho v konvici a přidejte o lžičku víc. Louhujte 3–5 minut, pak přeceďte. Lístky i samotný nálev mají podmanivou medovou vůni.

Sahlab

Nebo také sahlep, nebo saloop – je arabský (egyptský, turecký aj.) horký nápoj, který je připravován ze stejnojmenného škrobu, získávaného z podzemního oddenku vstavače – horské orchideje.

Název je odvozen z arabského tha lep, zkrácené formy arabského výrazu pro liščí varlata. Nápoj se stal populárním také v Anglii, a to již v 17. století. Byl tehdy používán mimo jiné k povzbuzení žaludku a k odstranění zažívacích potíží. U nás je originální balení k dostání v prodejnách s orientálním zbožím.

Příprava

1 1/2 lžíce práškové směsi Sahlab nebo 2 lžíce kukuřičného škrobu, 4 šálky mléka, 3 lžíce cukru nebo podle chuti, 2 lžičky růžové vody nebo vody z pomerančových květů (není nutné), 2 lžíce jemně nasekaných pistáciových oříšků, mletá skořice

1) Smícháme Sahlab-prášek (koupený) nebo škrob s několika lžícemi mléka. Zbytek mléka uvedeme do varu. Vařicí mléko nalijeme na škrobovou směs. Intenzivně mícháme, aby se nevytvořily cucky.

2) Směs chvíli ohříváme při velmi nízké teplotě, stále za míchání, až je směs přiměřeně zahuštěná (asi během 10 minut). Pak vmícháme cukr a růžovou vodu nebo vodu z pomerančových květů (pokud si to přejeme a máme je k dispozici).

Podáváme v šálcích s nasekanými pistáciovými oříšky a posypané mletou skořicí. Povrch můžeme také posypat strouhaným kokosem.

Karkade

Neboli ibiškový čaj, který se vyrábí z květů súdánského ibišku. Má silné typické aroma a nakyslou osvěžující chuť. V mnohých zemích bývá většinou doslazován cukrem. Sušené květy karkade připravené v nálevu jsou vynikající nápoj na osvěžení a zahnání žízně.

Hotové karkade vypadá jako pohár plný krve – díky sytě červené barvě. Obsahuje velké množství minerálů a vitaminů, včetně vitaminu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhu či stimuluje paměť. Pomáhá předcházet problémům s cévami, stejně jako účinným způsobem snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Při nákupu vybírejte raději celé plátky květů, protože jsou kvalitnější než prášek a čajové sáčky. Čaj můžete pít studený nebo horký.

Příprava

Lžíci květů zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 5 minut odstát. Dosladíme cukrem či medem. Pít můžeme teplé i studené.

Zajímavost: Pokud hotové karkade nalijete do studené vody, tak zmodrá.

Lapacho

Pochází z kůry stejnojmenného stromu, jehož domovina je v Jižní Americe. Lapacho posiluje imunitní systém a vnitřní orgány – játra a ledviny. Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu.

Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost.

Můžete ho pít podle chuti, je třeba vědět, že pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán.

Hotový čaj také neskladujeme v plastových nádobách, protože jeho účinky by mohly být oslabeny.

Příprava

Do litru vařící se vody přidáme 1–2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Čaj pijeme teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.

Maté

Pravděpodobně nejoblíbenější jihoamerický nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské, se od předchozích nečajů liší tím, že obsahuje kofein. Z toho plynou také výrazné povzbuzující účinky.

Maté také podporuje funkci ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Obyvatelé Jižní Ameriky pitím maté tlumí pocit hladu. V dnešní době se tato vlastnost využívá při různých redukčních dietách.

Odvar z listů má posilující účinky na nervový systém, podporuje trávení a má diuretické účinky. Tradičně se popíjí z kalabasy s bombillou, kalabasa – vydlabaná tykev, bombilla – kovová trubička se sítkem na spodním konci.

Příprava

0,5 litru čaje: 
první nálev 10–40 g čaje zalít cca 80 °C převařenou vodou v kalabase.
 Druhý nálev zalít cca 85 °C převařenou vodou. Pokud nemáte kalabasu, lze použít porcelán nebo sklo.

Text Eva Hořánková

Foto: PX FUEL

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého